niedziela, 15 grudnia 2013 11:00

O Powstaniu Wielkopolskim, w gnieźnieńskim Kolegium

 
Starosta, Dariusz Pilak i abp Henryk Muszyński na konferencji w Kolegium Europejskim. Starosta, Dariusz Pilak i abp Henryk Muszyński na konferencji w Kolegium Europejskim. fot. Robert Lasek

W środę, 11 grudnia 2013r., w auli Instytutu Kultury Europejskiej UAM odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918r. w Poznaniu, w czasie wizyty powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego, który w drodze do Warszawy przybył, owacyjnie witany, 26 grudnia do Poznania. Następnego dnia Paderewski wygłosił przemówienie do swoich rodaków licznie zgromadzonych przed hotelem Bazar.

Posłuchaj wypowiedzi Marka Szczepaniaka

Tego samego też dnia swoją paradę wojskową na Świętym Marcinie urządzili Niemcy - zrywano polskie i koalicyjne flagi, napadano na polskie instytucje; doszło do zamieszek, w wyniku których wywiązała się walka, podjęta następnie przez oddziały kierowane przez Polską Organizację Wojskową.

Powstańcy w krótkim czasie opanowali całą Prowincję Poznańską z wyjątkiem jej północnych i południowo-wschodnich obrzeży. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze. Było to jedno z trzech, obok powstania wielkopolskiego 1806 roku i powstania sejneńskiego w 1919 roku, zwycięskich powstań w dziejach Polski.

Konferencja "Powstanie Wielkopolskie na Ziemi Gnieźnieńskiej 1918/1919" zgromadziła wielu słuchaczy. Występujący goście, duchowieństwo, młodzież ze szkół średnich, studenci IKE UAM wraz z wykładowcami oraz inni zainteresowani tematem pojawili się dość licznie.

To z pewnością nie ostatnie w najbliższym czasie spotkanie z historią wydarzeń sprzed dziewięćdziesięciu pięciu lat.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane