wtorek, 20 czerwca 2017 08:28

Nowe ścieżki nad Jeziorem Winiary - wkrótce rusza pierwszy etap

 
ul. Łazienki - po prawej zaczynać się będzie ciąg pieszo-rowerowy w kierunku ul. Spokojnej ul. Łazienki - po prawej zaczynać się będzie ciąg pieszo-rowerowy w kierunku ul. Spokojnej źródło: Google Street View

Miasto Gniezno ogłosiło przetarg na wykonanie prac budowlanych, związanych z wykonaniem nowych ścieżek i ciągów pieszo-rowerowych w parku nad tytułowym akwenem.

Prace budowlane, które powinny zostać zakończone do 10 grudnia br., obejmują teren pomiędzy ul. Łazienki a ścieżką od ul. Spokojnej w kierunku jeziora. Na tym terenie wykonano już działania związane z uporządkowaniem zieleni i udostępnieniem miejsca pod planowaną infrastrukturę. Do zimy powstanie w sumie 5 odcinków chodnika o łącznej długości 1115 metrów i szerokości od 1,5 do 3 metrów oraz dwa tarasy widokowe. 

Zgodnie z projektem, chodnik nr 1 będzie głównym ciągiem pieszo-rowerowym, który rozpoczynać się będzie przy łuku ul. Łazienki, skąd kierowany będzie ku górze i dalej za budowaną halą widowiskowo sportową oraz boiskiem hokejowym, prowadzić będzie na długości prawie 500 metrów w rejon skrzyżowania ul. Spokojnej i Cichej. Jego szerokość wynosić będzie 3 metry, z miejscowym przewężeniem do 2 metrów. W pobliżu obecnego wiaduktu nad ul. Łazienki (który doczeka się remontu w kolejnych etapach) powstanie także pierwszy plac widokowy z ławkami, śmietnikami i stojakami na rowery. Drugi plac, podobnie wykonany został zaprojektowany tuż za stadionem hokejowym.

Od ciągu pieszo-rowerowego odchodzić będą jeszcze inne chodniki - dwa w kierunku os. Tysiąclecia - jeden tuż za stadionem hokejowym, a drugi tuż za otwartym niedawno wybiegiem dla psów.

Dodatkowo zaplanowano wykonanie kolejnej ścieżki, prowadzącej poniżej ciągu pieszo-rowerowego - będą się one znajdować na niższym, "średnim" tarasie zbocza schodzącego w kierunku jeziora. Te chodniki połączone będą ze sobą schodami. W miejscach wymaganych przepisami zamontowane będą barierki lub balustrady, a także mury oporowe. 

Z całej wybudowanej infrastruktury drogowej, jedynie ciąg pieszo-rowerowy, tarasy widokowe oraz jeden z chodników prowadzących na os. Tysiąclecia zostanie wyposażony w oświetlenie. Cała nawierzchnia zostanie wykonana z betonowej kostki brukowej.

6 komentarzy

 • Link do komentarza avalon wtorek, 07 listopada 2017 18:50 napisane przez avalon

  Na wizualizacji zdjęcie satelitarne z 30.09.2008.

  Strona google.maps bardzo rzadko aktualizuje ortofotomampy więc warto skorzystać z darmowej aplikacji "Google Earth Pro". Jest tam opcja przeglądu zdjęć satelitarnych z rożnych okresów.
  Gniezno ma dostępne zdjęcia z 30.09.2008, 14.04.2009, 06.04.2014, 16.04.2015, 11.07.2015, 03.08.2015 i 12.05.2017. Poza tym cała Polska ma (raczej niskiej rozdzielczości) zdjęcia od 1984 wykonywane co rok, jednak można na nich mniej więcej ocenić w jakich latach było budowane określone osiedle czy ważniejsza droga. Warszawa czy Wrocław mają też dodane zdjęcia z czasów II WŚ.

  Warto więc zainstalować Earth-Pro, ponieważ wiele miejsc znacznie się zmieniło od 2008 roku :)

 • Link do komentarza rak wtorek, 20 czerwca 2017 14:24 napisane przez rak

  Szkoda, że kostka brukowa. Mam nadzieję, że jak będą robić nowe ścieżki nad samym jeziorem to będą szersze i z asfaltu, bo teraz na rolkach to można tam plomby z zębów pogubić.

 • Link do komentarza kynes wtorek, 20 czerwca 2017 13:31 napisane przez kynes

  Nad jeziorem Jelonek aż się prosi, żeby ścieżka została poszerzona. Abstrahując od tego, że byłaby to pewnie dość droga inwestycja, to świetnie by było zwiększyć jej szerokość wraz z podziałem na dwie strefy: drogę dla rowerzystów / rolkarzy oraz spacerowiczów / biegaczy. Pobocze jest dość duże prawie na całej długości jeziora, więc z technicznego punktu widzenia byłoby to jak najbardziej wykonalne. Obecnie popołudniami, zwłaszcza w ładną pogodę, nad "Wenecją" jest naprawdę bardzo dużo osób i taki podział ułatwiłby z pewnością rekreację, czy też uprawianie sportów.

 • Link do komentarza winiu wtorek, 20 czerwca 2017 12:34 napisane przez winiu

  popieram - wyrównać ścieżki przy jeziorze Jelonek. Tam przydałyby się remonty na kilku nie wielkich odcinkach, gdzie korzenie rozsadziły asfalt i nie tylko nie można bezpiecznie jeździć rolkami czy rowerem, ale nawet chodzić pieszo.

 • Link do komentarza nopisdu wtorek, 20 czerwca 2017 10:28 napisane przez nopisdu

  Miasto i urzędnicy za to odpowiedzialni - proszę pamiętać o potrzebie przeprowadzenia remontu ścieżek wokół jeziora Jelonek (Wenecja). Natura już poniszczyła nawierzchnię ścieżki. Może to być powodem wypadku użytkowników i co za tym idzie potrzebą wypłacania odszkodowań.

 • Link do komentarza takmyślę wtorek, 20 czerwca 2017 09:59 napisane przez takmyślę

  a potem ten niższy "taras" będzie wyglądał jak ścieżka na zboczu w Dolinie Pojednania, która już całkowicie się rozmyła? Część się obsunie, część zasypie itd. Wybudowanie tego to połowa roboty, więcej kosztować będzie odpowiednie utrzymanie tego w perspektywie lat

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane