wtorek, 03 stycznia 2017 17:24

Czy Magistrat wstydzi się wyników finansowych spółki?

 
Czy Magistrat wstydzi się wyników finansowych spółki? archiwum redakcji

Jakie są wyniki finansowe gnieźnieńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego? Magistrat twierdzi, że nie wie i nie udzieli informacji, choć wcześniej to zrobił bez problemu.

Sprawa rozchodzi się o pytanie radnego Krzysztofa Modrzejewskiego, który w listopadzie 2016 roku zwrócił się z interpelacją do Urzędu Miejskiego w Gnieźnie z pytaniem o wynik finansowy Gnieźnieńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego za lata 2013-2015. Wydawać by się mogło, że pytanie jest jasne, zważywszy na fakt, iż TBS-em od kwietnia 2015 roku zarządza tylko jedna osoba - jest nią były prezydent Jacek Kowalski. Mienie spółki też jest skromne - jeden, prawie dwudziestoletni blok przy ul. Liliowej.

W rozmowie z nami radny Krzysztof Modrzejewski przyznał iż chciał się dowiedzieć, jakie są rezultaty pracy obecnego prezesa. Jak dodał, odpowiedź nadesłana przez Magistrat, jest dość zaskakująca. Na dokumencie, który został skierowany na jego ręce, podpisał się wiceprezydent Jarosław Grobelny: - Odpowiadając na interpelację z dnia 18 listopada 2016 roku, będącą w swej treści wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej uprzejmie informuję, że Prezydent Miasta Gniezna nie jest uprawniony do przechowywania sprawozdań spółek komunalnych. Są to podmioty autonomiczne, działające w oparciu o przepisy Kodeksu spółek handlowych i ustawy o rachunkowości. W dalszej części Urząd Miejski odpowiedział iż spółki mają obowiązek przechowywać te dokumenty w swoich siedzibach, a także wysyłać je do właściwego sądu rejestrowego - w tym przypadku w Poznaniu. To właśnie tam odesłano radnego, aby osobiście zwrócił się o wyniki finansowe gnieźnieńskiego TBS-u. Dodano także iż nawet w przypadku, gdyby sprawozdanie było przechowywane u wspólnika (w tym przypadku chodzi o Miasto Gniezno), to nie miałby on obowiązku ich udostępniać z racji tego iż dane te są i tak dostępne w Krajowym Rejestrze Sądowym. 

Taka odpowiedź zaskoczyła Krzysztofa Modrzejewskiego: - Dla mnie ta sytuacja jest co najmniej dziwna. Jeszcze kilka miesięcy temu, kiedy pisałem interpelację w sprawie wyników finansowych TBS, bez problemu mi je udostępniono i wytłumaczono, że ostatni rok, o który prosiłem, nie był jeszcze przygotowany, bo faktycznie ustawowym terminem jest koniec marca. Nie robiłem jednak problemu -przyznaje. Wspomnianą interpelację w tej sprawie radny złożył w styczniu 2016 roku i jak zadeklarował, wówczas otrzymał pełne wyniki finansowe, jakie były efektem działalności poprzedniego prezesa spółki - Jana Gawrycha, który zakończył swoją pracę na początku 2015 roku. 

Krzysztof Modrzejewski postanowił jednak poczekać kilka miesięcy, aż będzie znany efekt pierwszego roku pracy Jacka Kowalskiego: - Złożyłem ponowną interpelację z pytaniem o wynik finansowy za czas, którego Urząd faktycznie nie mógł mi w styczniu 2016 roku jeszcze przedstawić i tym razem mi odmówiono. Stwierdzono, że Miasto nie ma możliwości przechowywania takich informacji i tak naprawdę powinienem zwrócić się do sądu w Poznaniu, żeby sobie to sprawdzić - przyznaje z pewnym rozgoryczeniem radny i dodaje: - To sytuacja dziwna. Spółka jest miejska i nie tylko jako radny, ale i jako mieszkaniec mam prawo wiedzieć, jaka jest jej sytuacja. Zawsze się może okazać, że musimy do niej dopłacać, albo coś niedobrego się z nią dzieje, więc wypadałoby wiedzieć o tym nieco wcześniej. Po drugie nie chciałbym używać złych słów, ale jest to raczej nieeleganckie. Zawsze można było odpowiedzieć, że dostarczone mi to zostanie w późniejszym terminie z jakichś względów, np. że trzeba zapytać spółkę - twierdzi Krzysztof Modrzejewski i całą sprawę kwituje krótko: - Tak to nasuwają się tylko niezdrowe domysły, że może coś chce się ukryć, albo że pod wodzą obecnego prezesa coś się nie tak dzieje.

Radny zadeklarował, że osobiście wybierze się do Sądu Rejonowego w Poznaniu i sprawdzi, jakie są wyniki spółki TBS.

47 komentarzy

 • Link do komentarza dojeżdżający do pracy piątek, 13 stycznia 2017 06:29 napisane przez dojeżdżający do pracy

  Ok. 1000 nowych miejsc pracy zamierza stworzyć w Pionkach (liczba mieszkańców: 19 788) QFG Food Group, specjalizująca się w wytwarzaniu żywności gotowej do spożycia bezpośrednio po podgrzaniu.

 • Link do komentarza to ważne środa, 11 stycznia 2017 19:27 napisane przez to ważne

  Była podwyżka dla prezesa czy nie ???

 • Link do komentarza Teresa środa, 11 stycznia 2017 18:38 napisane przez Teresa

  Mówi się, że prezes dostał podwyżkę mimo ujemnego wyniku finansowego spółki i coraz gorszego stanu budynku, któremu prezesuje. Ale ja w to nie wierzę, to nie może być prawda. Pan prezydent na niecałe dwa lata przed wyborami nie odważył by sie na taki krok.

 • Link do komentarza ciemny lud sobota, 07 stycznia 2017 12:55 napisane przez ciemny lud

  Żeby było zabawniej :

  1. Jednym ze skutków zakończenia kadencji wójta (burmistrza, prezydenta miasta) jest konieczność wypłaty odprawy. Przysługuje ona wówczas, gdy dana osoba nie zostanie ponownie wybrana na to stanowisko.

  2. Prezes spółki komunalnej oprócz podstawowego wynagrodzenia miesięcznego może otrzymać szereg innych świadczeń dodatkowych. Zgodnie z treścią art. 5 ustawy z dnia 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi, wśród powyższych świadczeń wyróżniamy nagrody roczne, odprawy związane z odwołaniem ze stanowiska lub rozwiązaniem umowy o pracę albo umowy cywilnoprawnej będącej podstawą zatrudnienia oraz inne świadczenia dodatkowe.

 • Link do komentarza rak piątek, 06 stycznia 2017 17:09 napisane przez rak

  Chuck Norris niezmiernie śmieszy, poczekam aż złoży doniesienie do prokuratury. Biedak nawet nie wie jakie są procedury prawne, a psioczy jak szalony mędrzec.

 • Link do komentarza Chuck Norris piątek, 06 stycznia 2017 15:48 napisane przez Chuck Norris

  @ senior >> dzięki ludziom o takim toku myślenia jak Pan twierdzącym,że oszustwa finansowe to jest niegospodarność,nie tylko Gniezno ale cała Polska była i jeszcze jest rozkradana z publicznych pieniędzy przez ludzi w białych kołnierzykach do których także należą urzędnicy państwowi.
  Podobnie w temacie o policji >> ja o chlebie a Pan o niebie.
  Z takimi ludźmi nie dyskutuję gdyż jest Pan albo naiwny albo wspiera Pan platformuchów+ludowców,którzy pod szyldem"niegospodarności"okradli całą Polskę i Polaków na dziesiątki miliardów zł a na wegetujące wielodzietne rodziny to już im pieniędzy nie starczyło.

  @ oburzony >> bardzo dziękuję za linka,który jest podstawą do wszczęcia śledztwa przez prokuraturę ale nie z rejonu poznańskiego,bo ta jeszcze może uznać to jako "niegospodarność". Należy pisać wniosek do Prokuratora Generalnego o przekazanie śledztwa do innego Rejonu prokuratorskiego to może tam inni prokuratorzy zauważą kradzież czy defraudację pieniędzy publicznych. Czas rozpocząć "Dobrą zmianę" w Gnieźnie a nie tylko o niej mówić-tylko szkoda,że w Gnz PiS mamy okulawiony a więc nie nadający się do walki ze złodziejami.

 • Link do komentarza życzliwy piątek, 06 stycznia 2017 13:37 napisane przez życzliwy

  wybory do powiatu i miasta w 2018 roku powinien wygrać PIS żebyśmy mieli moc zabawy przyglądając się panice oraz innym emocjom wśród tych którzy już teraz dobrze wiedzą że czas niepewności zbliża się nieuchronnie

 • Link do komentarza stary wiarus piątek, 06 stycznia 2017 13:24 napisane przez stary wiarus

  Panie "oburzony"- " Fakt" nie jest dowodem na przestępstwo, co najwyżej na potwierdzenie tezy, że Budasz jest na stołku prezydenta uwikłany w kolesiostwo i za oddanie głosów na Budasz w przegranych przez Kowalskiego wyborach podziękował mu nie ze swoich pieniędzy. Tak się nie godzi, to prawda, to delikatnie mówiąc nie etyczne. Ale czy w szeregach PO są ludzie, którzy wiedzą, co to honor i etyka? Przecież oni nawet dążą do obalenia Polski!

 • Link do komentarza oburzony piątek, 06 stycznia 2017 12:08 napisane przez oburzony

  Jeżeli prawdziwe są informacje w komentarzach i w innych portalach internetowych że TBS -owi podlega jeden blok mieszkalny , że prezes zatrudniony jest za 7000zl brutto , że czynności w zakresie administracji budynku nadzoru technicznego oraz utrzymania czystości zostały zlecone firmie zewnętrznej , a do tego mając na uwadze problemy z uzyskaniem informacji z magistratu odnośnie wyników TBS jak również to że praktycznie niemożliwe jest znalezienie informacji dotyczących TBS w zakresie osób tam zatrudnionych ich obowiązków itd. (brak strony internetowej TBS) to taką sprawą powinny zająć się odpowiednie instytucje zewnętrzne bo to nie jest normalna sytuacja i dziwię się prezydentowi że toleruje takie sprawy . To są kpiny z gnieźnian !!!!!

  http://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/poznan/intratna-posada-dla-bylego-prezydenta-gniezna/7rq6k8t

 • Link do komentarza senior piątek, 06 stycznia 2017 11:28 napisane przez senior

  Lubię ten portal, ale chętnie czytam również komentarze. Bo choć one nie są wyrazem opinii całego społeczeństwa, to jednak niektóre z nich odzwierciedlają poglądy mieszkańców. Są merytoryczne, choć z dozą pewnej ironii, ale na tym polega wartość dyskusji. Nie mogę jednak pojąć zajadłości - dziś przykład niejakiego Chuck Norrisa, który bezpodstawnie, nie mając dowodów pluje na wszystkich i wszystko naookoło. Nie zgadzam się z nim absolutnie, choć dostrzegam błędy władzy w wielu aspektach. Nie znaczy to jednak, by oskarżać bezprawnie prokuraturę, sąd, policję a także pisać o rzekomych defraudacjach. Posuwa się Pan za daleko w swych oszczerczych opiniach i radzę powściągliwość. Ma Pan rację, że zawsze może być lepiej, też to dostrzegam, nie bronię np. prezydenta za przekazanie administrowania budynkami do Urbisu. To błąd, za który płacimy my, podatnicy, ale do oskarżania o kradzież społecznego grosza to jednak droga daleka. Co najwyżej niegospodarność, ale nie wolno rzucać oskarżeń nie mając dowodów. A co do policji? No cóż jest to w pewnym stopniu aparat represji, ale ja osobiście mam obserwacje niezwykle pozytywne. Po prostu przestrzegam przepisy i nie mam powodu ich nie lubić. Jestem natomiast za tym, by jeszcze bardziej dopilnowywała zdyscyplinowania mieszkańców, bo nawet na tym portalu często się czyta o wykroczeniach pieszych i kierowców. Zatem trochę luzu szanowny panie i więcej życzliwości dla bliźnich.

 • Link do komentarza don Ald piątek, 06 stycznia 2017 09:10 napisane przez don Ald

  Jak w kontekście afery Kijowskiego (PO jest przecież jak widać czynnym koalicjantem tej sitwy) czuje się pan prezydent Gniezna płacąc prezesowi spółki TBS pieniądze, za które każdy przeciętny, choć dobrze wyszkolony pracownik pracowałby za 1/4 sumy razem wziętej łącznie z tą, co płaci jeszcze Urbisowi? W tej kodziarskiej aferze też podkreśla się, że za czynności, które každa inna komputerowa firma skasowałaby jedną dziesiątą kwoty wydanej firmie państwa Kijowskich, co oprócz aspektu etycznego budzi oburzenie na trwonienie pieniędzy na zlecenia w wysokości wielokrotnie przewyższającej ich prawdziwą wartość na rynku.

 • Link do komentarza ass czwartek, 05 stycznia 2017 20:09 napisane przez ass

  Już 47 oficjalnych naborów do UM, nie licząc zatrudnienia prezesa TBS czy zastępcy kierownika ZZM czy jeszcze innych . Czy ten UM jest z gumy ?

 • Link do komentarza oms czwartek, 05 stycznia 2017 19:43 napisane przez oms

  A co na to zastępca Jarosław GROBELNY ? Może tu się zaloguje i odniesie ? Nie wolno milczeć gdy ludzie aż chcą mówić a wręcz krzyczeć proszę pana !!!

 • Link do komentarza Chuck Norris czwartek, 05 stycznia 2017 18:56 napisane przez Chuck Norris

  @ urzędas >> dotychczas traktowałem poważnie Pana wypowiedzi więc z szacunkiem odpowiadałem Panu i uważam,że taka dyskusja ma pewną wartość społeczną gdyż toczy się na forum publicznym.
  Jednak tym pytaniem:
  a jakie to wielkie przekręty widzi komentator w gnieźnieńskich urzędach? po prostu sam Pan się ośmieszył i ujawnił się,że nie reprezentuje Pan interesów społecznych i dobra Gniezna tylko interesy właśnie urzędasów panoszących się w tym mieście !!!
  Skoro zna Pan dobrze Gniezno to niech Pan popatrzy po panoramie Gniezna na pozostałe Urzędy państwowe,na kamienice i lokale pod zarządem Miasta,na szpitale na czele z rozgrzebaną budową szpital,na brak izby wytrzeźwień i traktowanie ludzi przez policję gorzej niż na Białorusi, na zarządzanie mieniem komunalnym itp itp >> wszędzie tam tli się smród nadużyć,smród i jeszcze raz smród od zamiatanych od lat pod dywan niegospodarności (czytaj: defraudacji) przy nie działającej przez lata prokuraturze i zaklepującym te smrody sądzie.
  Tak więc gdyby była nie zależna gazeta papierowa w Gnieźnie to na pewno do wielu nadużyć by nie doszło i od dawna skompromitowani ludzie nie rządzili by tym miastem i powiatem a tak do dzisiaj żrą nasze publiczne pieniądze a miasto umiera i gnije >>a dlaczego jest taka moc wolnej gazety to już tego Panu nie wytłumaczę na tym forum,bo wolałbym zacząć pisać książkę o smrodach gnieźnieńskich to bym chociaż parę groszy zarobił,bo sprzedawała by się jak tzw "ciepłe bułeczki".
  Dziękuję za dyskusję Panie "urzędas" i pozdrawiam.

 • Link do komentarza heheheheheheheheheheheheheheheheheh czwartek, 05 stycznia 2017 16:38 napisane przez heheheheheheheheheheheheheheheheheh

  podobno teraz będą mieli wesoło w bloku TBS , grajek będzie im muzykował czy też odwrotnie muzyk będzie im przygrywał a radny chyba o następne sprawozdania to będzie musiał marzyć

 • Link do komentarza urzędas czwartek, 05 stycznia 2017 16:16 napisane przez urzędas

  Chuck noris -a jakie to wielkie przekręty widzi komentator w gnieżnieńskich urzędach? Fakt, zatrudnienie byłego prezydenta na stołku prezesa nic nie robiacej spólki kładzie się cieniem na obecnyn prezydencie. Także zatrudnienie wszystkich przegranych, a często nawet ośmieszonych kandydatów na radnych w magistracie lub podległych spółkach także nie przynosi splendoru Budaszowi i zapłaci on wysoką cenę za te niepopularne decyzje w kronice miasta swojej kadencji. Jak widać nie jest człowiekiem samodzielnym a uzależnionym od swoich kolegów partyjnych, którzy dawno nie cieszą się w naszym mieście ani szacunkiem ani poważaniem. Ale to wszystko nie jest jeszcze powodem, by pisać o jakichś wielkich przekrętach. Budżet jaki jest, każdy widzi, ale jest przyklepany przez radę pochodzącą tak jak prezydent z wyboru powszechnego, więc wszystko się jakos kula. A, że mogło być lepiej? Oczywiście, ale trzeba było lepiej wybierać, czego życzę za dwa lata.
  A co do gazety lokalnej, to radzę szukać chętnego, nic nie stoi na przeszkodzie, by samemu się zaangażować. Natomiast ja znam moje miasto bardzo dobrze i nie widzę wariata, który wyrzuci milion złotych w niepewny interes nawet będąc zagorzałym patriotą. Pozdrawiam mile

 • Link do komentarza Chuck Norris czwartek, 05 stycznia 2017 12:12 napisane przez Chuck Norris

  @urzędas >> wcale nie zaprzeczam jakim celom służyła tamta gazeta powstała 13 lat temu,bo nie było to tematem naszej dyskusji.
  Pisał Pan,że żadna partia lokalna nie posiada min 0,5mnl zł na powstanie gazety i tutaj chciałem wskazać,że jest to po prostu bzdura.
  Znam siłę internetu ale na razie to Pan jest marzycielem aby gazeta papierowa została aż w tak dużym stopniu wyparta przez internet i nie miała znaczącej siły wpływu na wynik wyborczy w danym okręgu danej gazety.
  Właśnie w okresie 4-letniej kadencji gazeta papierowa systematycznie tydzień po tygodniu kształtuje w mózgach ludzi odpowiednie opinie. Jeśli zataja pewne nie wygodne dla rządzących informacje to ma to duże znaczenie wpływające na wynik wyborczy.
  Dziwne,że w dużo mniejszych miasteczkach niż Gniezno są lokalne gazety z odważnymi dziennikarzami,dają sobie radę finansowo i piszą o wydawaniu pieniędzy publicznych i o różnych innych przekrętach rządzących cwaniaczków i kombinatorów a w Gnieźnie cisza - nikt nic nie wie,wszystko fajnie, radni udają durniów i czegoś się boją, politycy to krętacze bez opozycji,te komisje w UM to pic na muchy a gdy obywatel idzie do gazety,szuka pomocy i mówi im o sitwie,o bezprawiu,o nadużyciach władzy to nie ma szans aby napisali o tym artykuł, bo oni reprezentują wszystkie interesy tylko nie interes społeczeństwa. Jednym słowem Gniezno jest opanowane przez jakąś dużą sitwę ale czasy się zmieniają, tok myślenia ludzi także i to głównie dzięki internetowi więc jest nadzieja,że w pewnych wyborach dojdą do władzy w Gnieźnie ludzie uczciwi i działający w interesie naszego miasta i powiatu.

 • Link do komentarza urzędas czwartek, 05 stycznia 2017 11:32 napisane przez urzędas

  Jasio uważa, że radni nie maja prawa kontrolował spółek prawa handlowego. Więc jasiowi odpowiadam, że nie ma racji. Jasiowi radzę zapoznać się z opinią Biura Analiz Sejmowych:
  - Podtrzymać należy pogląd wyrażony w opinii z 15 marca 2012 r., , że na gruncie obowiązującego prawa bezpośrednia kontrola inwestycji spółek komunalnych ze 100% udziałem kapitału gminy/powiatu przez radę gminy/powiatu jest dopuszczalna tylko za pośrednictwem komisji rewizyjnej.
  - Podtrzymać należy pogląd wyrażony w opinii z 15 marca 2012 r., że celowe byłoby doprecyzowanie przepisów ustawy o samorządzie gminnym i odpowiednio ustawy o samorządzie powiatowym, w szczególności przez sprecyzowanie zakresu kontroli komunalnych jednostek organizacyjnych przez komisję rewizyjną, w tym jednoosobowych spółek komunalnych.
  -Celowe wydaje się zmodyfikowanie brzmienia art. 18a ustawy o samorządzie gminnym oraz art. 16 ustawy o samorządzie powiatowym, przez wyraźne ustanowienie kompetencji komisji rewizyjnych rady gminy i powiatu do kontroli spółek komunalnych, nieograniczonej do określonych źródeł dowodowych, ale ograniczonej przez to, że nie może ona polegać na wydawaniu żadnych poleceń zarządowi spółki ani innym jej organom, ani na podejmowaniu korporacyjnych decyzji personalnych.
  - Nadto wyrok Trybunału Konstytucyjnego wydany dnia 18 kwietnia 2012 r., K 33/11. przyjął, że ograniczenia dostępu do informacji publicznej wprowadzone art. 1 pkt 4 lit. a i lit. b ustawy z dnia 16 września 2011 r. o zmianie ustawy o dostępie do informacji publicznej oraz niektórych innych ustaw są niezgodne z Konstytucją RP.

  Zatem Jasiowi, jeżeli jest urzędnikiem Magistratu radzimy dokładne zapoznawanie się z wydawanymi ustawami, przepisami, ich interpretacjami itd. pod warunkiem, ze potrafi je zrozumieć, co jak widać może być dla niego problemem.

 • Link do komentarza rojber czwartek, 05 stycznia 2017 10:46 napisane przez rojber

  Co w takim przypadku robi dobry PR i rzecznik prasowy Urzędu? Ujawnia te wyniki finansowe, spotyka się z dziennikarzami i prezesem spółki, przedstawia dokumenty i wszystko jest jasne. Tymczasem władza w Magistracie robi się coraz bardziej butna. Chyba, że faktycznie to, co jest w tych wynikach finansowych, nie jest zbyt pochlebne dla obecnego prezesa i prezydenta.

 • Link do komentarza hop czwartek, 05 stycznia 2017 10:33 napisane przez hop

  Jasio a co wspólnego mają ustawa o rachunkowości i Kodeks spółek handlowych do prawa żądania informacji w sprawie publicznej ?

startpoprz.123nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane