poniedziałek, 24 kwietnia 2017 18:42

Dwukierunkowa ul. Pocztowa - znamy założenia przebudowy

 
Dwukierunkowa ul. Pocztowa - znamy założenia przebudowy archiwum redakcji

Jazda ul. Dworcową na wprost z ominięciem ul. Lecha, powiększenie obszaru zieleni przy Parku im. R. Kaczorowskiego i stała zmiana organizacji ruchu na ruchliwym skrzyżowaniu - to czeka kierowców już za kilka miesięcy w rejonie tytułowej ulicy.

Miasto Gniezno ogłosiło przetarg na wykonanie prac przy przebudowie ul. Pocztowej na odcinku od ul. Dworcowej do ul. Chrobrego. Jeszcze kilka tygodni temu informowaliśmy iż założenia tego przedsięwzięcia powinny zostać zrealizowane do jesieni br. Dzięki temu już od końca listopada jadący ul. Dworcową od strony wiaduktu, a zmierzający w kierunku ul. Konikowo, nie będą musieli jechać ul. Lecha i Chrobrego, a będą mogli kierować się na wprost w ul. Pocztową, mijając z boku dworzec PKP i PKS. 

Powyższe rozwiązanie przyświecało całkowitej przebudowie układu komunikacyjnego, który został częściowo już wykonany w ubiegłym roku przez Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich, a który wykonał dwa pasy prawoskrętu w ul. Lecha od strony dworca.

Organizacja ruchu

Od jesieni 2017 roku kierujący, którzy będą jechać od strony wiaduktu, będą mieli dostępne dwa pasy ruchu - w lewo w kierunku ul. Lecha oraz na wprost w kierunku ul. Pocztowej. Stąd też będą mogli skręcić w prawo w kierunku dworca kolejowego.

Kierując się z ul. Dworcowej na wprost samochody będą jechać wyznaczonym pasem ruchu tak, jak przebiega ul. Pocztowa. Na zakręcie (przy ośrodku dla bezdomnych) uregulowany oznakowaniem poziomym zostanie wyjazd drogi od strony stacji towarowej. 

Co ważne, jadący ul. Pocztową będą mieli pierwszeństwo przejazdu na skrzyżowaniu z ul. Chrobrego - tu zmieni się organizacja ruchu i kierujący się od strony ul. Sobieskiego będą musieli zatrzymać się przy znaku STOP. 

Jadący od strony ul. Konikowo także będą mieli pierwszeństwo przejazdu na skrzyżowaniu z ul. Chrobrego. Kierując się w stronę dworca, po minięciu postoju autobusów PKS, na wysokości stacji kolejowej znajdzie się obecne stosowane rozwiązanie - dwa pasy prawoskrętu, opisanych na znaku kolejno kierunkami jazdy - ul. Dalkoska i ul. Sobieskiego.

Przebudowa

W związku z powyższymi założeniami komunikacyjnymi, planowane jest poszerzenie ul. Pocztowej na odcinku od ul. Chrobrego do zakrętu, gdzie wyciętych zostanie kilka drzew po wschodniej stronie drogi. Tu pojawi się chodnik oraz zjazdy do posesji. 

Na odcinku ul. Pocztowej od ul. Chrobrego do ul. Kościuszki (naprzeciwko PKS) ułożona zostanie nowa nawierzchnia z asfaltu. Przebudowa obejmie też dalszą część, po stronie Parku im. R. Kaczorowskiego. Po południowej i zachodniej stronie tego zieleńca przebudowane zostaną chodniki - ułożone zostaną z szarej kostki typu starobruk. Dotychczasowy postój dla taksówek zostanie wydzielony z jezdni jako zatoczka.

Przy skrzyżowaniu ul. Dworcowej i Lecha, na wydzielonym w ubiegłym roku terenie, zostaną trwale pobudowane miejsca postojowe dla kilkunastu samochodów, a pozostały obszar zostanie zagospodarowany pod ciągi piesze, zieleń i krzewy.

W ramach inwestycji powstaną także wpusty kanalizacyjne, ułatwiające odbiór wód opadowych z drogi, a także wymienione będzie oświetlenie. Na całej długości przebudowy pojawi się 13 nowych wysokich latarni, które oświetlać będą jezdnię za pomocą opraw z technologią LED. Jednocześnie przy skrzyżowaniu ul. Chrobrego i Pocztowej zostanie wymieniona pierwsza latarnia z istniejących od lat 80. ozdobnych lamp. W jej miejscu pojawi się nowa, również stylowa. 

Przebudowa i wprowadzenie nowej organizacji ruchu ma zostać wykonane do 30 listopada 2017 roku.

15 komentarzy

 • Link do komentarza rak czwartek, 27 kwietnia 2017 17:04 napisane przez rak

  Obywatel należy do takich osób, które najchętniej by wykosiły park i urządziły parking :) Przecież jest czarno na białym na rysunkach widocznych powyżej, że miejsca postojowe zostały wyznaczone w miejscach, gdzie pozwalały na to przepisy.

 • Link do komentarza obywatel środa, 26 kwietnia 2017 12:26 napisane przez obywatel

  Czy ktoś pomyślał o mieszkańcach tych rejonów.... ? Zamiast zebrać więcej pieniędzy, przedłużyć ulicę Chrobrego na wprost i zlikwidować składnicę złomu to wprowadza się ruch w dzielnice mieszkalne.... Całkowita sprzeczność z tym, co powinno się robić.

  Powiększenie parku ? A gdzie mają parkować setki osób , które zmuszone są dojeżdzać do Poznania , bo w Gnieźnie nie ma pracy ?

 • Link do komentarza Kierowca wtorek, 25 kwietnia 2017 22:14 napisane przez Kierowca

  Mam nadzieję, że będzie to ulica trochę szersza niż Konikowo. Ponadto na ul. Konikowo należy poprawić zapadniete studzienki. Nikt tego nie widzi ?

 • Link do komentarza elemeledudki wtorek, 25 kwietnia 2017 20:31 napisane przez elemeledudki

  @zapytanie pisałem o ulicy Dworcowej od strony wiaduktu ☺

 • Link do komentarza zapytanie wtorek, 25 kwietnia 2017 17:47 napisane przez zapytanie

  Elemeledudki, gdzie na Pocztowej jestMPK???

 • Link do komentarza elemeledudki wtorek, 25 kwietnia 2017 10:11 napisane przez elemeledudki

  @źa to samo wczoraj pomyslem i miałem napisać bo nie dość że tam jest MPK to też dla PKSu przystanek i bodaj coś na wygląd BUS pasu tam jest ☺

 • Link do komentarza hihihi wtorek, 25 kwietnia 2017 08:22 napisane przez hihihi

  Teraz jak skończyli z TBS i Kowalskim ? mają czas zabrać się za inne sprawy.

 • Link do komentarza Hans wtorek, 25 kwietnia 2017 07:38 napisane przez Hans

  Wreszcie! Jeszcze tylko niech powiat w końcu zrobi swoją część, czyli poszerzenie ul. Konikowo - bo miasto już wkwaterowało i wyburzyło budynki - i wtedy będzie się śmigać fajnie na dystansie wiadukt -> Reymonta/Roosevelta

 • Link do komentarza as wtorek, 25 kwietnia 2017 00:05 napisane przez as

  Jej:) Nowe wpusty kanalizacyjne, studzienki pewnie też:) Oby, jak na nowo zrobionej ul. Konikowo, były zapadnięte od nowości!

 • Link do komentarza łukasz poniedziałek, 24 kwietnia 2017 23:31 napisane przez łukasz

  Bardzo dobry pomysł!, a co do autobusów, to może PKS w końcu zmotywuje się do jakiegoś porządnego remontu,bo samo odmalowanie wiat "remontem" nazwać nie można...

 • Link do komentarza ża poniedziałek, 24 kwietnia 2017 21:12 napisane przez ża

  kierujący, którzy będą jechać od strony wiaduktu, będą mieli dostępne dwa pasy ruchu.....................a przystanek MPK to gdzie będzie ?

 • Link do komentarza szczery poniedziałek, 24 kwietnia 2017 20:54 napisane przez szczery

  Brawo PO i Urząd a w starostwie gdzie rządzi PIS co robią...? bo nie słyszałem hahahahha

 • Link do komentarza kierowca poniedziałek, 24 kwietnia 2017 20:40 napisane przez kierowca

  Zniknie wiele miejsc parkingowych dla pasażerów PKP. Może wreszcie prezydent pogada z koleją, żeby oni swoim klientom udostępnili miejsca parkingowe na swoim terenie? No i druga sprawa - tam stoi taki budynek garażowo gospodarczy nie przynoszący chluby miastu. Może go przy okazji rozebrać? Trochę trudna będzie ta trasa na Konikowo ze względu na dwa dość ostre zakręty, ale jak będzie ograniczenie szybkości, to będzie OK.

 • Link do komentarza Teodor poniedziałek, 24 kwietnia 2017 19:57 napisane przez Teodor

  Aż się nie chce wierzyć... prezydent który w kampanii mówił że zrobi, a w czasie kadencji ogromną większość z tych rzeczy faktycznie robi? Toż to szok, jakiś błąd w systemie normalnie ;)

 • Link do komentarza avalon poniedziałek, 24 kwietnia 2017 19:14 napisane przez avalon

  Wszystko niby fajnie ale autobusy PKS będą wyjeżdżały tyłem na dwukierunkową ulicę. Zaprawdę, wszczonsajoncy performance...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane