Jesteś tutaj:Blogi Co ukrywa Miasto? Czy Prezydent naruszył dyscyplinę finansów publicznych?
piątek, 10 maja 2019 07:23

Co ukrywa Miasto? Czy Prezydent naruszył dyscyplinę finansów publicznych? Wyróżniony

  A.B.

Prawie dwa miesiące czekali radni miejscy na informację dotyczącą możliwego naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Sprawa dotyczy Zakładu Zieleni Miejskiej w Gnieźnie.

19 lutego br. do Miasta Gniezna wpłynęła informacja od Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych o możliwym naruszeniu dyscypliny finansów publicznych przez włodarza Pierwszej Stolicy. Sprawa dotyczy Zakładu Zieleni Miejskiej za okres 2016-2017. Przewodniczący Rady Miasta czekał z poinformowaniem radnych do ostatnich dni upływającego terminu. Jak tłumaczy sam Michał Glejzer, zwrócił się do prezydenta Tomasza Budasza o zajęcie stanowiska w tej sprawie. Tym samym właśnie oczekiwaniem na odpowiedź prezydenta tłumaczy swoją zwłokę w poinformowaniu radnych o piśmie.

Radny Paweł Kamiński zapytał dlaczego Przewodniczący Rady Miasta Gniezna bazuje tylko na zdaniu prezydenta, który - jeśli jest coś na rzeczy i dopuścił się złamania dyscypliny finansów publicznych - to jego wyjaśnienia nie do końca mogą być rzetelne. Komisja Rewizyjna prowadziła kontrolę w Zakładzie Zieleni Miejskiej, natomiast jak usłyszeliśmy na sesji, temat gdzieś utknął, został schowany i przemilczany.

W przypadku pomysłu finansowania in vitro radni zostali poinformowani już dwa dni po wpłynięciu pisma. W przypadku możliwego naruszenia dyscypliny finansów publicznych taka informacja docierała prawie dwa miesiące. Sytuacja, o której mowa dotyczyła Zakładu Zieleni Miejskiej. Rada Miasta nie jest co prawda pracodawcą dla tej osoby, jednak jest ściśle związana z Prezydentem Miasta Gniezna i czuwa także nad budżetem, a to dotyczy bezpośrednio dyscypliny finansów publicznych. „Jeżeli Państwo uważacie, że trzeba iść z tym do mediów, to naprawdę proszę sobie nie żałować” - powiedział podczas sesji Rady Miasta Gniezna przewodniczący Michał Glejzer. „Po to zostało to upublicznione, żebyście mogli się Państwo z tym zapoznać. Powiem jeszcze dlaczego postąpiłem tak jak postąpiłem i uważam, że postąpiłem dobrze. Nie będę za to przepraszał i gdybym miał tak postąpić, to postąpił bym jeszcze raz, i jeszcze raz, i jeszcze raz. Dlatego, ponieważ tak na dobrą sprawę my nie znamy kompletnie tematu.”

Wygląda na to, że Przewodniczący Rady Miasta Gniezna ewidentnie postanowił „przymknąć oko” na możliwe naruszenie dyscypliny finansów publicznych przez Prezydenta Tomasza Budasza. Czy można więc odnieść wrażenie, że sprawa faktycznie jest „zamiatana pod dywan”? Czy Prezydentowi wolno więcej?

20 komentarzy

 • Link do komentarza mlecz niedziela, 19 maja 2019 08:29 napisane przez mlecz

  Podobno szefowa tej zieleni nie lubi kwiatow tylko jakies zielska. Jezeli to prawda, to ja sie pytam, to miasto dekorujemy dla niej czy dla mieszkancow?

 • Link do komentarza icek środa, 15 maja 2019 21:01 napisane przez icek

  " ...i nawet jak upadnę, to wstanę - a wtedy TY masz prz.....ne "
  już czas
  ktoś ten b...l w tabelkach księgował co nie?

 • Link do komentarza łamistrajk poniedziałek, 13 maja 2019 09:04 napisane przez łamistrajk

  Samorząd to nie anarchia kilku czy kilkunastu osób, które często nawet nie rozumieją, po co są w tej radzie. I może także poparłbym postulat byłego radnego Marka Zygmunta w tym, żeby radny mógł pełnic tylko jedna funkcję społeczną, żeby nie było konfliktu interesów. A juz calkiem cyniczne jest, by polityk, także tylko szczebla takiego małego miasteczka, jakim jest Gniezno opowiadał się po stronie politycznej strajkujacych zagrzewając ich w ten sposób do walki z rządem. Straciliście panowie resztki zaufania, historia wam tego nie wybaczy.

 • Link do komentarza brrrrrrrrrrrrr poniedziałek, 13 maja 2019 08:40 napisane przez brrrrrrrrrrrrr

  Jeżeli tam faktycznie są jakieś niejasności to mnie to zaczyna przypominać coś na wzór pewnego schematu jaki przedstawia film " Tylko nie mów nikomu" oczywiście w kontekście chronienia kogoś przez kogoś

 • Link do komentarza Mieszkanka niedziela, 12 maja 2019 16:23 napisane przez Mieszkanka

  Trzeba zapytać Regionalną izbę obrachunkową i Rzecznika dyscyplinarnego jakie będą skutki i konsekwencje.

 • Link do komentarza Czy nie przekroczył uprawnień ?! niedziela, 12 maja 2019 16:20 napisane przez Czy nie przekroczył uprawnień ?!

  Skoro Rzecznik Dyscypliny przesłał do Rady Miasta to powinno to trafić do Komisji Rady i głosowanie. Czy pan Glejzer odpowiadając sam w tak poważnej sprawie bez konsultacji z Radą nie przekroczył uprawnień ??!!

 • Link do komentarza Prawda zwycięża niedziela, 12 maja 2019 16:18 napisane przez Prawda zwycięża

  Sprawę powinna zbadać właściwie prokuratura i wkrótce zapewne tak się stanie. To chyba początek wyjaśniania i finał może być zaskakujący dla wielu w skutkach.

 • Link do komentarza lolek niedziela, 12 maja 2019 13:31 napisane przez lolek

  Orzeszkową i tak robią ludzie co park Kościuszki a nie zakład zm

 • Link do komentarza fryzjerka niedziela, 12 maja 2019 11:55 napisane przez fryzjerka

  @były radny - Marek ZYGMUNT- kto ceni ogródki działkowe , ten też włada

 • Link do komentarza EagleEye niedziela, 12 maja 2019 09:44 napisane przez EagleEye

  Widać iz w Pierwszej Stolicy Polski"dzieje sie z****ście" mówìąc młodzieżowym językiem. Na resztę szkoda strzępic język. Cóż wybrano jak wybrano i trzeba z tym żyć bo co by nie pisać to my mieszkańcy jesteśmy tylko "pionkami" w ich "zabawie w samorząd" będący tylko i wyłącznie zwykłą karuzela posad i znajomości a tak na prawdę wszyscy sie dobrze znaja "razem wódke pija" i z nas się smieją ze ich znowu wybrano do rządzenia

 • Link do komentarza Prezes niedziela, 12 maja 2019 00:48 napisane przez Prezes

  Do obserwator - Pan Glejzer znany jest z tego, że ma problemy, aby odpowiadać merytorycznie na zadawane pytania lub pisma i skargi. W poprzedniej kadencji jako przewodniczący MKOiW NSZZ Solidarność kazał szkołom i przedszkolom dostarczać sobie dokumenty szkolne wymagające opinii tego związku do Biura Rady Miasta Gniezna, co mogą potwierdzić pracownicy tychże placówek i wykorzystywani pracownicy Biura RMG. Odnośnie ZZM w Gnieźnie wróbelki na mieście ćwierkają, że została tam zatrudniona córka wiceprezydenta Powałowskiego, oczywiście jako najlepiej przygotowana do pracy w tej instytucji. I tak karuzela kręci się dalej - aby ludziom żyło się lepiej, naszym ludziom.

 • Link do komentarza urzędas sobota, 11 maja 2019 23:24 napisane przez urzędas

  Prezio ma swoją radę, swoich przewodniczacych i możecie mu wszyscy podskoczyć. Nie musi sie z nikim i z niczym liczyc, bo jak widać, przewodniczacy calej rady wie wszystko najlepiej nawet bez sprawdzania. To się nazywa specjalista!

 • Link do komentarza vvvvvvvv sobota, 11 maja 2019 18:42 napisane przez vvvvvvvv

  Putina też wybrało coś około 80 procent wyborców

 • Link do komentarza były radny - Marek ZYGMUNT sobota, 11 maja 2019 10:53 napisane przez były radny - Marek ZYGMUNT

  W Gnieźnie powinno się przyjąć zasadę , że każdy, kto chce pełnić jaką kolwiek funkcję społeczną, to powinien pełnić tylko jedną taką funkcje . np: jak się jest radnym to już nie powinno się być przewodniczącym jakiegoś związku. Pełnienie kilku funkcji społecznych to ZAWŁASZCZANIE władzy przez jedną osobę. I moim zdaniem, jest to chore dla organizmu społeczeństwa, bo wtedy młodzi ludzie nie mają szans uczyć się pełnić funkcji społecznych. A przecież władza nie może być zawłaszczana tylko przez seniorów! I takie coś nie powinno mieć miejsca. Nawet wtedy, gdy taka osoba jest niesamowicie pracowita i niesamowicie uczciwa, to jednak powinna pełnić tylko jedną funkcję społeczną. Wtedy taka osoba nie bedzie posądzana o lobbowanie na czyjąś korzyść ( np na korzyść swoich ogródków działkowych). A tak to mamy jednego czy drugiego człowieka , który jest radnym powiatowym, przewodniczącym związku pszczelarzy, przewodniczącym Rady Nadzorczej Spółdzielni, członkiem rady osiedla, Nad druhem Ochotniczych Straży i jeszcze skarbnikiem ogródków działkowych. Moim zdaniem, jak ktoś zostaje np radnym to powinien być już wcześniej świadomy tego , że bedzie musiał zrezygnować z innych funkcji społecznych , które dotąd pełnił. A jeżeli funkcje skarbnika ogródków działkowych ktoś ceni bardziej niż funkcję radnego to ten ktoś, nie powinien w ogóle kandydować do rady miasta czy powiatu albo gminy . Kto myśli podobnie lub jest takiemu pomysłowi przeciwny to proszę o wypowiedz i o argumenty na poparcie swoich słów.

 • Link do komentarza obserwator piątek, 10 maja 2019 16:21 napisane przez obserwator

  "Wygląda na to, że Przewodniczący Rady Miasta Gniezna ewidentnie postanowił „przymknąć oko” na możliwe naruszenie dyscypliny finansów publicznych przez Prezydenta Tomasza Budasza. Czy można więc odnieść wrażenie, że sprawa faktycznie jest „zamiatana pod dywan”? Czy Prezydentowi wolno więcej?"
  FAKTY :
  1. Przewodniczący Rady Miasta Gniezna Michał Glejzer.
  2. Michał Glejzer nauczyciel.
  3. Michał Glejzer przewodniczący Międzyszkolnej Komisji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Gnieźnie
  4. Michał Glejzer ta sama osoba, która na gnieźnieńskim rynku agitowała do strajku nauczycieli "Mimo że władze centralne oświatowej „Solidarności” podpisały porozumienie z rządem, to „doły” związkowe strajkują dalej, o czym mówił Michał Glejzer" ...."Nie kryje przy tym rozczarowania postawą centrali. – Wielkopolska „Solidarność” oświatowa w całości popiera strajk. Mam mnóstwo listów domagających się odwołania przewodniczącego Proksy, który zawarł układ z rządem - mówił Michał Glejzer"

  PYTANIA do Michała Glejzera:
  1. Czy uważa się Pan za uczciwego człowieka?
  2. Czy przejmując stanowisko przewodniczącego Międzyszkolnej Komisji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” rozliczył pan uczciwie poprzedników?
  3. Czy agitacją do strajku nie naraził pan na brak uposażenia dla nauczycieli?
  4. Ile godzin dydaktycznych w roku szkolnym opuścił pan z racji zajmowanych stanowisk, czy za te godziny pobierał pan wynagrodzenie?
  5. Co w działalności pana jest priorytetem : polityka czy dobro ucznia?
  6. Czy w pana pracy i działalności często problemy mogą "utknąć, zostać schowane i przemilczane" ?
  7. Czy jako Przewodniczący Rady Miasta Gniezna wie pan co to jest dyscyplina finansów publicznych?

 • Link do komentarza Scarlett piątek, 10 maja 2019 13:37 napisane przez Scarlett

  To ja sie pytam po co jest w ogóle ta.miejska rada, skoro sam przewodniczący, który jest stronnikiem prezydenta gada takie bzdury? Pycha przewodniczacego uniosla go prawie w zaświaty!

