piątek, 06 stycznia 2017 14:31

Trzej Królowie przybyli do Gniezna

 
Trzej Królowie przybyli do Gniezna fot. Rafał Wichniewicz

We wczesne, piątkowe popołudnie, do Grodu Lecha przybyli trzej królowie, którzy następnie wspólnie udali się do Świętej Rodziny oczekującej na Wzgórzu Lecha.

Już po raz kolejny ulicami Gniezna przeszedł Orszak Trzech Króli. Tradycyjnie krótko przed godziną 13:00 z trzech punktów centrum - Bednarskiego Rynku, Szkoły Podstawowej nr 6 i Gimnazjum nr 2 wyruszyły trzy kolorowe orszaki, zmierzające na wspólne spotkanie za budynkiem III Liceum Ogólnokształcącego. Tu na nich czekało także wielu gnieźnian, którzy mimo dojmującego mrozu, zdecydowali się uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Po sformowaniu pochodu, królowie wraz ze swoimi darami ruszyli w kierunku Wzgórza Lecha. Król Melchior, wyróżniający się kolorem zielonym, przybył wraz z darem złota wprost z Azji. Gościem oznaczonym na niebiesko był król Baltazar zmierzający z Afryki, a w czerwień ubrany był Kacper wiozący kadzidło z Europy. Wszyscy wspólnie przy licznej obecności mieszkańców, przejechali wzdłuż całej ulicy Chrobrego, po drodze zatrzymując się przy kościele garnizonowym oraz na Rynku, gdzie odbyły się krótkie scenki przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 oraz aktorów z Teatru im. Aleksandra Fredry. 

Po dotarciu na Wzgórze Lecha, królowie złożyli pokłon Świętej Rodzinie i wręczyli jej niesione dary. Na miejscu, każda z grup dzieci towarzyszących wędrującemu władcy, odśpiewała wspólnie kolędy przy akompaniamencie muzyków z Orkiestry Miasta i Powiatu Gnieźnieńskiego. Na koniec do zgromadzonych słowo wygłosił abp Wojciech Polak Prymas Polski, nawiązując do hasła tegorocznego orszaku "Pokój i Dobro". Po tym wszyscy odśpiewali wspólnie kolędę "Do szopy hej pasterze".

Organizatorzy i wspierający Orszak: Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana, Parafia Maksymiliana Marii Kolbego, Stajnia Pod Wierzbami Jankówko, Katolickie Gimnazjum i Szkoła Podstawowa Stowarzyszenie Rodzice Dzieciom, Gimnazjum nr 2, Miejski Ośrodek Kultury, Centrum Kultury Estede, Szkoła Podstawowa nr 5, Gimnazjum nr 4, Klasa Policyjna III Liceum Ogólnokształcące, Powiatowa Orkiestra Dęta, Gnieźnieńscy Harcerze, Gnieźnieńscy Patrioci, Szkoła Podstawowa Nr 12, Seminarium Duchowne, Technikum Teb - Edukacja, Parafia Archikatedralna, Drukarnia Agmis, PKS Gniezno, K2 Ogrody, Komenda Powiatowa Policji, Straż Miejska oraz prywatne osoby.

 

Więcej zdjęć uczestników orszaku znaleźć można tutaj: Gnieźnianie na Orszaku Trzech Króli - fotogaleria

 

15 komentarzy

 • Link do komentarza Seba niedziela, 08 stycznia 2017 10:47 napisane przez Seba

  @W-48 Coś ci nie styka? Też pokręciło się Tobie z tymi kolędnikami? Po pierwsze ten pochód to nie pochód kolędników, a po drugie nie chodzą oni codziennie tylko raz w roku i na to przejście potrzeba tylko dwie godziny, a Ty coś bredzisz o "opanowaniu" ulic przez kolędników. Włącz myślenie, oczywiście o ile je masz.

 • Link do komentarza W-48 sobota, 07 stycznia 2017 22:12 napisane przez W-48

  Towarzysze wszystkich miast laczcie sie i wysoko skaczcie. Lamentujcie w nieboglosy, bo swiat przewrocil sie do gory nogami. Kiedys wszystkie ulice naszych miast byly nasze a teraz opanowane sa przez kolednikow.Naszym zagrozeniem jest jeden z szesciu Kroli o imieniu Belzebub. Co za ironia losu!!!

 • Link do komentarza Towarzysz sobota, 07 stycznia 2017 12:20 napisane przez Towarzysz

  Może jeszcze drzewa powycinać, bo jaśnie Państwo chcą maszerować. Aż strach pomyśleć, co by było gdyby to święto odbywało się latem. Usłyszelibyśmy, że ogródki piwne przeszkadzają i należy na ten jeden dzień je usunąć.

 • Link do komentarza Alina sobota, 07 stycznia 2017 11:33 napisane przez Alina

  Nie wieszajcie psów na policjantach i strażnikach miasta bo pewnie wiele mandatów posypało się w ostatnim czasie ale i tak do jeszcze wielu ludzi nie dociera że tam nie można parkować i parkują na bezczela. Trzeba było odholować te samochody na koszt kierowcy i byłby płacz i zgrzyt. Jest takie prawo policja może napewno,nie wiem czy może straż.

