wtorek, 13 czerwca 2017 09:10

Będzie mniej dymu w mieście - kolejne piece do likwidacji

 
Będzie mniej dymu w mieście - kolejne piece do likwidacji archiwum redakcji

Zakończyła się procedura przyjmowania wniosków o udzielenie dotacji na wymianę systemu ogrzewania z paliwa stałego na ogrzewanie ekologiczne. Do końca roku zlikwidowanych ma zostać 144 tego typu źródeł niskiej emisji.

Miasto Gniezno przyjęło w sumie 70 wniosków, którego trzymają dotację celową z budżetu Miasta Gniezna w ramach programu KAWKA, dofinansowywanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. W sumie do programu złożono w tym roku 107 wniosków, z których:

 • 10 wniosków nie spełniło warunków formalnych, 
 • 6 wnioskodawców zrezygnowało, 
 • 70 wniosków przyjęto do dofinansowania,
 • Pozostałe wnioski w liczbie 21 znajdują się na liście rezerwowej (obecnie została wykorzystana całkowicie pula środków na lata 2017-2018)

Szacuje się iż dzięki temu działaniu zlikwidowane zostaną 144 źródła ciepła w postaci pieców/kotłów/palenisk. W wyniku tego szacuje się iż ulegnie zmniejszeniu ilość spalanego węgla o około 350,6 Mg i drewna o prawie 165 m3. Koszt planowy zadania wynosi 871 972 zł, przy czym dofinansowania 322 125 tys. złotych. W trakcie tegorocznej realizacji projektu, wymiana źródeł ciepła nastąpi w 92 lokalach, przy czym 84 zostanie podłączone do ogrzewania gazowego, a 8 do miejskiej sieci ciepłowniczej. 

Dzięki realizacji programu Kawka na terenie Gniezna, w ciągu dwóch lat, zlikwidowano 276 pieców, dzięki czemu do powietrza już trafiło o około 461 Mg węgla i 145 m3 drewna mniej. 

źródło: UM w Gnieźnie

15 komentarzy

 • Link do komentarza rodzic wtorek, 20 czerwca 2017 09:58 napisane przez rodzic

  Ad. Ja_Jestem - dobrze wychowane dzieci dbają o swoich rodziców i opiekują się nimi do konca życia. A jak sięnie potrafiło wychować pociech na przyzwoitych obywateli, to na starość torba kij.

 • Link do komentarza oczadzony wtorek, 20 czerwca 2017 07:44 napisane przez oczadzony

  Mniej dymu będzie, jeśli niektórzy lokalni dostawcy przestaną firmować rzekomo polski węgiel, który jest importowany w workach opisanych cyrylicą.

 • Link do komentarza Ja_Jestem wtorek, 20 czerwca 2017 07:26 napisane przez Ja_Jestem

  @:gonzo:
  ***********
  Wcale mnie nie dziwi twoja wypowiedzi, gdyż jak zauważyłeś (że są ludzie biali i czarni, mądrzy i głupi, bogaci i biedni, urodziwi i brzydcy). To, do jakiej grupy się zaliczasz, nie mając zrozumienia dla jesieni życia, w którą i tak niebawem wejdziesz? Jeszcze raz podkreślam to, co napisałem, że nie wszystkich będzie stać na opłaty, i będzie to podyktowane w większości tym, że zarabiał psie pieniądze w komunistycznym systemie, z którego mają obliczane swoje renty czy też emerytury. Zarobki były tak małe, a i kwestia ZUS-u też ma tutaj wiele znaczenia...... zresztą i dzisiaj też nie jest lepiej i prędzej czy później, nie jeden będzie narzekał, że ledwo wiąże koniec z końcem po otrzymaniu rachunku za ogrzewanie. Co do kubatury mieszkań, jakie zajmują starsi ludzie, to mogę się zgodzić, że mieszkania, które zajmują, dość często są to mieszkania w starych kamienicach, liczących blisko 100 lat, ale co mają zrobić, jak wtedy takie przysłowiowe landary budowano i to dość wyskoki, bo przekraczające 3 m wysokości. Owszem ktoś napisał, że mieszkanie można zmienić, czy też zmodernizować do takich rozmiarów, aby nie ogrzewać nie potrzebnych metrów, no i słusznie, ale jak się domyślam, to lepiej byłoby jak by te mieszkania oddali swoim dzieciom, które zapomnieli o tym, że własnym rodzicom należy się z ich strony pomoc.

 • Link do komentarza gonzo poniedziałek, 19 czerwca 2017 22:03 napisane przez gonzo

  Ciekawa dyskusja i niestety bardzo niemądra. Ten Ja...itd. nie wie, że świat jest tak urządzony, że są ludzie biali i czarni, mądrzy i głupi, bogaci i biedni, urodziwi i brzydcy. I każdy jest kowalem własnego losu.

 • Link do komentarza Ja_Jestem poniedziałek, 19 czerwca 2017 19:17 napisane przez Ja_Jestem

  Mirabela, czy ja w swoim wpisie zaznaczyłem swoją deklarację udzielania komukolwiek jakiejś pomocy ? Zwróciłem tylko uwagę na to, że starszym ludziom może być ciężko , z opłacaniem rachunków za ogrzewanie.

  Dlatego bardzo proszę czytać ze zrozumieniem . Uważam, że dalsza dyskusja jest bezcelowa, skoro są bogatsi i biedni. Czyli lepszy sort i gorszy.

 • Link do komentarza mirabela poniedziałek, 19 czerwca 2017 18:53 napisane przez mirabela

  Szanowny Panie Ja_Jestem - Skoro nie stać wg pana ludzi na gaz ( w pierwszym pana poście) i na usługi związane z eksploatacją Pieców węglowych z powodu usług dodatkowych, no to co pan proponuje tym biednym ludziom? Trzeba było w życiu zakasać rękawy i pracować. Przy emeryturze około 1500 złotych starczy na czynsz z ogrzaniem niewielkiego mieszkania i życie. Nie ma na luksusy, niestety, ale z biedy i głodu nikt nie umrze. Miasto dokłada do świadczeń, a poza tym są jeszcze dzieci dobrze wychowane i zobowiązane do pomocy rodzicom, którym jest ciężko.

 • Link do komentarza Ja_Jestem poniedziałek, 19 czerwca 2017 14:48 napisane przez Ja_Jestem

  @:mirabela:
  **************
  Tak.....w zupełności się zgadzam, jeśli idzie o sprawy takie, jak, trzeba go przywieźć, koszt przywiezienia, zrzucić do piwnicy także wydatek, i potem codziennie najmować człowieka, do wniesienia wiadra węgla i wyniesienia popiołu (również extra płatne). Tylko szanowna mirabela zapomniał/a zaznaczyć, że na takie wielkomiejskie usługi nie będzie stać tych, co w moim poprzednim wpisie wyraźnie zaznaczyłem, podając ich uposażenie w formie renty, czy też emerytury. Na takie usługi, nie każdy mający niską rentę czy też emeryturę, będzie mógł sobie pozwolić.

 • Link do komentarza architekt poniedziałek, 19 czerwca 2017 13:46 napisane przez architekt

  No to raczej decyzja o odrzuceniu jest jak najbardziej rozsądna.

 • Link do komentarza roza poniedziałek, 19 czerwca 2017 12:48 napisane przez roza

  nie idzie o kase lecz o wyglad zewnetrzny kamienicy,rura wychodzaca na zewnotrz zeszpeci architekture ulicy na kturej mieszkam(przy katedrze)

 • Link do komentarza mirabela poniedziałek, 19 czerwca 2017 11:25 napisane przez mirabela

  Muszę się nie zgodzić z przedmówcą. Otóż ogrzewanie gazowe jest o wiele tańsze i bardziej ekonomiczne, niż tradycyjne. Dobry węgiel jest drogi, trzeba go przywieźć (koszt przywiezienia), zrzucić do piwnicy ( także wydatek), i potem codziennie najmować człowieka do wniesienia wiadra węgla i wyniesienia popiołu (również extra płatne). Jak się zsumuje te wszystkie wydatki i postawi warunek, że w piecu węglowym palić należy węglem, a nie śmieciami, to koszt jest nawet wyższy, niż opalanie gazem. A piec gazowy ustawiony na minimum ogrzewa lokal w trybie ciągłym, mieszkanie się nie wyziębia, jak w przypadku wychłodzenia pieca węglowego, rano jest tak samo ciepło, jak wieczorem, nie ma kurzu, bałaganu ( też dodatkowe koszty!). więc skromny emeryt może sobie na takie ogrzewanie pozwolić oczywiście pod warunkiem, że nie zamieszkuje w landarach wysokich na trzy i pół metra, ma dobre okna i zajmuje niewielkie mieszkanie. A jak ktoś chce mieszkać na 70-100 metrach kwadratowych, wysokich,bo, jak twierdzi na starość się nie wyprowadzi, to niestety ponosi tego konsekwencje, w tym przede wszystkim finansowe.

 • Link do komentarza Ja_Jestem poniedziałek, 19 czerwca 2017 09:39 napisane przez Ja_Jestem

  Całym sercem jestem za Ochroną Środowiska, ba, nawet uważam, że likwidacja pieca jest jak najbardziej uzasadniona, zważywszy, że jak wyjdziecie się do miasta w czasie sezonu grzewczego to, zamiast oddychać czystym powietrzem, to wdychamy wszelkie spaliny ulatniające się z ilości aut, oraz z wypalania wszelkiego śmiecia w domowych piecach.

  W tym całym założeniu, likwidacji domowego pieca, powinno jeszcze być wzięte pod uwagę to, że jak już co niektórzy dostaną dofinansowanie na zmiany systemu grzewczego, czy wystarczy im pieniędzy z budżetu domowego na opłaty za przesyłanie ww. Energi cieplnej.

  Ogrzewanie gazowe w istocie rzeczy, wcale nie jest takie tanie, tak więc ktoś, kto musi się utrzymać za 1200 zł emerytury, czy też 1000 złotowej renty, będzie miał raczej bardzo ciężko, biorąc pod uwagę opłaty pozostałych mediów, jak i przeżycia do następnej renty czy emerytury, że nie wspomnę o wykupieniu recept lekarskich.

 • Link do komentarza najemca poniedziałek, 19 czerwca 2017 08:57 napisane przez najemca

  @ Tadeusz Różański - co to jest ta EKLOGIA? I o co chodzi z tą wygraną? Rozumiem,że brakuje pieniedzy na wszystko, ale przy okazji pytam, ile też tego czynszu szanowny pan płaci? Widocznie niewiele, skoro jest mało kasy na wszystko.

 • Link do komentarza tadeusz rozanski niedziela, 18 czerwca 2017 22:58 napisane przez tadeusz rozanski

  jestem w tej 6 gdyz wyglad zewnetrzny kamienicy wygral z EKLOGIA

 • Link do komentarza kominiarz wtorek, 13 czerwca 2017 16:18 napisane przez kominiarz

  Seba, naprawdę jesteś taki nierozgarnięty i nie wiesz, ze w kominkach można palić tylko drewnem liściastym i w dodatku suchym, bo inaczej po prostu się nie da? I ten dym, to nie żaden dym, tylko lekki obłok dymku, który nie przynosi żadnej szkody matce naturze.

 • Link do komentarza Seba wtorek, 13 czerwca 2017 12:26 napisane przez Seba

  Fajnie tylko na jeden likwidowany piec w centrum przypada 5 nowych domków jednorodzinnych na przedmieściach z kominkami w których palą czym się da ...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich.

Ostatnio dodane

GPS