 • Link do komentarza student piątek, 10 maja 2019 13:06 napisane przez student

  Prezydentowi Miasta nie wolno więcej ! Prezydent Miasta musi działać wyłącznie w granicach praw. W granicach prawa jakie stworzono dla prawidłowego i uczciwego działania samorządów. Dobrze , że chociaż niektórzy Radni miejscy go pilnują.

 • Link do komentarza wściekły sąsiad piątek, 10 maja 2019 12:45 napisane przez wściekły sąsiad

  Jak oszczędnie pracuje zakład zieleni miejskiej najlepiej widać na ulicy Orzeszkowej . Trzy lata temu zakład zieleni posadził tam, bez ładu i składu ale za to bardzo gęsto setki krzewów, których w żaden sposób nie dało się pielić z przerastających je chwastów. Nie dało się , gdyż nikt nie pomyślał o tym , że do tych krzewów trzeba jakoś dojść.. Wydano na ten zakup krzewów i ich posadzenie najmniej 300 000 złotych . A obecnie te setki krzewów wyrywa się i wyrzuca, sadzając na wysepkach zieleni odgradzających ulice Orzeszkowej od chodnika siedmioletnie bardzo drogie drzewa. Czyli wydaje się nonszalancko kolejne nasze pieniądze gdzie swobodnie można by posadzić tam drzewka trzyletnie dużo, dużo tańsze. A o koszcie zwożonej tam świeżej, czarnej ziemi to już nawet nie wspomnę. A robi się to wszystko już dzisiaj choć wiadomo, że ulica Orzeszkowej będzie za chwile podlegała - "modernizacji", by spowolnić na niej ruch. A przeróbki tej ulicy zapewne też będą się wiązały ze zmianą położenia przyulicznych terenów zielonych. Co wtedy będzie się z tych pasów zieleni wyrywało ?

 • Link do komentarza podatnik piątek, 10 maja 2019 10:20 napisane przez podatnik

  Mam pytanie . Do katalogu naruszeń zalicza się nieustalenie, nieodebranie lub niedochodzenie należności Skarbu Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub innej jednostki sektora finansów publicznych. Ustalenie, pobranie lub dochodzenie takiej należności w wysokości niższej niż wynikająca z prawidłowego obliczania stanowi również naruszenie. Ponoszenie opłaty za wywóz śmieci jest obowiązkowe na rzecz gminy. Swego czasu było głośno że trzeba było płacącym podnieść opłaty za śmieci żeby zbilansować braki z tytułu niepłacenia i to podobno przez sporą ilość mieszkańców i ze sporą kwotą. Podobno że to również dotyczyło dość długiego okresu czasu niepłacenia i że nie do końca podejmowano wówczas czynności. Jeżeli to wszystko prawda , to czy i tutaj mamy do czynienia z naruszeniem ? Jeżeli tak to czy i jakie działania w tej sprawie zostały podjęte ? Moje pytanie wynika z faktu że nie mogę się pogodzić z tym że w tej sprawie posunięto się do najprostszych i niesprawiedliwych rozwiązań skutkujących wprowadzeniem podwyżek dla uczciwie płacących. Do dzisiaj nie obniżono wprowadzonej jak się wydawało czasowej podwyżki pomimo zapewnień że po uporządkowaniu poborów opłat zostaną one obniżone.
  http://www.gniezno24.com/gospodarka/item/7684-zabraknie-milionow-to-nie-zrobimy-drog-czyli-awantura-o-smieci

 • Link do komentarza pela piątek, 10 maja 2019 10:12 napisane przez pela

  pewnie myśleli, że jest was - mam na myśli opozycję - tak mało, że nikt nie zauważy, takie tam, drobnostka ot! a tak na poważnie - nasze miasto upadnie wkrótce. ludzie wybrali prezydenta, radę miasta plus powiat w zasadzie z tego samego ugrupowania, albo inaczej takich co się lubią przy korytkach popierać, więc pewnie tej manipulacji we władzach nie widzą, a całkowity brak kontroli powoduje, że obecna władza nie ma umiaru i żadnych zahamowań... w wydawaniu pieniędzy na stwarzanie pozorów, że robi cokolwiek!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane