wtorek, 25 kwietnia 2017 09:21

Kontynuacja regulacji wód na Kawiarach

 
Kontynuacja regulacji wód na Kawiarach źródło: Google Maps

Miasto Gniezno kontynuuje regulację ciągów wodnych w rejonie strefy przemysłowej - w tym roku powstanie nowy zbiornik oraz poszerzone zostaną koryta cieków wodnych.

Obszar Gniezna pomiędzy Konikowem, Arkuszewem a Kawiarami, gdzie została zlokalizowana strefa przemysłowa Gniezna, jest jednocześnie okolicą nazywaną dawniej Błotami Szczytnickimi, rozciągającymi się na kilka kilometrów w kierunku wschodnim. To tutaj swoje źródła znajdowała rzeczka Srawa, opływająca Gniezno, a swój początek bierze Wełna, płynąca w kierunku Wierzbiczan, skąd kieruje się dalej w kierunku północnym.

Na tym obszarze występują wysokie wody gruntowe i jeszcze w okresie pruskim rozpoczęły się regulacje, mające na celu ich osuszenie pod działalność rolniczą. Meliorację tego terenu co pewien okres powtarzano, ale przez ostatnie lata stan koryt pozostawiał wiele do życzenia, co powodowało niejednokrotnie podtapianie okolicznych pól. Wraz z lokalizacją w tym miejscu Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a także skierowaniu w tę część miasta nowej drogi (ul. Osiniec), rozpoczął się proces regulacji stosunków wodnych w tym rejonie. 

Część zadań została już wykonana w ramach wspomnianej inwestycji ul. Osiniec, przy której powstały rowy odwadniające. Jednocześnie w 2017 roku realizowany będzie drugi etap prac, polegający na poszerzeniu rowów o długości łącznej kilkuset metrów, a także budowy jednego z trzech zaplanowanych zbiorników wodnych o powierzchni 1,3 hektara, położonego niedaleko osiedla "Relaks". W kolejnych etapach planuje się pobudowanie dwóch kolejnych zbiorników, położonych wzdłuż tego samego rowu. Docelowo działanie to ma pozwolić na uregulowanie i pewniejszy spływ wód opadowych z okolicy.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane