czwartek, 02 marca 2017 11:44

Pierwsze w tym roku kamienice zmienią oblicze

 
Pierwsze w tym roku kamienice zmienią oblicze źródło: dokumentacja projektowa

Wymiana okien oraz remont i czyszczenie elewacji, dzięki czemu zyskają na estetyce - to czeka w nieodległym czasie dwa budynki u zbiegu Rynku i ul. Farnej.

Kompleks kilku domów, które które znajdują się w południowej części Rynku, w latach 1975-84 przechodziły rewitalizację. Wówczas kamienice, stojące w tym miejscu od XIX wieku, zostały też gruntownie przebudowane. Od tego czasu przy budynkach nie prowadzono żadnych większych inwestycji, a przez ostatnie lata ich elewacja została znacznie zanieczyszczona.

Zarządzająca tymi obiektami spółka Urbis ogłosiła przetarg na prace budowlane, które zostały podzielone na dwie części. Zgodnie z dokumentacją, wykonaną przez pracownię MDS Architekci, roboty związane z renowacją elewacji frontowych i wymianą stolarki na parterze obejmą kamienicę przy ul. Rynek 5. Nowe okna i drzwi PCV z okleiną dębową zostaną wymienione w całym lokalu usługowym. Sam budynek zyska nową fasadę w miejsce starego tynku - elewacja będzie miała kolorystykę delikatnego, jaśniejszego brązu. Dzięki temu kamienicy zostanie przywrócony bardziej odpowiedni historycznie charakter.

Budynek przy ul. Farnej 9, który powstał tu w miejscu rozebranej tu przed laty kamienicy, zostanie poddany innym pracom. Ponieważ nie znajduje się on w ewidencji zabytków, a jedynie w strefie ochrony konserwatorskiej, znajdujące się na nim tynki będą poddane czyszczeniu hydrodynamicznym, połączonego z uzupełnianiem uszkodzonych fragmentów. Ponadto wymienione zostaną witryny sklepowe i wyremontowane będą balkony. W ciemniejszych tonach kolorystycznych zaakcentowane będą podcienie w przejściu pomiędzy ul. Farną a Kaszarską oraz wybrane detale elewacji.

Podstawowym terminem gwarancji, branym pod uwagę przez inwestora, jest 5 lat. Przetarg na przeprowadzone prace ma zostać rozstrzygnięty w połowie marca br. Prace remontowe mają zakończyć się do 15 czerwca 2017 roku. 

50 komentarzy

 • Link do komentarza zainteresowany piątek, 10 marca 2017 16:27 napisane przez zainteresowany

  A na kogo czekają te mieszkania w opuszczonych nieruchomościach?

 • Link do komentarza Ws czwartek, 09 marca 2017 17:34 napisane przez Ws

  Hela , przy takiej promocji ?
  http://www.bankier.pl/wiadomosc/Mocnych-przecen-akcji-Briju-ciag-dalszy-7503628.html

 • Link do komentarza wyborca ,ale nie budzika czwartek, 09 marca 2017 17:15 napisane przez wyborca ,ale nie budzika

  ad . hela i to już niedługo.. Dlatego zlikwidowano zgl... , bo było za uczciwie czas rozliczeń nadchodzi i to szybkimi krokami , ale numer, szemrane rozmowy ujrzą świtało dzienne. sprawiedliwość nierychliwa na wierzch zawsze wypływa.
  a tak swoja drogą chciałbym zobaczyć księgi rachunkowe spółki URBIS, oj chciałbym. Może niedługo??

 • Link do komentarza tamtaramta czwartek, 09 marca 2017 16:10 napisane przez tamtaramta

  Gniezno traci blask?

 • Link do komentarza Hela czwartek, 09 marca 2017 15:50 napisane przez Hela

  @ śrubka - no to jak. miliony do zwrotu?

 • Link do komentarza Magda czwartek, 09 marca 2017 15:24 napisane przez Magda

  Ciekawe jak te odnawiane na zewnątrz kamienice wyglądają od wewnątrz po ich odnowieniu od zewnątrz

 • Link do komentarza śrubka czwartek, 09 marca 2017 08:27 napisane przez śrubka

  @bessa - coś wygląda że idą ciężkie czasy dla jubilerów ?

  https://www.pb.pl/briju-stracilo-blask-856321

 • Link do komentarza bessa środa, 08 marca 2017 13:50 napisane przez bessa

  a co tam słychać w sprawie słynnej kamienicy co to jubiler miał otworzyć sklep jubilerski , czy miasto już nic nie wyjaśnia w tej sprawie od kiedy zlikwidowano ZGL

 • Link do komentarza xyz poniedziałek, 06 marca 2017 13:51 napisane przez xyz

  Czy w Gnieźnie powstaną inwestycje w konkretne firmy, czy będziemy mieli do czynienia z pozyskiwaniem nowoczesnych technologii , czy zostaną oddane mieszkania zbudowane w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus, czy w ramach rozwoju elektromobilności nastąpi wymiana taboru autobusowego, czy też będziemy polegali tylko na fasadowych działaniach ?

 • Link do komentarza Lucyna poniedziałek, 06 marca 2017 13:21 napisane przez Lucyna

  Ciekawe czy miliony wydane przez Gniezno na zrobienie egzotycznych parków przy magistracie napędzą rozwój gospodarczy Gniezna , czy też w kolejnych latach staną się obciążeniem finansowym z racji drogiego utrzymania tak kosztownej inwestycji i wejdą w poczet absurdalnych inwestycji samorządowych. Przy okazji jak tam tereny inwestycyjne w Czerniejewie gdzie liderzy PO przecinali wstęgi , czy boom już tam nadszedł ? Może pan Gruszczyński coś na ten temat powie ?

  http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/najbardziej-absurdalne-inwestycje-samorzadowe,119,0,2269047.html

 • Link do komentarza miejsko-gminny sobota, 04 marca 2017 20:57 napisane przez miejsko-gminny

  Gmina za żadne skarby się nie rozwiąže. To może być tylko decyzja ustawowa. Gdzie oni znajdą lepsze posadki? Dobre pensje, nie potrzeba zabiegać o dochody, bo każda morga jest podliczona, nie mają problemów związanych z oświatą, ze słuźbą zdrowia, z komunikacją gminną, z niczym. Oni żyją jak pączki w maśle i korzystają z miejskiej infrastruktury za frico. To jest chore. Największym osiągnięciem jest budowa kolejnych świetlic wiejskich, jak za Gomułki.

 • Link do komentarza MB sobota, 04 marca 2017 19:01 napisane przez MB

  Z programu 500+ też szydzili. Ciekawe kiedy Gniezno tak naprawdę się obudzi ?

 • Link do komentarza heh sobota, 04 marca 2017 17:57 napisane przez heh

  mieszkańcy 70 tysięcznego Gniezna przyjmijcie do wiadomości że dla mieszkańców 9 tysięcznych Pobiedzisk został przebity tunel do przejazdu samochodów pod linią kolejową na trasie Poznań Główny - Sypialnia Gniezno

 • Link do komentarza aaa sobota, 04 marca 2017 14:20 napisane przez aaa

  głupia Magda - "Program jest prowadzony na zasadach rynkowych ..." - odważna teza. Tak odważna, że nie odważyłem się dalej czytać...

  A w kwestii przyłączenia gminy do miasta, to proponuję przyłączyć miasto do gminy. Choćby dlatego, że w gminie są niższe podatki . Podobno gmina nie chce włączyć się do miasta, to zobaczmy co miasto na takie postawienie sprawy. W końcu efekt ten sam.

 • Link do komentarza avalon sobota, 04 marca 2017 13:09 napisane przez avalon

  @ Drogorad
  Rozwiązanie o którym piszesz byłoby bardziej optymalne. Jednak jak do tej pory różni politycy wspominali tylko i wyłącznie o połączeniu z gminą Gniezno co oznacza likwidację jednej z tych gmin i włączenie jej w struktury drugiej. Znikłaby z mapy Polski gmina miejska.

  Jak już fantazjujemy, to idealnym rozwiązaniem byłoby włączenie w granice Gniezna nie tylko wybranych wsi i osiedli z gminy Gniezno.
  Do Gniezna powinny zostać włączone: Gębarzewo wraz z poligonem, Cielimowo, Dalki, Mnichowo, Skiereszewo, Piekary, Pyszczyn, Pyszczynek, Winiary, Łabiszynek, Goślinowo, Wełnica, Jankówko, Osiniec, Jelonek i część Szczytnik Duchownych.

  Aktualnie absurdów jest wiele, ale te są największe:
  ** SKIERESZEWO
  - Osiedle Bajkowe - dojazd wyłącznie z ulicy Swarzędzkiej w Gnieźnie
  - Ulica Swarzędzka - 3/4 domów wzdłuż tej ulicy znajduje się w Gnieźnie, 1/4 w Skiereszewie
  - Zespół magazynów i zakładów na Kiszkowskiej/Poznańskiej - Skiereszewo
  - nawet zespół komisów na Skiereszewie jest podzielony administracyjnie
  ** PIEKARY
  - ulica Żerniki w Gnieźnie to tylko południowa strona jezdni, północna to ulica Poziomkowa w Piekarach
  - spora część ulicy Kłeckowskiej - do Gniezna należy tylko wschodnia strona, zachodnia strona ulicy to Agrestowa w Piekarach.
  ** PYSZCZYN
  Dojazd właściwie wyłącznie z sieci ulic Gniezna
  ** WINIARY
  - granica gminy CZTEROKROTNIE przecina ulicę Zjazdu Gnieźnieńskiego na wysokości Pałuckiej
  - sama wieś Winiary położona jest przy drodze bez nazwy (nie ma tam ulic) będącej przedłużeniem dawnej ulicy Pałuckiej, sprzed budowy tzw. obwodnicy. Zachodnia strona tej drogi na terenie Gniezna, wschodnia wieś Winiary.
  - Całą wieś Winiary posiada dojazd wyłącznie z wykorzystaniem sieci dróg w Gnieźnie
  - Stacja paliw i komis ciężarówek są w Gnieźnie
  ** SZCZYTNIKI DUCHOWNE
  - Osiedle Relaks w Szczytnikach D.- dojazd wyłącznie z ulicy Cegielskiego w Gnieźnie, brak połączenia drogowego z wsią Szczytniki Duchowne która jest oddalona o ok. 2 km od tego osiedla.
  ** OSINIEC
  - ulica Cechowa w Gnieźnie to tylko strona zachodnia, strona wschodnia to Aleja Czternasta w Osińcu.
  - początek ulicy Starowiejskiej w Gnieźnie znajduje się w Osińcu

  Jednak samo połączenie obu gmin wprost uważam za zły pomysł, cofający Gniezno administracyjnie do XIX wieku.

 • Link do komentarza urzędas sobota, 04 marca 2017 13:09 napisane przez urzędas

  Pani Magdo, z laikami nie ma o czym rozmawiac. Oni każdą dobrą rzecz tego rządu przekują w bzdurną informację. Niestety, Pani ma rację ( taki se i Drogorad także), że ponieważ środki nie są z gumy i mają pewne ograniczenia, to o każdy projekt trzeba się starać, a to juź wymaga myślenia i trochę zachodu. A kto ma się w urzędzie tym zająć, jak na stołkach siedzą przegrani politycy, a nie przygotowani do takich zadań pracowici i doświadczeni urzędnicy? A może jednak się starali, tylko odpadli? Ale czy ktoś nam odpowie na nasze wątpliwości?

 • Link do komentarza głupia Magda sobota, 04 marca 2017 08:43 napisane przez głupia Magda

  Do filozofów pokroju "lewc"

  Mieszkanie Plus to ogólnokrajowy rządowy program m.in. budowy dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, z opcją dojścia do własności. Program jest prowadzony na zasadach rynkowych i zarządzany przez BGK Nieruchomości SA Inwestycje mieszkaniowe i realizowany na nieruchomościach będących obecnie w posiadaniu między innymi Jednostek Samorządu Terytorialnego, z wykorzystaniem finansowania z Funduszu zarządzanego przez BGK Nieruchomości SA.
  Rząd 27 września 2016 r. przyjął Narodowy Program Mieszkaniowy – kompleksowy dokument określający główne działania polityki mieszkaniowej w perspektywie 2030 r. pozwalającej na realizację zwiększenia dostępu do mieszkań dla osób o dochodach uniemożliwiających obecnie nabycie lub wynajęcie mieszkania na zasadach komercyjnych i poprawy warunków mieszkaniowych społeczeństwa.
  „Mieszkanie Plus” obejmuje dostępne budownictwo na wynajem na gruntach samorządowych i Skarbu Państwa. Realizacja programu w tym zakresie jest aktualnie prowadzona przez spółkę BGK Nieruchomości S.A. Samorządy gminne zainteresowane taką współpracą powinny skierować bezpośrednią ofertę współpracy w ramach programu Mieszkanie Plus do spółki .
  Jednostki Samorządu Terytorialnego to kluczowi partnerzy programu Mieszkanie plus. Inwestycje będą lokowane we wszystkich regionach Polski, gdzie istnieje zapotrzebowanie na mieszkania na wynajem. Wszelkie informacje można znaleźć na stronach Ministerstwa infrastruktury i budownictwa. Coraz więcej samorządów zgłasza grunty do tego programu i podpisywane są listy intencyjne.

  Logicznym jest że dobrowolność uczestnictwa w programie powoduje że TRZEBA PO PROSTU ZGŁOSIĆ I STARAĆ SIĘ. Gdy samorząd nie zgłosi uczestnictwa w programie poprzez spółkę BGK Nieruchomości S.A. - odpowiadającą za operacyjne przygotowanie i realizację rządowego programu Mieszkanie plus – to siłą nie będzie do tego zmuszany. To nie jest tak że w Warszawie wymyślili sobie że program będzie tu i tam.

  Dlaczego Gniezno sprzedaje działki na indywidualne budownictwo za ułamek wartości a nie przystępuje do tego programu ? Dlaczego opłacając najdroższego prezesa jednego bloku w Polsce nie wykorzystano jego potencjału do podjęcia czynności w ramach programu Mieszkanie Plus ? Co porabiają wysokiej klasy specjaliści byłego GARGu ?

 • Link do komentarza Drogorad sobota, 04 marca 2017 00:30 napisane przez Drogorad

  ad. avalon - to nie tak, jak pan pisze. Otóż do Gniezna nie należałoby przyłączać całej gminy Gniezno, tylko jej najbliższe tereny. Zaś o pozostałe części powiększyć sąsiednie gminy powiatu gnieźnieńskiego. Tylko takie połączenie miałoby sens i powinno być jak najszybciej urzeczywistnione.

 • Link do komentarza Drogorad sobota, 04 marca 2017 00:27 napisane przez Drogorad

  A Ty głupi lewcu bądź na forum grzeczny i doczytaj w komentarzach, o co chodzi. Magda ma rację. To nie rząd wyznacza miasta. To miasta proszą o możliwość wzięcia udziału w tym programie i naprawdę zastanów się na drugi raz, jakie bzdury wypisujesz.

 • Link do komentarza lewc piątek, 03 marca 2017 22:33 napisane przez lewc

  bo głupia Magdo program pilotażowy Mieszkanie Plus jest nakierowane na kilka WYBRANYCH PRZEZ MINISTERSTWO miast. Może za jakiś czas władze rządowe skierują je do kolejnych ośrodków. Niektórzy to chcieliby swoimi łapskami wszystko za darmo, pieniądze, mieszkania i piwo

startpoprz.123nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane