piątek, 21 września 2018 13:23

Niedziela dla obywatela

  Maria Ciążyńska
Niedziela dla obywatela archiwum autorki

Ta fotegrafka pokazuje zawody kónne wew stadninie na Kłeckoskiej. Odbywały sie wew niedziele po południu, a my jako pełnoprawni obywatele PRL potrzebowalim rozrywki, żeby nabrać epy do roboty od poniedziałku do soboty. Jak była w mieście jakoś impreza, trzeba było lecieć.

Wpiyrw od rana do kościoła. Dziecioki miały Msze na godz.9. Na Tysiącleciu nie było kościoła, to na piechte ździebko sie zmudziło i robiło sie południe, czyli obiad, zaś późni te szpliny od nauczania państwowygo merkły sie, że wiaruchna loto jak oszalało na msze, wiync rano nadawali w tv programy do gzubów; ksiynża nie byli dłużni i przenieśli msze dzieciynce na południe.

Po spucniynciu jedzy szlim rundkom sie rozerwać. Najlepiej, jak były wystympy piosynkarzy wew amfiteatrze na Weneji. Jery! Klara świyciła, siedzielim se na ławeczkach, oglądalim i słuchalim. A to pokazy mody, a to granie, a to śpiywanie szlagierów. Wtedy modna była piosynka zez Grecji „Dziecioki Pireusu”. Tam śpiywała ją niejako Melina. U nas każdo piosynkara obowiązkowo i to zez polskim tekstem. Wiara tyż lubiła „Złoty pierścianek”i inne kawałki. Koncerty miały tyż miejsce wew garbarni, a zakłady dawały bilety - niech se naród słucho, bydzie lepiej produkowoł różniste dobra na eksport! Dana Rinn, jej ślubny Bogdan Czyżewski, Czerwóno-Czarni, Karin Stanek - nie byle kto!

Jak sie nasłuchałam i widziałam dychtowny kluft, to zaraz chciałam zostać piosynkarom. Ino że kasting nie był fajny i talyntu nie odkrył. Odbywał sie wew szkole, jak nauczyciel musiał nawstowiać stopni ze śpiywu. Trzeba było wyjść na środyszek i samymu odśpiywać ciężki repertuar - „Warszawianke 1905”, „Miedzynarodówke” i inne dzieła. Jakby nie dosyć tej ciynżki artylerii, to przyszła artystka wyglądała jak ostatni szuszfol w czornym, wymiętym kitlu, to tyż poruta, bo komple patrzą, kalafa czerwóna. Piosynkarstwo poszło kole kluki!

Inne niedziele spędzalim u famuły. Szlim na bane i jechalim do pipidówy, gdzie mieszkali ciotka, wuja, kuzaje. Ceglany dworzec wzbudzał mój podziw - był wielgolachny, nie mogłam siegnąć klamki!

Fajnie było sie nagodać, pochichrać sie, obglądać fotegrafki. My, gzuby, siedzielim przy osobnym stole, żeby nie wtrącać sie, jak godają dorośli. Mielim swoje nakrycia, ciotka postawiła placek na młodziach z kruszanką. Cieszylim sie, że jest nas dużo i nom wesoło!

Każdo niedziela była świętem i przyniesła coś dla ciała, i dla ducha. Nikt nie musiał brynczeć, że nudno, abo że z famułom to ino na obrazku!

3 komentarzy

  • Link do komentarza kibolo poniedziałek, 24 września 2018 14:01 napisane przez kibolo

    A ja pamiętam,że karmonada to schab.Natomiast co dzisiaj,w niedzielę,na obiad to słyszałem od babci zawsze karmonadle - kotlety schabowe,kiedy były.

  • Link do komentarza babcia sobota, 22 września 2018 09:29 napisane przez babcia

    Małe sprostowanie. Karmunada nie karmubada. To chochlik i oczy nie te:-( .Generalnie dobrze się czyta z małymi wyjątkami. Bo u moich dziadków używano gwary, ale nie było niepoprawnosci typu: kuzyni - kuzaje, bo to juz zaliczam do slangu młodzieżowego w niezbyt odleglych czasach. Pozdrawiam autorkę

  • Link do komentarza babcia piątek, 21 września 2018 20:56 napisane przez babcia

    W Wielkopolsce placek to był z kruszonką, a nie kruszanką. I tak po naszemu do dzisiaj się mówi. Także był ( i jest) rabarber a nie rabarbar, też spinak, a nie szpinak. No i nie było porzeczek tylko świętojanki. Na obiad karmubada ( karkówka) na chleb leberka ( wątrobianka) na ciepło knobloszka ( parówkowa).

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane