Uwaga
 • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/9079
piątek, 18 listopada 2016 13:12

Miasto walczy ze smogiem

 
Miasto walczy ze smogiem fot. Rafał Wichniewicz

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy ukarano kilkukrotnie więcej mieszkańców palących śmieci w piecach, aniżeli w całym ubiegłym roku.

Rozpoczyna się kampania informująca mieszkańców o szkodliwości palenia śmieci w domach oraz karach, jakie za to grożą. Gnieźnianie są informowani o tym, czego nie wolno wrzucać do pieca - trujemy tym wszystkim siebie i innych w okolicy, a efektem oddziaływania takich spalin na organizm mogą być nawet nowotwory.

- Chcemy dotrzeć do wszystkich mieszkańców, by przekazać im, że palenie śmieciami w piecach jest nie tylko samobójstwem, ale także zabójstwem innych. To, że w trakcie spalania śmieci wytwarzają się substancje rakotwórcze, jest naukowo udowodnione. Oddziałują one na cały organizm, rozpoczynając od układu oddechowego poprzez mózg, wzrok, kończąc na płodności. Chcemy tą akcją pokazać obrazowo mieszkańcom, że paląc śmieci szkodzą nie tylko sąsiadom, ale także sobie - przekazał prezydent Tomasz Budasz.

Ponieważ kwestia tego, co jest śmieciem, a co nie jest, może stanowić dla mieszkańców dylemat, Urząd Miejski przygotował ulotkę informacyjną. Na niej przedstawione zostały odpady, których nie wolno wrzucać do pieców: plastikowych pojemników i butelek, opon i innych odpadów z gumy, papieru bielonego z nadrukiem farb kolorowych, opakowań i resztek farb i lakierów, odzieży, elementów drewnianych pokrytych lakierem (np. meble), drewnianych podkładów kolejowych, toreb foliowych czy sztucznej skóry. Według analiz, w Polsce aż 70% domów ogrzewanych piecami, wykorzystuje tzw. kopciuchy - najbardziej prymitywne paleniska, emitujące duże ilości pyłów i substancji rakotwórczych. Według badań, od wieku niemowlęcego aż do stu lat, mieszkaniec Gniezna oddychając powietrzem przyjmuje rocznie ilość rakotwórczego benzopierenu odpowiadającego wypaleniu 1750 papierosów. 

Od niedawna Straż Miejska zintensyfikowała kontrole przeprowadzane na terenie Gniezna. Do tej pory najwięcej wezwań pojawiło się na osiedlach: Konikowo, Arkuszewo i Grunwaldzkim. Na skutek interwencji funkcjonariusze od września skontrolowali 150 lokali, w których istniało podejrzenie spalania śmieci: - Wizyty przyniosły efekt w postaci ujawnienia takich wykroczeń i od września br., nie tylko w domach, ale też w firmach, ujawniliśmy prawie 50 przypadków takiego procederu. Pouczaliśmy w tych przypadkach, kiedy Straż Miejska przyjechała za późno, czy to ewentualnie to co się spaliło w piecu, było trudne do udowodnienia. Same pouczenia tych osób doprowadziły do tego, że kolejne interwencje pod tymi samymi adresami już się nie pojawiały. W sytuacjach rażącego naruszenia prawa, stosowaliśmy postępowanie mandatowe, nakładając 21 mandatów na kwotę 3500 złotych. To tylko dowodzi, że piece w domach i firmach są koszem na śmieci - przyznał Tomasz Francuszkiewicz, komendant Straży Miejskiej. Przyznał, że w przypadku sytuacji bardzo zagrażającej zdrowiu i środowisku, istnieje możliwość skierowania sprawy do sądu, który może nałożyć karę do 5000 złotych. 

Ulotki informujące o zagrożeniu płynącym z procederu palenia śmieci, będą dostarczane do wszystkich gnieźnian. Jednocześnie Miasto Gniezno zachęca do wymiany pieców węglowych na gazowe w ramach programu KAWKA, do którego nabór wniosków ruszy na początku 2017 roku. 

Galeria

{gallery}9079{/gallery}

6 komentarzy

 • Link do komentarza dron środa, 23 listopada 2016 20:55 napisane przez dron

  ale w tej chwili śmierdzi powietrze nad Gnieznem, same spaliny z kominów, jakby śmieci albo co, jest godzina 20/53 , czy straż miejska coś robi w tej sprawie

 • Link do komentarza Ania środa, 23 listopada 2016 10:10 napisane przez Ania

  Mirosław jakoś mnie nie dziwi że PiS bierze się za porządki w samorządach, w czym oczywiście jak najbardziej ich popieram .

 • Link do komentarza Mirosław poniedziałek, 21 listopada 2016 15:51 napisane przez Mirosław

  Gnieźnianie: Od środy w straży miejskiej pracuje Janusz Warda-były naczelnik prewencji KPP Gniezno. To już drugi emeryt policyjny w straży. Warto zapytać po, co straż skoro już tam zaczynają żądzić policyjni emeryci. Pan Janusz nie musiał nawet przechodzić przez sito rekrutacji. Taki dobry. To samo tyczy się Pana Skrzypczaka. Sami wspaniali. Żebym nie widział go za biurkiem, to bym nie uwierzył.A jednak. Jak zatem mogą mieć szansę na pracę Ci, którzy nawet nie brali udziału w rekrutacji. Takie są żądy PO w Gnieźnie.

 • Link do komentarza Kasa piątek, 18 listopada 2016 21:05 napisane przez Kasa

  Bzdura,nawet gdyby obniżono ceny do symbolicznego zeta i tak będą palić,bo taki nasz naród

 • Link do komentarza jakie to proste piątek, 18 listopada 2016 17:05 napisane przez jakie to proste

  Obniżcie ceny za odbiór śmieci to nie będą palić w piecu albo wyrzucać do lasu

 • Link do komentarza //., piątek, 18 listopada 2016 13:41 napisane przez //.,

  Czy ci mądrzy ludzie podejmujący walkę ze smogiem ustalili dlaczego piece w domach i firmach są koszem na śmieci

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane