środa, 19 lipca 2017 11:20

Czy na dworcu powstanie centrum przesiadkowe?

 
Czy na dworcu powstanie centrum przesiadkowe? archiwum redakcji

Mimo odnowienia parków, remontu dworca oraz stworzenia ruchu dwukierunkowego na ul. Pocztowej, w rejonie stacji kolejowej wciąż panuje spory bałagan komunikacyjny. Jest szansa na to, że się to zmieni z korzyścią dla mieszkańców.

Na ostatnim, nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Miasta do budżetu wprowadzono nowy zapis, obejmujący stworzenie koncepcji dla "Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego". Koszt realizacji tego zadania oszacowano na 50 tysięcy złotych i ma zostać ono wykonane jeszcze w tym roku. Ponieważ wcześniej nie odbyły się posiedzenia żadnej z komisji, radni skierowali zapytania do władz miasta o to, co się kryje za tym projektem.

- Od dłuższego czasu prowadzone są rozmowy z PKP, zmierzające w celu wykorzystania terenów przydworcowych i jednym z elementów jest możliwość wykorzystania obszaru na wschód od dworca w kierunku schroniska dla bezdomnych, gdzie mamy PKS i pocztę oraz dziki parking. Projekt jest taki, by przy wykorzystaniu 85% dofinansowania zewnętrznego, uporządkować ten teren. Jesteśmy już po rozmowach z PKP i mamy promesę, która pozwala nam działać i ubiegać się o środki zewnętrzne. Gdyby się to udało, zyskalibyśmy nowe miejsca parkingowe i centrum przesiadkowe - przekazał prezydent Tomasz Budasz.

Zgodnie ze słowami, jakie padły w trakcie sesji, cała inwestycja miałaby kosztować około 1 mln 300 tys. złotych, przy czym 85% tej kwoty pochodziłoby z dofinansowania. Środki miałyby zostać pozyskane z oszczędności, jakie pojawiły się w ramach Obszarów Strategicznej Interwencji. Zanim jednak te pieniądze mogłyby trafić do Gniezna, należy stworzyć wspomnianą koncepcję. W jej ramach zakłada się stworzenie centrum przesiadkowego wraz z przystankami MPK, dworcem PKS oraz parkingami dla samochodów. 

19 komentarzy

 • Link do komentarza .................. poniedziałek, 31 lipca 2017 12:45 napisane przez ..................

  czy GOSIR nie miał zastepcy dyrektora i czy to prawda że jest ogłoszony konkurs na takiego zastępcę i czy to prawda że tym zastepcą bedzie...............................
  no nie wiem co jest ......coś mi się zacina ..........................laptop ... eeee ......no ta klawiatura.......

 • Link do komentarza hihi poniedziałek, 31 lipca 2017 12:37 napisane przez hihi

  Jojo może zatrudnią jednego dyrektora d/s centrum przesiadkowego i co najmniej czterech zastępców d/s kontaktów z PKP, PKS.MPK i parkingami dla samochodów - bo to ci poważna sprawa jest co wymaga znacznych koordynacji żeby sprawnie zgrać te wszystkie rozkłady jazdy i ruch samochodów i pieszych

 • Link do komentarza Jojo poniedziałek, 31 lipca 2017 11:47 napisane przez Jojo

  Ciekawe ilu nowych będzie trzeba zatrudnić do stworzenia tego niby wielkiego centrum?! A nabór do PEC został już rozstrzygnięty?

 • Link do komentarza Fabio poniedziałek, 31 lipca 2017 08:37 napisane przez Fabio

  Z takimi tulanami to można dyskutować tylko o kotku i myszce. jego rozum nie wyszedł poza przedszkole.

 • Link do komentarza tukan poniedziałek, 31 lipca 2017 06:57 napisane przez tukan

  dojeżdżający - przecież ja jak najbardziej poważnie mówię... to Wy macie jakieś megalomańskie oczekiwania nie patrząc na całość ze zdrowym rozsądkiem - to nie ja pisałem że Gniezno powinno być jednym z największych dworców, że w Gnieźnie Polski Bus by się zatrzymywał. Ja rozumiem że czasami jest ciasno i robi się duszno, nie ma gdzie usiąść ale zdecydowanie wolę to co jest teraz niż to co było, a radą na ciasnotę która jest od czasu do czasu mam sposób: spacer do pobliskiego parku na ławkę, spacer po peronie... warunki pogodowe niekorzystne do tych czynności są bardzo rzadko.

 • Link do komentarza dojeżdżający niedziela, 30 lipca 2017 22:25 napisane przez dojeżdżający

  Tukan, przestań pisać głupoty tylko dyskutuj poważnie o poważnej sprawie. Nikt nie każe tobie korzystać z dworca, ale miej szacunek dla nas, którzy z różnych powodów z niego muszą korzystać i to codziennie. Pociągi mają często opóźnienia, wielu z nas dojeżdża do Gniezna PKSem, by potem oczekiwać na pociąg. Warunki są okropne. Zimą zaduch, tłok, siedzenie na posadzce. Latem też nie lepiej. A już pasażerowie z małymi dziećmi to tragedia. Więc miej wobec innych choć trochę empatii i nie wypowiadaj się w naszym imieniu.

 • Link do komentarza tukan niedziela, 30 lipca 2017 21:17 napisane przez tukan

  avalon - bo to jest podrzędny przystanek o przelotowym charakterze i nie wiem czemu niby powinien się znaleźć wśród największych dworców. Polski Bus też nie będzie zatrzymywał się w Gnieźnie nawet jak zrobisz super przystanek bo to się po prostu nie opłaca z uwagi na bliskość Poznania.
  pasażer - zdaję sobie sprawę ile tam się ludzi przewala, ale nie przewalają się oni tam po to aby podziwiać dworzec tylko aby kupić bilet i wsiąść do pociągu.

 • Link do komentarza pasażer niedziela, 30 lipca 2017 19:29 napisane przez pasażer

  Panie TULAN - jeżeli większość turystów porusza się własnymi pojazdami, to może w ogóle dworzec zlikwidować?M Pan chyba nigdy nie był na dworcu i nie wie, ilu pasażerów tam się przewija, więc proszę nie pisać takich absurdów.

 • Link do komentarza avalon niedziela, 30 lipca 2017 15:56 napisane przez avalon

  Tu nie chodzi o żadnych turystów ale o mieszkańców miasta i powiatu, których jest blisko 150 tysięcy. Już kilka lat temu gnieźnieńska stacja kolejowa powinna znaleźć się wśród największych dworców w kraju a zrobili z niej... podrzędny przystanek.
  PKP nie informuje w swoich zestawieniach o ilości pasażerów w Gnieźnie bo zdegradowali tą stację. Jednak przez przypadek napisali o tym w ogłoszeniu:

  http://pkpsa.pl/nieruchomosci/wynajem/nieruchomosc.html?id=4407&title=lokal%20w%20budynku%20dworca%20-%20Gniezno

  Już po likwidacji stacji i zastąpieniu jej pomieszczeniem w wiacie przy ośrodku pomocy społeczenej z "przystanku" Gniezno korzystało 1.071.000 pasażerów.
  Samo MPK przewozi około 6.500.000 pasażerów rocznie.
  Ile osób korzysta z PKS? Nie wiem.
  Ile osób korzysta z prywatnych linii? Nie wiem.
  Dlaczego Polski Bus omija szerokim łukiem Gniezno i przejeżdza obwodnicą chociaż zatrzymuje się w o wiele mniejszych miejscowościach? Bo nie ma w Gnieźnie dworca.

  Sądzę, zę GCK obsługiwałoby nawet kilka milionów ludzi rocznie.

 • Link do komentarza tukan niedziela, 30 lipca 2017 12:19 napisane przez tukan

  tutejszy - nie wiem skąd się urwałeś, ale chyba z jakiejś dziwnej krainy bo pierwsze słyszę aby turyści wielce interesowali się dworcem, gdzie większość z nich porusza się transportem drogowym.

 • Link do komentarza Seba niedziela, 30 lipca 2017 11:58 napisane przez Seba

  winiu - ale przede wszystkim komentarze komentatora "avalona" i komentatora "tutejszego" o dworcu PKP i klitce, która służy za poczekalnię, sprzedaż biletów, handel gazetami i jakimś jadłem i spożywaniem w nieludzkich warunkach posiłków. A w porze zimowej zaduch, bo wszyscy się tłoczą siedząc nawet na posadzce. Gorzej jak po wojnie! O tym niech Twój idol prezydent pomyśli, bo jego instytucja zabrała połowę dworca na swoje potrzeby. Nie tak sobie wyobrażamy rządzenie miastem!

 • Link do komentarza winiu niedziela, 30 lipca 2017 10:18 napisane przez winiu

  jakby tutejszy uważnie śledził informacje, to obecnie władze miasta starają się o dofinansowanie na przebudowę terenu od dworca w kierunku schroniska dla bezdomnych - mają powstać parkingi oraz przebudowany zostałby dworzec PKS.

 • Link do komentarza tutejszy niedziela, 30 lipca 2017 08:44 napisane przez tutejszy

  Ad.avalon - święta racja. Skandaliczne warunki nowo przebudowanego dworca nie rażą władz miasta, którym powinno zależeć na tym, by ta pierwsza wizytówka Gniezna dla podróżnych powinna być perłą zachęcacąjcą do odwiedzania pierwszej stolicy, jaką przecieź bez przerwy chwali się prezydent. Zaduch, tłok na jedynej salce, która stanowi poczekalnię, miejsce posiłków (na kolanie!), brak dostatecznej ilości miejsc siedzących etc. A obok przepastne pomieszczenia opieki społecznej. Nic głupszego nie mogli w tym Gnieźnie wymyślić. O "dworcu autobusowym" nie warto nawet wspominać, bo to relikt czasów Gomułki. No i ta nieszczęsna poczta, do której nie ma praktycznie dojazdu. Czy Budasz, w końcu młody człowiek z energią , jak niektorzy na tym forum podkreślają, tego naprawdę nie widzi? Kto, jak kto, ale gospodarz powinien wszelkimi siłami rozwiązać ten problem. A on sadzi kwiatki przy dworcu i myśli, że jest rozwojowy!!!

 • Link do komentarza avalon sobota, 29 lipca 2017 21:27 napisane przez avalon

  Te pseudo-dworce, zarówno kolejowy jak i autobusowy, powinny być zrównane z ziemią. PKP to jakieś śmieszne pomieszczenie wielkości pokoju w przybudówce ośrodka pomocy społecznej a PKS to szopa przypominająca kurnik, nawet rozkład się tam nie zmieścił więc jest na zewnątrz.

  Powinno powstać zupełnie nowe Gnieźnieńskie Centrum Komunikacyjne łączące wszystkie rodzaje transportu w jednym - MPK, PKS, PKP i wszystkie linie prywatne wjeżdżające do Gniezna [np. PolskiBus, Sindbad itp.]. Również wąskotorówka, jak kiedyś jeszcze będzie jeździć, powinna przejeżdżać pod wiaduktem i mieć swój peron w tym rejonie.

  Jeden wspólny duży hol a kasami i informacją, sklepy, restauracje, zupełnie nowe przejście pod torami i sąsiednimi ulicami, obok peronu kolejowego perony autobusowe i parking podziemny.

 • Link do komentarza Marek czwartek, 20 lipca 2017 07:43 napisane przez Marek

  Szkoda tylko , ze firma "SINDBAD" już się z dworca PKS wyniosła i ma swoje centrum przesiadkowe na parkingu prywatnym przy ulicy Łaskiego i tam zostawia swoje pieniądze za wynajem. Tylko dzięki tej firmie nasz dworzec PKS nabierał w czasie przyjazdów autobusów firmy "SINDBAD" charakteru dworca MIĘDZYNARODOWEGO !!

 • Link do komentarza Paweł środa, 19 lipca 2017 21:14 napisane przez Paweł

  Może warto pomyslec tez o przejezdzie w kierunku Czerniejewa. Szlabany są teraz notorycznie pozamykane tworząc gigantyczne korki. Stoi sie srednio po 20 minut....Kiedys przejechac było trudno...teraz to tragedia.

 • Link do komentarza avalon środa, 19 lipca 2017 18:47 napisane przez avalon

  Sądzę że chodzi o teren pomiędzy pawilonem PKP a budynkiem stowarzyszenia "Dom". Jest to wystarczająco duży teren na urządzenie kilku przejazdowych peronów i parkingu.

 • Link do komentarza Constructive środa, 19 lipca 2017 17:51 napisane przez Constructive

  Ciekawie. A czy Redakcja wie jaki dokładnie teren zostałby zagospodarowany? Szykuje się przeniesienie ośrodka dla bezdomnych?

 • Link do komentarza Brawo środa, 19 lipca 2017 12:51 napisane przez Brawo

  Nie ma co. Prezydent łapie punkty z każdym dniem. Proszę również zwrócić uwagę na ul. Pstrowskiego. Dziura na dziurze, a mieści się tam Uczelnia Wyższa itp. nie wspomnę o setkach mieszkańców.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane