wtorek, 25 kwietnia 2017 16:17

Na otarcie łez

 
Na otarcie łez archiwum autora

Kiedyś trafiłem na dane z amerykańskich badań, z których wynikało iż znaczna część pracowników korporacji, urzędów i innych zakładów wynosi coś ze swojej pracy. Poza zmęczeniem oczywiście.

Zazwyczaj były to długopisy, spinacze, kartki samoprzylepne, zszywki. Motywacje takich działań były różne. Jak przyznawali, większość robiła to z powodu zagapienia, ale nie brakowało także argumentów za tym, że po prostu za mało im się płaci, dlatego lepiej jest coś jeszcze odgryźć pracodawcy. Ot tak też za źle policzone nadgodziny, nadmiar pracy przekazanej do wykonania w domu, przemęczenie od ilości obowiązków, albo przez wrodzoną głupotę szefa tudzież chamskie zagrywki kolegów z działu. Motywacje najróżniejsze, ale - trzeba przyznać - wszystkie mające jakieś logiczne uzasadnienie. Zdarzało się też, że zabrano coś "na pamiątkę", gdy szef akurat zdecydował się zwolnić swojego podwładnego. Tak na otarcie łez.

Podobnie chyba powinno się odczytywać to, co ma miejsce w gnieźnieńskim TBS. To, co przekazał na ubiegłotygodniowej komisji likwidator tej spółki, to nic innego jak właśnie stawka "na otarcie łez". Czym jest te około 10 tysięcy złotych dla byłego prezydenta i już też byłego prezesa w stosunku do dwóch lat zarobków po 8 tysięcy złotych miesięcznie, za zarządzanie jednym blokiem? To "tylko" 192 tysiące złotych. Pamiętajmy też o administracji, która kosztowała 3 tysiące miesięcznie. A więc mamy kolejne 72 tysiące złotych w ciągu dwóch lat. Oczywiście, wszystko odbywa się zgodnie z literą prawa - zatrudnienie, utrzymywanie spółki, wypłata ekwiwalentu za niewykorzystany urlop itd. Jest jednak coś, co już dawno z Gniezna chyba wyfrunęło w siną dal. To etyka społeczna. O tym, że spółka powinna zostać zlikwidowana, mówiło się półszeptem jeszcze zanim komukolwiek przyśnił się ostatni jej prezes na tymże stanowisku. Nie można było wcześniej? Oszczędzić sobie drwin mieszkańców? Oszczędzić pieniędzy?

Pewien jegomość w jednym z komentarzy stwierdził iż "co to jest te 10 tysięcy". Może odpowiem. 10 tysięcy złotych to kilkadziesiąt metrów wyrównanych chodników na ul. Dąbrówki (czekających na to od lat). To odnowionych kilka zabytkowych nagrobków gnieźnian, które się rozpadają i wkrótce mogą zniknąć z naszych nekropolii. To zasadzonych kilka tysięcy kwiatów w różnych punktach miasta. To koszt oczyszczenia latarni z wlepek, które od miesięcy przyklejone szpecą lampy w centrum (a także ich odmalowania). To miesięczna wypłata dla kilku pracowników, którzy mogliby wreszcie porządnie zamieść reprezentacyjne ulice Gniezna. To takie oczywiste, a jakie wciąż nierealne. Dlaczego? Bo zbyt często gospodarskie działanie sprowadza się to do działania małego kalibru, że kiedy wyrównany zostanie fragment chodnika na ul. Chrobrego o długości 4 metrów, to prezydent (albo jego podwładny) robi od razu fotkę i wrzuca na "fejsa" co by się pochwalić. Jakby zrobiono tak ze wszystkimi ulicami w Gnieźnie, to faktycznie, jest się czym szczycić, a tak to nie różni się niczym od artykułów sponsorowanych, tworzonych przez jednego z miejskich radnych. Czyli jest to trochę niskiego lotu. Tymczasem gnieźnianom ciągle pozostaje lawirować pomiędzy kałużami na chodnikach. Skąd się one biorą? To chyba z łez, jakie ktoś toczy za "złotym cielcem", którym był przez ostatnie dwa lata gnieźnieński TBS.

 

PS.
Z bieżących spraw - prezydent się chwali (25 kwietnia), że Miasto otrzyma ponad milion złotych na przebudowę ul. Orzeszkowej. Tak gwoli ścisłości - pisaliśmy o tym na początku stycznia br. 

22 komentarzy

 • Link do komentarza Remigiusz wtorek, 09 maja 2017 09:54 napisane przez Remigiusz

  Ten informator jest dla takich, a jest ich niestety w Gnieźnie wielu, którym trzeba organizować czas, bo się nudzą, jak piszą na tym forum, dla takich, ktorzy nie czytają gazet, nie zaglądają na wiadomości do internetu. Informator jest dla smakoszy darmowych pierogów i choćby Budasz napisał, że dał poprzednikowi nawet i choćby 100 tysięcy, to oni będą go bronić, bo dla takich każdy sponsor na darmowe imprezy jest dobry. Taki, co daje darmowe kolorowe gazetki również. Polacy cieszą się z każdego bezpłatnego badziewia.

 • Link do komentarza Gosia wtorek, 09 maja 2017 07:20 napisane przez Gosia

  Tzw. Informator jest dokładnie "na otarcie łez " dla mieszkańców naszego królewskiego miasta, że nie wzięli udziału w imprezach organizowanych przez magistrat z naczelnikiem ustanowionym przez nich samych! A imprezy jakie będą - a po co mają brać w nich udział - jeszcze by przyszli i uniemożliwili ładną fotkę do kolejnego informatora!

 • Link do komentarza z Gniezna poniedziałek, 08 maja 2017 07:17 napisane przez z Gniezna

  Dlaczego ten informator miejski nazywa się informatorem ? Na 16-tu stronach zaledwie jedna i to ostatnia strona zawiera niezbędne informacje o tym co się wydarzy. Piętnaście stron zawiera wiadomości o sprawach minionych o których zwyczajowo dowiadujemy się z lokalnych mediów , z internetu, z własnych obserwacji. Jak dla mnie to ten informator nie spełnia swojej społecznej roli , odbieram że jest on na potrzeby reklamowania się magistratu.

 • Link do komentarza Rafał niedziela, 07 maja 2017 12:56 napisane przez Rafał

  Dostałem magazyn bezpłatny informator miejski Gniezno nr 2(4), kwiecień 2017 , który wydaje się być niekompletny, mianowicie brakuje tam informacji o gnieźnieńskim TBS i jego prezesie otrzymującym ekwiwalent za niewykorzystany urlop, a przecież w numerze 1 z października 2016 tegoż informatora we wstępie od redakcji napisano między innymi "Chcemy, aby Państwo z tego wydawnictwa czerpali wiedzę o tym, jakie działania są podejmowane przez miasto Gniezno. Będą to więc informacje o zakończonych, a także planowanych inwestycjach, o wydarzeniach kulturalnych, czy też te o gnieźnieńskiej gospodarce. .......Za redagowanie gazety odpowiedzialni są rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego oraz pracownicy Wydziału Promocji i Kultury. Naszym podstawowym założeniem jest informowanie mieszkańców Gniezna o tym, na co Urząd Miejski przeznacza pieniądze z miejskiego budżetu – a więc między innymi te, które pochodzą z płaconych przez Państwa podatków."

 • Link do komentarza prośba sobota, 29 kwietnia 2017 06:57 napisane przez prośba

  Panie prezydencie Budasz ! W Gnieźnie jest dużo biednych ludzi i jest sporo takich co też mają rok - dwa do emerytury a pozostają bez pracy , zazwyczaj nie mieli oni wysokich zarobków i żyją z dnia na dzień. Panie prezydencie Budasz, zlituj się pan też nad nimi , to nie muszą być zaraz wysokie apanaże ale daj im chociaż jednorazowo takie 10 000zł

 • Link do komentarza Stefanowa środa, 26 kwietnia 2017 14:56 napisane przez Stefanowa

  autobusy za 17 mln to raczej w gestii MPK , no fakt dawno nie było tam takiego prezesa z jajem

 • Link do komentarza AX środa, 26 kwietnia 2017 11:56 napisane przez AX

  do Stefan - twoje zachwyty nad władzą są bez znaczenia . Teraz Polska jest w okresie gdy dostajemy najwięcej pieniędzy z UE. Za chwilę to się skończy i wygranymi będą ci którzy mądrze inwestowali. Tak więc nie ma znaczenia kto jest przy tej władzy żeby teraz dostawać kasę, a żeby ciebie przekonać to zauważ że wcześniej PO też rządziła w Gnieźnie i Budasz był radnym powiatowym i sekretarzem magistratu i jakoś wówczas manna z nieba nie leciała. No i czy tak doświadczony samorządowiec jak Budasz popełniałby takie błędy jak z Kowalskim ?

 • Link do komentarza do urzędasa środa, 26 kwietnia 2017 11:37 napisane przez do urzędasa

  @urzędas , Radca prawny – w Polsce zawód prawniczy zajmujący się świadczeniem pomocy prawnej, w szczególności polegającej na udzielaniu porad i konsultacji prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami w charakterze pełnomocnika lub obrońcy. Jest wykonywany na podstawie ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych.
  Dlaczego w poprzednich kadencjach radcy z urzędu występowali przed sądami ? Dlaczego radcy z innych urzędów, instytucji, firm występują przed sądami ? A to że w urzędzie są na stanowisku urzędniczym - radca prawny , to nic dziwnego bo tak stanowi prawo. Prawnik to prawnik !
  No i jeszcze jedna sprawa. Urząd informuje o wydatkach rzędu 240 000zł na zewnętrznych prawników ale nie wiemy czy oni wygrywają sprawy dla urzędu bo gdyby wygrywali to strona przeciwna zwraca koszty i tak faktycznie urząd wychodzi wówczas na zero. Skoro Budasz lubi się wszystkim chwalić a tu nie słychać żadnych fanfar, to istnieje przypuszczenie że oni tylko płacą tym prawnikom ? Niech no radni o takie sprawy pytają , niech im to Budasz zbilansuje :)

 • Link do komentarza ula środa, 26 kwietnia 2017 09:30 napisane przez ula

  romku to że otrzymamy dofinansowanie to jedna strona medalu, jak patrzę na to z tym Kowalskim to sie boję czy dobrze i po gospodarsku te przyznane środki bedą wykorzystane. Patrz że na szpital też były przyznane środki i kto je oddał ?

 • Link do komentarza urzędas środa, 26 kwietnia 2017 08:50 napisane przez urzędas

  @ mieszkaniec - z tymi radcami akurat nie masz racji, bo oni w urzędzie są urzędnikami, a nie adwokatami w sprawach sądowych. A co do reszty -pełna zgoda. Ten skandal z Kowalskim powinien być nagłaśniany aż do znudzenia i w kampanii wyborczej szczególnie. Niech ci, co będą chcieli głosować ponownie na Budasza wiedzą, że odddając na niego głos uczestniczą w tej kompromitującej sprawie.

 • Link do komentarza to są kpiny środa, 26 kwietnia 2017 08:22 napisane przez to są kpiny

  Z oswiadczenia majątkowego Gawrych jak byl prezesem TBS wynika że miał dochód z prezesowania 46tys w roku czyli jakieś 36tys na rękę, to tak wychodzi że jak zatrudnili firmę do administrowania za 72 000zł za 2 lata to faktycznie wygląda że firma brała rocznie tyle ile sam Gawrych za rok? To po co było zatrudniać Kowalskiego jak to niby wszystko zgodne z prawem ? Niech Budasz się wypowie bo on się chwali na stronach internetowych że jest ekonomistą. Ja nie jestem ekonomistą ale umiałbym odróżnić że zamiast prezesa biorącego jakeiś 36tys rocznie wprowadzenie nowego prezesa za 100tys rocznie i administratora do pomocy za 36tys rocznie musi spowodować że wydam niepotrzebnie 100tys więcej rocznie !

 • Link do komentarza Stefan środa, 26 kwietnia 2017 08:08 napisane przez Stefan

  Orzeszkowej za 1 mln, Stary Ratusz za 7 mln, hala za 26 mln, Osiniec za 9 mln, parki przy dworcu za 3 mln, Trzy Mosty za 18 mln, Trakt Królewski za 3 mln, autobusy za 17 mln, do tego nowe parkingi, dwukierunkowa Pocztowa, Łazienki, nowe elewacje kamienic... "działania małego kalibru" w kit.
  Dawno nie było w Gnieźnie takiej władzy z jajem -i nawet biorąc pod uwagę jej największy błąd czyli ekstra ostatnie dwa lata na posadce dla Kowalskiego - cieszę się, że taką wreszcie mamy.

 • Link do komentarza mieszkaniec Gniezna środa, 26 kwietnia 2017 07:12 napisane przez mieszkaniec Gniezna

  romek a czemu prezydent nie chwali się tym całym cyrkiem z tbs-em ? Mnie to nie obchodzi czy taki prezydent jest z PO czy z PiS czy innej partii , ale obchodzi mnie to jak on działa na urzędzie bo to nie jego prywatny interes. Nie podoba mi się to że ten prezydent dopuszcza do wydawania publicznego grosza w taki oto sposób. Nie podoba mi się to że Kowalskiemu wypłacono ponad 200tys.zł za przeczekanie do emerytury bo tak to odbieram skoro za 72ty.zł zatrudnili firmę do administrowania czyli za tyle ile brał poprzedni prezes. Nie podoba mi się że urząd mając etatowych radców prawnych opłaca zewnętrznych za 240tys.zł rocznie. Nie podoba mi się że za publiczne pieniądze zatrudnia się znajomych z PO i emerytów co zajmowali wysokie stanowiska i dostają wysokie emerytury, bo uwierzyłbym w rzetelność i potrzebę takiego zatrudniania gdyby zatrudniano potrzebnych fachowców bez cienia wątpliwości. Nie podoba mi się że z jednej strony wydaje te setki tysięcy a z drugiej strony nie panując nad poborem opłat za śmieci wprowadza dla mieszkańców podwyżki. Nie podoba mi się wiele innych spraw. I żeby nie wiadomo co ten Budasz teraz zrobił w Gnieźnie za te środki unijne to u mnie jest już przegrany.

 • Link do komentarza urzędas środa, 26 kwietnia 2017 00:25 napisane przez urzędas

  Do @@@ - pan prezydent nie powinien jak piszesz do takiej sytuacji dopuszczać? Przecież on tę sytuację z Kowalskim sam zrealizował od samego początku! W cywilizowanym kraju za takie coś prezydent już dawno by wyleciał z partii i roboty. Ale on jest niestety nie w cywilizowanej partii, a Kowalski zachował się w nowym rozdaniu jak taki dobrze opłacony lokaj. Dlaczego Kowalski nie usiadł za biurkiem w Urzędzie jako szeregowy pracownik, jeżeli musiał dotrwać do emerytury? Komentator pyta dlaczego radni nie reagowali. Jacy radni pytam? Tej skompromitowanej partii prezydenta ? Czy tej postkomunistycznej partii koalicjanta? Oni wszyscy są tyle samo warci, co ich pryncypał. Za ten jeden postępek Budasz przejdzie do historii, jako faryzeusz.

 • Link do komentarza gracz wtorek, 25 kwietnia 2017 21:10 napisane przez gracz

  czy na otarcie łez wyborców, można się dowiedzieć ile wynosi emerytura byłego prezesa TBS oraz byłego prezydenta Jacka Kowalskiego?? w końcu człowiek był urzędnikiem, który otrzymywał wynagrodzenie z naszych podatków, więc i jego emerytura powinna być jawna....

 • Link do komentarza gonzo wtorek, 25 kwietnia 2017 21:10 napisane przez gonzo

  Jest rzeczą kompromitującą obecnego prezydenta miasta, że tak postąpił. Ale po członkach PO nie ma się czego spodziewać. To ludzie żałośni, bezczelni, dbający tylko o swoje interesy,niestety często nikczemni nie mówiąc o chamstwie niektórych ich przedstawicieli. Więc nie spodziewajcie się niczego dobrego po nich i choćby niejeden z nich sadził w naszym mieście tysiące kolorowych kwiatków, porządkował skwerki i urządzał imprezki, to zawsze on jest jednym z nich i dopóki będzie w tej sitwie, która państwo Polskie określiła, że jest teoretyczne, to nikomu z nich nie można dać nawet promila zaufania. Sprawa Kowalskiego powinna już w czasie kadencji zmieść go z pola widzenia. Tak nakazuje honor.

 • Link do komentarza :)))))))))))))))) wtorek, 25 kwietnia 2017 21:09 napisane przez :))))))))))))))))

  Jak to powiadają wytrawni politycy " kampania wyborcza zaczyna się dzień po wyborach " . Moje gratulacje panie obecny prezydencie, to dość niebanalny sposób zdobywania głosów, oby tak dalej.

 • Link do komentarza jeleń wtorek, 25 kwietnia 2017 19:59 napisane przez jeleń

  Wyjątkowo muszę się zgodzić. To, co ma miejsce wokół TBS, kto jest prezesem i jak to jest rozliczone, to naprawdę będzie się będzie ciągnąć za Budaszem. Ciekawe kiedy tak szczerze powie, co spowodowało podjęcie takiej decyzji. Nie komentujący, ale on sam.

 • Link do komentarza @@@ wtorek, 25 kwietnia 2017 19:46 napisane przez @@@

  trafny tytuł, pan były prezydent dotrwał do emerytury dzięki obecnemu prezydentowi, i dziwię się radnym, że prędzej nie wysłali go na urlop, bo wszyscy wiedzieli, że TBS będą likwidowane, a pan były ma tendencję do niewykorzystywania urlopów, ale rozumiem, że był problem z dotarciem do tych informacji dla radnych, znam to z autopsji i wiem, jak dobrze potrafią uprawiać spychologię urzędnicy wszelacy, maksymalny termin na odpowiedź, ale jeszcze najpierw cyt. pismo zostało skierowane do właściwego wydziału - i lecą kolejne 30 dni, itd, itd.... dziwię się tylko jego wyborcom, że tak chętnie chwalą obecnego prezydenta, kiedy sami są wysyłani na urlopy, albo pracodawca im je wpisuje, jako odbyte, bo nie chce płacić ekwiwalentu.... pan prezydent taki czy owaki, został obdarzony jakimś tam zaufaniem, za które dostaje niemałą kasę i nie powinien do takich sytuacji nie dopuszczać - przypominam akcję obecnego prezydenta, który na początku swej kadencji pilnował o której urzędnicy przychodzą do pracy, udając zatroskanego o brak gorliwości w wykonywaniu obowiązków przez jego podwładnych.... to tak dla przypomnienia urzędnikom, że są równi i równiejsi pracownicy urzędu miejskiego i spółkom podległym prezydentowi....

 • Link do komentarza Florentina wtorek, 25 kwietnia 2017 19:12 napisane przez Florentina

  Cyt. „Oczywiście, wszystko odbywa się zgodnie z literą prawa….”

  No nie wiem czy to wszystko jest zgodne z prawem. W końcu Konstytucja RP to najważniejszy akt prawny. Dlaczego akurat ta ustawa zasadnicza, ano dlatego że miałam przyjemność zapoznać się z nowym regulaminem pracy Urzędu Miejskiego w Gnieźnie. W tym właśnie dokumencie (stron 19) w załączniku nr 1 o tytule „Obowiązkowa informacja dla pracowników dotycząca równego traktowania w zatrudnieniu” jest nawiązanie do art. 33 Konstytucji mówiącego o równych prawach kobiet i mężczyzn do jednakowego wynagradzania za pracę jednakowej wartości. Gdy czytam tu o zarobkach prezesa za zarządzanie jednym blokiem przy pomocy zewnętrznej administracji, to nie bardzo mogę zrozumieć w jakim celu urzędniczki są zapoznawane z tym przepisem. No bo te kobiety pensje mają niższe a roboty więcej (żadna administracja ich nie wyręcza) a jeszcze harówa w domu , to i po co im wiedza o takim prawie ? Ekwiwalent za urlop to dla nich też rzecz obca. Oczywiście nie mogę napisać ile mniej te urzędniczki zarabiają gdyż ten sam regulamin w § 2 - Organizacja i porządek pracy , pkt 9 ppkt 5 zabrania w szczególności rozpowszechniania informacji lub danych dla pracownika nieprzeznaczonych, w których posiadanie pracownik wszedł przypadkowo. O samym regulaminie i Konstytucji RP pozwalam sobie tutaj napisać gdyż ten sam regulamin nie mówi nic o zakazie rozpowszechniania informacji lub danych dla pracownika przeznaczonych, w których posiadanie wszedł nieprzypadkowo. Co prawda tajemniczy w swojej treści § 2 pkt 9 ppkt 6 tego regulaminu zabrania wykonywania jakichkolwiek działań zabronionych lub niedozwolonych przez obowiązujące przepisy prawa, ale przecież prawo nie zabrania pisania komentarzy i przywoływania Konstytucji RP oraz regulaminu nie będącego dokumentem niejawnym.

  P.S. gdyby ktoś chciał przypadkowo lub nieprzypadkowo wejść w posiadanie mojego adresu IP do celów dla niego nieprzeznaczonych, to za siebie nie odpowiadam

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane