Jesteś tutaj:Blogi Różaniec święty jako modlitwa ustna i myślna
niedziela, 23 lutego 2020 23:55

Różaniec święty jako modlitwa ustna i myślna

  Antoni Kamiński
Różaniec święty jako modlitwa ustna i myślna zdjęcie nadesłane

„My jesteśmy malarzami; dusza nasza jest płótnem przygotowanym pod pędzel; cnoty — kolory, które mają uwidocznić piękność obrazu, który chce się odtworzyć: Jezusa Chrystusa, żywy obraz Ojca Przedwiecznego. Jak więc malarz, aby wykonać portret prawdziwy, staje przed oryginałem i za każdym pociągnięciem pędzla patrzy na niego, tak chrześcijanin musi zawsze mieć na uwadze życie i czyny Jezusa Chrystusa, aby nie mówić, nie myśleć, nie czynić nic innego, jak tylko to, co jest z nimi zgodne”- mówi św. Grzegorz z Najzanu.

Już sama modlitwa ustna składająca się ze Składu Apostolskiego, Modlitwy Pańskiej i Pozdrowienia Anielskiego wywiera dobroczynny skutek na duszę modlącego się. Skład Apostolski umacnia wiarę. Modlitwa Pańska, której Autorem jest sam Syn Boży, przynosi duszy natychmiastową pomoc i wytchnienie, a według nauki św. Augustyna niezawodnie gładzi grzechy powszednie. Pozdrowienie Anielskie jest przygotowaniem naszej duszy na duchowe zjednoczenie się z Matką Bożą.

Samo odmawianie modlitw wywiera już duży wpływ na duszy modlącego się, lecz to właśnie ono w połączeniu z rozmyślaniem kieruje nas na wyżyny. Jak można lepiej rozmyślać o życiu Pana Jezusa jak nie podczas modlitwy, którą dała nam Jego Matka. To właśnie Ona zna najlepiej Syna Swego i to Ona została wybrana na Matkę każdego z nas. Św. Ludwik Maria Grignion de Monfort uzupełnia twierdzenie św. Grzegorza dodając, że to właśnie rozważanie 15 tajemnic różańcowych daje doskonałą okazję do wpatrywania się w życie Zbawiciela i Jego Matki.

Papież Leon XIII widział z kolej w Różańcu św. środek duchowy szczególnie przydatny dla katolików, których wiara uległa ostudzeniu. Wymieniał on trzy rany duchowe, które w Różańcu mają znaleźć uleczenie: niechęć do cichego i pracowitego życia, wstręt wobec cierpienia i zapomnienie o wieczności.

Co możemy dzisiaj zaobserwować w życiu wielu katolików? Właśnie to o czym mówi papież Leon XIII. Nikt nie pragnie już spokojnego, cichego życia, w którym jest miejsce na rozmowę z Bogiem; jest za to miejsce dla głośnego telewizora i radia, które pochłaniają umysł leniwego człowieka. Każda myśl o wyrzeczeniu się własnego „ja” i znoszeniu chociaż małego cierpienia na rzecz bliźniego lub z miłości do Boga jest dla wielu z nas czymś absurdalnym. Dzisiejszy świat pragnie „utulić” nas w przyjemną kołderkę aby nic nam się nie stało, jednocześnie przykuwa nas łańcuchami do mizernej ziemskiej wędrówki. Za wszelką cenę nie rozmyślamy o dniu odejścia z ziemskiego padołu, nie wyczekujemy go jako dnia szczęśliwego, lecz oddalamy każdą myśl o śmierci jakby to było coś czego można byłoby się pozbyć.

Różaniec staje się lekarstwem na chorobę „umiłowania tego świata”. Należy zawsze przed oczami mieć słowa Zbawiciela, które jasno mówią w którym raju jest szczęście; ziemskim czy niebieskim;

„Królestwo moje nie jest z tego świata.” (J 18:36)

A zatem niech każdy z nas zastanowi się do którego Królestwa chce należeć.

W odpowiedzi na wezwanie Matki Bożej, która z wielką czułością troszczy się o swój lud, wierni z Gniezna spotykają się na modlitwie różańcowej w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 16:00. przed pomnikiem Opatrzności Bożej na rogu ul. Dworcowej i ul. Warszawskiej. Najbliższa wspólna modlitwa w niedzielę 1 marca w święto Niezłomnych Żołnierzy, którzy wizerunek Matki Boskiej nosili na swoich mundurach i bronili Polski katolickiej.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane