wtorek, 09 czerwca 2015 08:32

Ul. Łaskiego w końcu do remontu

 

Jedna z ważniejszych ulic wjazdowych do centrum miasta doczeka się remontu. Pojawi się też nowa ścieżka rowerowa.

Na ten remont wielu czekało od dawna. Pofałdowana, miejscami już sfrezowana i częściowo też zapadająca się nawierzchnia ulicy, od lat domagała się kapitalnej przebudowy. Dla drogi, którą do Gniezna wjeżdżają wycieczki i goście chcący zwiedzić miasto, właśnie ogłoszono przetarg.

Dokumentacja projektowa na sięga 2009 roku, ale na remont tej ulicy czekano od znacznie dłuższego czasu. Do 30 czerwca potencjalni wykonawcy mogą zgłaszać się z ofertami wykonania zadania, którego koszt wyceniono w budżecie miejskim na sumę 500 tysięcy złotych.

Co wchodzi w skład remontu? Obejmie on obszar ul. Kanclerza Jana Łaskiego od wjazdu na parking przy skrzyżowaniu z ul. Poznańską, aż do ul. Jeziornej (na wysokości przepompowni). Łącznie jest to 320 metrów bieżącej nawierzchni, która zostanie wymieniona wraz z podbudową, składającą się wciąż z kostki brukowej. Większość studzienek odprowadzających wodę zostanie wymieniona, a w największym zagłębieniu ulicy przy parkingu k. ul. Poznańskiej, pojawi się jedna dodatkowa. To tu przy największych deszczach często zalegają duże kałuże wody. Dwie nowe studzienki wybudowane zostaną także na wysokości wjazdu na plac św. Wojciecha.

Sama jezdnia będzie dla samochodów nieco węższa. Po prawej stronie drogi (patrząc od strony ul. Poznańskiej), pojawi się dwukierunkowa ścieżka rowerowa, wymalowana na jezdni. Rozpoczynać się będzie ma wysokości końca zjazdu z ul. Poznańskiej w ul. Łaskiego i prowadzić aż do skrzyżowania przy Pałacu Arcybiskupim. Tam rowerzyści będą mieli wymalowane przejście, skąd dalej wymalowana ścieżka ma prowadzić w kierunku ul. Łaskiego, objętej obszarem ograniczonego ruchu.

Elementy ścieżki zostaną odpowiednio oznakowane zarówno za pomocą tradycyjnych znaków, jak i wymalowanych na powierzchni ulicy. W tym zakresie nic się nie zmieni, podobnie jak w przypadku strefy Tempo 30, która rozpoczyna się w połowie drogi.

Chociaż wykonawcę poznamy już pod koniec czerwca, to jeszcze będzie trzeba się uzbroić w cierpliwość. Urzędnicy chcą poczekać z remontem do zakończenia sezonu turystycznego i wskazują początek prac na 14 września br. W związku z tym przewidziano, że wykonawca swoje prace budowlane będzie prowadził przez 6 dni w tygodniu w systemie dwuzmianowym. Zakończenie remontu przewidziano najpóźniej na 30 listopada 2015 roku.

11 komentarzy

 • Link do komentarza jawiemlepiej poniedziałek, 14 września 2015 13:48 napisane przez jawiemlepiej

  Czy komuś potrzebna jest ta kostka brukowa, że ma być usunięta?

 • Link do komentarza Seba wtorek, 09 czerwca 2015 22:14 napisane przez Seba

  Maciej, jak Ciebie nie stać na opłacenie kilkuminutowego postoju to sprzedaj brykę i posuwaj sie rowerem. Tanio, zdrowo i szybko.

 • Link do komentarza Qń wtorek, 09 czerwca 2015 18:34 napisane przez Qń

  Może wylejmy beton na placu pielgrzyma i tam też zróbmy parking? Co za poroniony pomysł. Ścieżka jest tam potrzebna i tyle. Fakt, że powinna być dodatkowo odgrodzona specjalnym odbijakiem, jak robią to powszechnie na zachodzie, ale i tak jest już lepiej

 • Link do komentarza Maciej wtorek, 09 czerwca 2015 17:35 napisane przez Maciej

  Dobrze byłoby pomyśleć o pasie parkingowym dla mieszkańców lub zatrzymującym się na chwilę. Nie każdego stać na płacenie abonamentu na parkingu.Ścieżki rowerowe sprawdzą się bardziej wokół jeziora Wenecja. Mnóstwo pieniędzy wydanych bez sensu................

 • Link do komentarza turysta wtorek, 09 czerwca 2015 16:34 napisane przez turysta

  Czy z tymi rozkopanymi studzienkami na Wolności też czekacie do jesieni ?

 • Link do komentarza zz wtorek, 09 czerwca 2015 16:24 napisane przez zz

  Panie Budasz to wstyd , taka ulica i ma mieć jakiś wymalowany pasek ? Tam powinniście wszystko od nowa zrobić, chodniki , zieleń i wyodrębnioną ścieżkę rowerową

 • Link do komentarza Paweł wtorek, 09 czerwca 2015 15:25 napisane przez Paweł

  Cuda się zdarzają :) Dodam tylko tyle, że odnośnie ścieżki rowerowej to samo wymalowanie pasów może nie wystarczyć. Warto pomyśleć o wyodrębnieni całego pasa za pomocą stylowego krawężnika. Mało kierowców zwraca uwagę na ścieżki rowerowe, może dlatego, że są w naszym mieście czymś rzadkim.

 • Link do komentarza EagleEye wtorek, 09 czerwca 2015 11:25 napisane przez EagleEye

  Powiem tak ''czas wielki'' ;-) Bo ta ulica do ruchu kołowego samochodowego od dawna sie nie nadaje i dla mnie to katorga jest aby nią jechać

 • Link do komentarza cyklista wtorek, 09 czerwca 2015 10:56 napisane przez cyklista

  Zosia - jaka ścieżka rowerowa? To tylko wymalowanie pasów rowerowych, zresztą bardzo niebezpiecznych w tym miejscu, w którym w zasadzie jest wjazd do centrum miasta i to bardzo ruchliwy, a takze przez turytów, którzy sa moze i ostrożni, ale rozglądając się po terenie nie zawsze zobaczą te poziome wymalowania.

 • Link do komentarza pelasia wtorek, 09 czerwca 2015 10:28 napisane przez pelasia

  i znowu na łatwiznę byle taniej , a dlaczego ta ścieżka ma być namalowana czy nie można zrobić tak żeby ścieżka była oddzielona od jezdni żeby było bezpieczniej dla dzieciaków , przy okazji zapytam kiedy wreszcie będzie zrobiona na nowo ścieżka rowerowa do Cielimowa tylko taka z prawdziwego zdarzenia a nie ta fuszerka co tam była i znikła w gąszczu ?

 • Link do komentarza Zosia wtorek, 09 czerwca 2015 09:40 napisane przez Zosia

  Wreszcie, a za ścieżkę rowerową tylko dziękować! Trzeba było poczekać na nowe władze, które rozumieją potrzeby rowerzystów...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.