 • Link do komentarza taki se sobota, 07 stycznia 2017 10:26 napisane przez taki se

  Endriu, a ta Nowoczesna ze swoimi czarnymi kobitami, to przepraszam wg. Ciebie gdzie by mogła demonstrować? Zdaje się, że nie ma w Gnieźnie czeluści i bram do takiego przybytku, gdzie jest miejsce dla takich demonstrantów? Mnie tam oni nie przeszkadzali na Chrobrego, jak stali w tym deszczu, jest demokracja ,a przynajmniej wiadomo, kto jest kim w tym mieście.

 • Link do komentarza monia sobota, 07 stycznia 2017 10:14 napisane przez monia

  Myślę, że to bardzo fajna inicjatywa, która jak widać przyjmuje się. Wydaje się jednak, że gdyby zorganizowano to w godzinach nieco bardziej popołudniowych, można byłoby to połączyć ze wspólnym kolędowaniem, ale przy ciepłej herbacie. Ot, by nie zamarznąć, bo w końcu zima. Kolędowania w tym mieście niestety brakuje.

 • Link do komentarza W-48 piątek, 06 stycznia 2017 21:25 napisane przez W-48

  Endrju, kto przetracil Tobie kregoslup moralny. Przeciez wokol kosciola maja prawo chodzic wierzacy i niewierzacy. Wszyscy jestesmy jednym narodem. Ulice sa dla czarnych marszow. KOD, PO,N, PSL,SLD, PIS, dla roznych orientacji seksualnych a takze dla roznych dewiantow moralnych.......Niech Zyje Wolnosc.Precz z dyktatura.

 • Link do komentarza Roman piątek, 06 stycznia 2017 19:26 napisane przez Roman

  Brawo dziś wszyscy przekonali się o słuszności działań policji i straży miejskiej aby uporządkować teren przy katedrze z parkowania w niedozwolonych miejscach. Tylko w naszym Gnieźnie takie sceny aby orszak w święto musi przeciskać się między samochodami,w innych miastach tego nie ma,bo nie ma przyzwolenia na takie łamanie prawa pod płaszczykiem kościoła.Szkoda, że funkcjonariusze posprzątali zdecydowanie więcej samochodów przed samym orszakiem,bo w czasie mszy jak zwykle pełno samochdów. Sam zarobiłem niedawno mandat od straży ale dziś idąc w orszaku wiem, że mieli racje że gonią. Katedra to nasza wizytówka miasta i wcale nie trzeba tam ustawiać płotków i znaków, bo stoją tam znaki zakazu ale nasz naród chciałby najlepiej do katedry wjechać na msze. Szanowni księża opamiętajcie się i zakazujcie też na mszach zakazu parkowania albo róbcie msze nie w katzdrze a na placu Wojciecha w samochodach. Szacun dla policji i straży miejskiej. Róbcie swoje ukarać wszystkich tam stojących na tzw.zakazie

 • Link do komentarza uczestnik piątek, 06 stycznia 2017 19:25 napisane przez uczestnik

  Święto pełne blasku i radości i mimo mrozu było nas tak wielu. Panu Endrju pragnę przypomnieć, że my, katolicy jesteśmy pełnoprawnymi obywatelami naszego kraju i mając pozwolenie na przemarsz mamy prawo domagać się szacunku od takich, jak pan, który chciałby nas zepchnąć do zakrystii. Natomiast skandalem było nie usunięcie tych samochodów na ul. Tumskiej. Msza w katedrze skończyła się o 13:00 i one nie miały prawa tam ani minutę dłużej parkować. Co na to SM i policja?

 • Link do komentarza wielkopolanka piątek, 06 stycznia 2017 19:09 napisane przez wielkopolanka

  fajnie, że tyle ludzi przyszło!! super!!

 • Link do komentarza RR piątek, 06 stycznia 2017 19:00 napisane przez RR

  Endrju jak słusznie zauważasz to ulice są publiczne i mamy prawo z nich korzystać, za to w miejscu gdzie obowiązują przepisy zakazujące ruchu samochodów należy skutecznie egzekwować ich przestrzeganie. Nie rób tutaj z miasta męczennika bo to ich zadanie żeby pilnować przestrzegania porządku, do czego zresztą mają Straż Miejską !

 • Link do komentarza majt piątek, 06 stycznia 2017 17:28 napisane przez majt

  to czarne BMW to stało zaparkowane na środku jezdni ulicy Tumskiej czy po prostu jechało w kierunku Rynku na przeciw idącym świętującym ? na tej ulicy to chyba jest zakaz ruchu i jak można sobie tam jeździć ? byłem na podobnej uroczystości w zagranicznym mieście to tam już od rana ichniejsza służba municypalna taka nasza straż , to ustawiała zakazy i płotki i pilnowali żeby nikt nie jeździł jak będzie świętowanie

 • Link do komentarza Endrju piątek, 06 stycznia 2017 17:21 napisane przez Endrju

  Ludzie to niech sobie chodzą wokół kościoła, a nie na publicznych ulicach celebruja kościelne święta. Tak samo w Boże Ciało i inne święta kościelne. Oczywiście znowu wszystkiemu winne miasto. Chodźcie sobie po placu Świętego Wojciecha, to samochody Wam przeszkadzać nie będą.

 • Link do komentarza Elżbieta piątek, 06 stycznia 2017 16:18 napisane przez Elżbieta

  Przy takiej uroczystości miasto mogłoby się postarać i chociaż na ten jeden dzień uprzątnąć te samochody z Tumskiej żeby ludzie mogli swobodnie przejść .

 • Link do komentarza karolina piątek, 06 stycznia 2017 16:17 napisane przez karolina

  Lech, Czech i Rus ???

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane