czwartek, 16 marca 2017 12:39

Jest szansa na pieniądze na dwie ważne drogi

 
Jest szansa na pieniądze na dwie ważne drogi archiwum redakcji

Projekt w sprawie przebudowy trzeciego wiaduktu na ul. Pod Trzema Mostami i jednej z dróg powiatowych otrzymał pozytywną ocenę merytoryczną. Tym samym jest większa szansa na pozyskanie tych środków, choć wciąż bardzo niepewna.

Władze miasta i powiatu postanowiły wziąć udział w konkursie w ramach WRPO, dotyczącego infrastruktury drogowej regionu. Do programu pn. "Wzmocnienie regionalnego układu powiązań drogowych (drogi powiatowe i gminne)", złożono wnioski dotyczące ul. Pod Trzema Mostami oraz szosy Czerniejewo - Wierzyce. Oba z nich obecnie dostały się na listę wniosków z pozytywną oceną merytoryczną.

Trzeci wiadukt

Na pierwszą z inwestycji mieszkańcy czekają już od kilkudziesięciu lat. We wrześniu ubiegłego roku informowaliśmy iż w Miasto zamierza złożyć wniosek pn. "Rozbudowa układu drogowego ul. Pod Trzema Mostami w Gnieźnie na odcinku od al Reymonta do ul. Osiniec" (zobacz więcej). W skrócie jest to projekt kompleksowej przebudowy układu komunikacyjnego, dzięki któremu miałby zostać poszerzony przejazd pod trzecim, używanym wiaduktem kolejowym lub wybudowany miałby zostać nowy tuż obok (przypomnijmy iż w wakacje 2017 roku rozebrane mają zostać dwa pozostałe, nieużytkowane wiadukty, dzięki porozumieniu zawartym pomiędzy PKP a Urzędem Miejskim).

Ponadto w ramach przebudowy układu komunikacyjnego, powstałaby w ten sposób droga łącząca al. Reymonta z ul. Osiniec poprzez wybudowanie ulicy pomiędzy obecnym PKS-em a fabryką baterii. Tym samym tereny inwestycyjne w rejonie Specjalnej Strefy Ekonomicznej zyskały by nowe połączenie drogowe, a to właśnie czynnik polegający na budowie drogi dojazdowej do obszarów przemysłowych jest tu najważniejszy i najpewniej został doceniony przez komisję rozpatrującą wnioski.

WRPO opublikowało właśnie listę wniosków, które po kilku miesiącach weryfikowania dokumentów, otrzymały pozytywną opinię merytoryczną (po wcześniejszej ocenie formalnej). Na liście znalazło się trzynaście projektów, przy czym ostatnie miejsce zajął ten złożony przez Miasto Gniezno. Szacuje się iż koszt inwestycji pomiędzy al. Reymonta a ul. Osiniec (wraz z przebudową trzeciego mostu) wyniesie 27 milionów 466 tysięcy złotych, przy czym dofinansowanie miałoby stanowić 17 milionów 888 tysięcy złotych. Projekt został oceniony na 33 punkty, a więc znalazł się "rzutem na taśmę" gdyż była to graniczna liczba, umożliwiająca dostanie się na listę.

Czerniejewo - Wierzyce

W ramach tego samego programu Powiat Gnieźnieński złożył wniosek dotyczący przebudowy drogi pomiędzy Czerniejewem a Wierzycami (etap I), która jest codziennie wykorzystywana przez mieszkańców tej części regionu, jako bezpośredni dojazd do drogi ekspresowej S5. Szosa jest w coraz gorszym stanie technicznym i konieczna jest jej całkowita przebudowa, dzięki czemu poprawi się komfort jazdy, a także bezpieczeństwo użytkowników ruchu.

Inwestycja oszacowana została na 7 mln 545 tys. złotych, a kwota dofinansowania - 5 mln 680 tys. złotych. Projekt uzyskał 43,5 punktów od komisji rozpatrującej wnioski, dzięki czemu znalazł się na 6 miejscu i jest bardzo duża szansa na to, że środki te zostaną przyznane.

Co dalej?

Mimo tych pozytywnych informacji, projekt złożony przez Miasto Gniezno jest jednym z najdroższych, jakie znalazły się na liście. Wniosek z Grodu Lecha wyprzedza tylko ten, złożony przez Powiat Leszczyński, który opiewa na sumę dofinansowania ponad 36 mln 700 tys. złotych.

W sumie kwota łączna wszystkich wniosków, które przeszły ocenę merytoryczną, wynosi ponad 140 milionów złotych, a jak już informowaliśmy wcześniej, w budżecie programu jest do rozdysponowania tylko 105 milionów złotych. Oznacza to iż niektóre z projektów mogą nie otrzymać dofinansowania i obawy ku temu towarzyszą wszystkim wnioskującym. Nieotrzymanie tego dofinansowania oznaczałoby, że wschodnia część Gniezna na kolejne lata może utkwić w kolejce czekając na przejazd pod wiaduktem.

Ostateczną decyzję w sprawie przyznania dofinansowania na konkretne wnioski podejmie Zarząd Województwa Wielkopolskiego. 

6 komentarzy

 • Link do komentarza BN piątek, 17 marca 2017 06:40 napisane przez BN

  wrona niech swoich możnowładców przekona do efektywniejszych działań bo tak koślawych ulic jak w Gnieźnie to chyba nigdzie nie ma. Tutaj dziury w jezdni i zapadnięte pokrywy studzienek na wielu ulicach stają się normą.

 • Link do komentarza wrona czwartek, 16 marca 2017 23:23 napisane przez wrona

  heheszku, radni z Gniezna też przegłosowali taką uchwałę, poszukaj, sprawdź, zapoznaj się z tematem, potem dopiero biadol. Tło sprawy jest bardzo prozaiczne ignorancie - Pobiedziska nie mają płynnego przejazdu na drugą stronę miasta i wszędzie mają rogatki, a oczekujące na przejazd samochody blokują dawną DK5. W Gnieźnie istnieje kilka przepraw, w tym tylko jedne z rogatkami i drugie z wąskim gardłem. Gniezno złożyło wniosek o dofinansowanie, Miasto czeka na decyzję województwa, które może przyznać 17 milionów. Łatwo jest wydać 27 milionów takiemu heheszkowi, skoro to nie są jego środki tylko publiczne.

 • Link do komentarza hehe czwartek, 16 marca 2017 18:54 napisane przez hehe

  dobrze że w Gnieźnie mamy mądrą wronę i dzięki jej usprawiedliwiającym wywodom można zrozumieć że to te różne obostrzenia powodują że Gniezno tak bardzo się odróżnia od okolicznych miast i miasteczek w których powstają tysiące miejsc pracy a drogi są bez dziur, itd

  czy wronie chodziło o takie tło tej budowy :
  http://naszglospoznanski.pl/tunel-ktory-wiele-zmieni-w-pobiedziskach/

  bo to tło nie jest zbyt skomplikowane , radni na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej przegłosowali jednogłośnie zmiany w budżecie gminy i pieniążki zamiast na głupoty zostały przeznaczone na bardzo pożyteczną sprawę - mieszkańcy Pobiedzisk nie będą musieli czekać pod zamkniętymi szlabanami co niestety czeka niektórych mieszkańców Gniezna jak się zaczną zwiększone przejazdy pociągów przez Gniezno

 • Link do komentarza wrona czwartek, 16 marca 2017 15:26 napisane przez wrona

  No faktycznie, jesteś dziwny. Zapoznaj się z tłem budowy przejazdu w Pobiedziskach, a dopiero potem zabieraj zdanie.

  Nie wiem skąd się biorą takie pierdoły życiowe, nieznające się w ogóle na inwestycjach. Ten cały Toruń, Poznań czy Konin też miały szansę dostać i co? I dostały. W tym roku Miasto dostało już środki na remont ul. Orzeszkowej, a to nie jest koniec rozdań w konkursach z dofinansowaniami, więc może wleź pod miotłę i siedź cicho. Wiele konkursów ma obostrzenia, których Gniezno może nie spełniać. Przykładowo Gniezno nie mogłoby startować od konkursu na przebudowę Pod Trzema Mostami, gdyby urzędnicy z WRPO nie dopisali iż mogą startować samorządy, chcące skomunikować tereny przemysłowe. Dopiero to zaważyło na możliwości wzięcia udziału. Ale niestety tacy przemądrzali jak ty wiedzą lepiej.

 • Link do komentarza dziwne czwartek, 16 marca 2017 15:18 napisane przez dziwne

  Dziwne że Gniezno ma tylko szansę na pieniądze podczas gdy w Pobiedziskach już dawno trwają prace związane z przekopem tunelu pod torami po czym nastąpi przebudowa odcinka drogi na którym powstanie duże rondo .
  http://www.lepszypoznan.pl/2017/01/19/tunel-po-torami-juz-powstaje.html

  Dziwne to również że między innymi okoliczne miasta jak Poznań, Konin, Toruń dostaną dodatkowe fundusze na budowę dróg
  http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/budowa-drog-dodatkowe-fundusze-ue,147,0,2281107.html

  Dziwne to że Gniezno ma tylko szanse na dofinansowanie budowy szpitala , na drogi . Dziwne że w takiej Wrześni szpital zbudowali, drogi zrobili , w mieście mają porządne ronda

 • Link do komentarza Mosty czwartek, 16 marca 2017 13:47 napisane przez Mosty

  Wladze muszą zrobic wszystko by ten projekt z trzema mostami zostal zrealizowany

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane