piątek, 18 marca 2016 12:36

Miasto wykopało rów przeciwko kierowcom

 
Miasto wykopało rów przeciwko kierowcom fot. Rafał Wichniewicz

Kierowcy, którzy nie szanują zieleni i rozjeżdżają Park Miejski, napotkają przeszkody trudne do pokonania - nasypy, rów i słupki. Blokada "skrótu" na wszelki sposób?

Teren dawnego boiska, leżącego pomiędzy ul. Parkową a ul. Kasprowicza, od lat wykorzystywany jest do różnych celów - sporadycznie rozstawiają się tam cyrki, a w ubiegłym roku zagościła tam strefa rekreacji. Poza tym, jest to po prostu teren zielony, stanowiący integralny fragment północno-wschodniej części Parku Miejskiego. Co z tego, skoro ulica Parkowa wciąż jest zablokowana przejazdem, a kierowcy chcąc zaoszczędzić kilometr na paliwie i wolą rozjeżdżać alejki i trawę?

Tym samym wracamy do sprawy sprzed dwóch lat, kiedy to opisaliśmy dokładnie ten sam problem w tym miejscu - Samochody rozjeżdżają Park Miejski. Wówczas pisaliśmy o pierwszych próbach zatrzymania samochodów, poprzez ustawienie słupków na alejce. Tę pojazdy omijały, więc dostawiono kolejne - betonowe. Także i w tym przypadku zaczęto je omijać - oczywiście z boku.

W zasadzie od tego czasu sprawa niewiele się zmieniła, aż do końca lutego br. Urząd Miejski postanowił w w pełni rozprawić się z kierowcami, którzy postanawiają jechać skrótem i... wykopał rów. Ciągnie się on na długości 40 metrów i jest głęboki na około 30 centymetrów, przez co samochód, który w niego wpadnie, może nie wyjechać. Dla ostrzeżenia, rozciągnięto jeszcze taśmy informujące o przeszkodzie przeszkodą. To jednak nie koniec "fortyfikacji", bowiem tuż obok w trakcie powstawania w okresie letnim 2015 roku strefy aktywnego wypoczynku, usypano ziemię, a dla pewności rozniesiono ją teraz także po bokach, skutecznie zapewniając dodatkową blokadę przejazdu. Informację w powyższej sprawie potwierdził nam Magistrat: - Przedmiotowy rów jest tymczasowym rozwiązaniem, mającym na celu zapobieganie przejeżdżania (niezgodnego z zasadami ruchu drogowego) przez ten teren samochodami. Przypomnę, że jest to teren zielony, rekreacyjny w pobliżu Parku Miejskiego, z którego korzysta wiele osób, spacerowiczów, także dzieci. Po konsultacjach z Radą Osiedla została podjęta decyzja o wykopaniu rowu - przekazała Anna Dzionek, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego.

Podobnie jak przed dwoma laty, pojawia się wciąż pytanie - co dalej z ul. Parkową? Droga w połowie odcinka jest zablokowana, przez co kierowcy jadący od ul. Libelta nie mają możliwości przejazdu do warsztatu czy siłowni, znajdującej się na końcu drogi. Jedyny dojazd prowadzi od strony ul. Roosevelta, pomiędzy supermarketami. W tej kwestii jednak nic się nie zmieniło i zgodnie z tym, co pisaliśmy dwa lata temu, blokady są efektem protestów mieszkańców ul. Parkowej, zbudowanej z betonowych płyt. Jazda samochodami po nich ma powodować wibracje oraz, co także jest podkreślane, brakuje chodnika a przez to narażone jest bezpieczeństwo pieszych. Dlatego przed laty ruch zdecydowano przenieść na ul. Roosevelta, czego wciąż nie respektowali niektórzy kierowcy. Teraz jednak będą mieli zadanie znaczniej utrudnione, choć pomysłowość gnieźnian na ich ominięcie, może się pojawić i w tym temacie.

Jak udało się nam jeszcze dowiedzieć w powyższym temacie, dla ul. Parkowej do 2020 roku póki co nie zaplanowano żadnych inwestycji związanych z jej przebudową. Jednocześnie przekazano nam, że strefa aktywnego wypoczynku na dawnym boisku ma zagościć ponownie od połowy lipca br.

 

20 komentarzy

 • Link do komentarza mieszkaniec czwartek, 24 marca 2016 09:46 napisane przez mieszkaniec

  Marcinkowskiego nie spełnia standardów wzmożonego ruchu pojazdów, a Libelta powinna być jednokierunkowa, to fakt.

 • Link do komentarza hahahahahahaha czwartek, 24 marca 2016 06:51 napisane przez hahahahahahaha

  Czy to był pomysł Zakładu Zieleni Miejskiej ?

 • Link do komentarza Gom poniedziałek, 21 marca 2016 12:59 napisane przez Gom

  Już sobie poradzili kierowcy:). Wykopany słupek na ul. Parkowej. Przejazd jest.

 • Link do komentarza tomasz poniedziałek, 21 marca 2016 12:30 napisane przez tomasz

  Krasnal, jeśli to prawda, to przecież zawsze można pokierować ruchem tak, by rozłożyć tranzyt. Wystarczy, że Libelta będzie jednokierunkowa i Marcinkowskiego także. To osiedle, a samochody będą mogły wtedy spokojnie parkować w ciągu ulicy.

 • Link do komentarza Krasnal poniedziałek, 21 marca 2016 11:53 napisane przez Krasnal

  Miasto nie wybuduje tu drogi bo przy Marcinkowskiego mieszka prezydent a on ceni spokój jaki ma na swojej ulicy;)))))

 • Link do komentarza ZoskaD poniedziałek, 21 marca 2016 11:42 napisane przez ZoskaD

  Jak ktoś jeździł po tej trawie to znaczy jest tuman. Ale z drugiej strony, czy nasza kochana władza nie widzi, że droga tam jest potrzebna choćby po to by rozładować skrzyżowanie z Roosevelta. Zamiast budować parking na Kustodii lepiej by za te kasę stworzyć połączenie z ul Kasprowicza i Konikowem przez Marcinkowskiego i wyasfaltować ul. Parkową

 • Link do komentarza Gnieźnianin poniedziałek, 21 marca 2016 10:42 napisane przez Gnieźnianin

  Trzeba też się przyjrzeć przejeżdżającym z ul. Parkowej do siłowni i warsztatu. Wybudowany chodniczek jest na razie jedyną przeszkodą, choć pewnie niedługo.

 • Link do komentarza zw37 sobota, 19 marca 2016 21:20 napisane przez zw37

  Biednej Policji i Straży Miejskiej utrudnili wjazd do Parku... Niedawno ich widziałem tam jeżdżących... Polecam zrobić rów przeciwczołgowy przy każdym wjeździe do parku. Może te traktory przestały by w końcu niszczyć zieleń...

 • Link do komentarza Ja_Jestem sobota, 19 marca 2016 09:10 napisane przez Ja_Jestem

  No proszę — temat terenu przylegającego do terenów parku miejskiego, powrócił. Jakim trzeba było wykazać się kretynizmem, aby uwierzyć w to, że wykopanie rowu, powstrzyma kierowców łamiących przepis o poruszaniu, się w ruchu miejskim, oraz degradowaniu środowiska, pod postacią rozjeżdżania wymienionego terenu. Rzeczywiście, bardzo „pomysłowe” Czy tylko na takie rozwiązania stać naszych bezradnych radnych? Mamy wyraźny sygnał, że nasza szanowna STRAŻ MIEJSKA nadal nie spełnia pokładanych nadziei w ich miejską przydatność. Czyżby obowiązki dotyczące ich działania kończyły się li tylko na zakładaniu blokad na źle zaparkowane auta?

 • Link do komentarza Wiktor piątek, 18 marca 2016 23:41 napisane przez Wiktor

  ad. rowerzysta - nie zmyślaj problemów. Jeżeli było boisko, to było na dziko. Ja tam mieszkam od urodzenia i tam wiesz, co było kiedyś? Wystawa Rolnicza. I to było jedyne, co było naprawdę. Potem już tylko bałagan i dobrze, że wreszcie za to się ktoś zabrał. Może nie najmądrzej, bo ten rów, ale na niemądrych kierowców nie ma innej rady. A po nocach i na przełaj nikomu tam nic do jeżdżenia rowerami i do łażenia. Jest droga, są lampy i taki jest kierunek dla pieszych i rowerów. Zrozumiano? jeziora tez są niebezpieczne i nie są ogradzane i jakoś ludzie do nich przypadkowo nie wpadają :-)))

 • Link do komentarza rowerzysta piątek, 18 marca 2016 20:12 napisane przez rowerzysta

  to jest masakra jakaś, jak ktoś złamie nogę idąc wieczorem , albo kręgosłup jadąc rowerem w nocy to ciekawe czy miasto będzie odpowiadało - wg mnie zabezpieczenie terenu taśmą nie jest wystarczające, zawsze ktoś może zerwać taśme...
  Poza tym przed laty było tam zlokalizowane boisko piłkarskie a stawek przy boisku był ogrodzony, jakoś nikomu to nie przeszkadzało i nikt nie wjeżdżał na boisko samochodem...

 • Link do komentarza spacerowicz piątek, 18 marca 2016 19:30 napisane przez spacerowicz

  @ pierożek - Chyba pan prezydent czyta te komentarze, a jak nie on, to jego rzeczniczka. Więc będzie wreszcie zakaz wjazdu do parku na te działki, czy nie? albo jest park, albo parking. Auta rozjeżdżają alejki, są koleiny, o spacerach trzeba tam zapomnieć. Tam powinien stać głaz i koniec. A kierowcy niech sobie stawiają samochody na Marcinkowskiego, albo na darmowym parkingu na Sobieskiego. Mały spacerek nikomu nie zaszkodzi. I popieram z tym rowem, ale trzeba tego pilnować i doglądać, bo ludziska są sprytni i jednej nocy mogą zasypać go na szerokość auta!

 • Link do komentarza Stefano piątek, 18 marca 2016 17:40 napisane przez Stefano

  słyszałem, że tam mają tam posadzić drzewa - no i dobrze. Tych nigdy nie za dużo, nie mamy najlepszego powietrza

 • Link do komentarza sąsiad piątek, 18 marca 2016 16:13 napisane przez sąsiad

  Ad. Oli, to nie mieszkańcy mają się wynosić, tylko ten, co przeszkadza mieszkańcom. Cudza wolność nie może być zniewoleniem innych.

 • Link do komentarza Jankes piątek, 18 marca 2016 15:25 napisane przez Jankes

  Wykopmy rowy przeciw czołgom! Lepszym rozwiązaniem było by wysłanie tam strażników miejski. Kasa na nich leci a jedyne co ich widzę jak robią sobie patrol w okół swojego posterunku.

 • Link do komentarza pierożek piątek, 18 marca 2016 14:08 napisane przez pierożek

  popieram!! pytanie dlaczego tego ustrojstwa co zwie się z parkiem nie pilnuje chociażby ostatnio bezrobotna straż miejska - autka i tak wjeżdżają do parku przy działkach na Marcinkowskiego..... i nie tylko

 • Link do komentarza oli piątek, 18 marca 2016 13:35 napisane przez oli

  Zapewne gdyby nie to,ze ktos "wazny"mieszka w okolicy ulicy parkowej,bylaby ona,jak inne NORMALNE ulice otwarta do przejazdu od roosevelta do libelta za marketami.Nie chodzi,moim zdaniem,o 1 km oszczednosci,ale raczej o logiczne odciąźenie ruchu i skrzyzowania roosevelta a dojazdu do marketow.Brakuje na tym skrzyzowaniu plynnosci,a i na pewno droga wyjazdu z trzech marketow,sklepow jest mocno utrudniona.Jesli komus przeszkadza halas z silowni,to powinien mieszkac w lesie albo chociaz na peryferiach miasta.Wtedy mialby spokoj w przydomowym ogrodku.Takie sa realia mieszkania w centrum miasta.

 • Link do komentarza Anna piątek, 18 marca 2016 13:13 napisane przez Anna

  Gdzie tam spacery...brak ławek, atrakcji dla dzieci boiska. Teren straszny może ktoś pomyśli o czymś dla społeczeństwa!!!!!

 • Link do komentarza sąsiad piątek, 18 marca 2016 13:08 napisane przez sąsiad

  Jestem za, a nawet pójdę tam na jakiś czyn społeczny, by ten rów pogłębić i poszerzyć! Kierowcy są anormalni, jeżdżą po murawie, nie szanują dróżek, ich pojazdy robią głębokie koleiny i jak widać taki rów, to jedyny sposób na takie ich idiotyczne pomysły. Autor się martwi, ze nie ma dojazdu do siłowni i warsztatu> A ja pytam, czy te obiekty maja prawo tam istnieć? Czy jest to zgodne z planem zagospodarowania przestrzennego? Muzyka z tej siłowni latem nie daje spokoju okolicznym mieszkańcom, którzy chcą po pracy w ciszy odpocząć w swoich przydomowych ogródkach. Wytrzymywaliśmy ostatnie lata, ale w tym roku będziemy interweniować do skutku. Albo będą się bawić przy szczelnie zamkniętych oknach, albo fora ze dwora!A na parkingu Kauflandu jest jeszcze jeden problem - tzw. palenia gumy przez kretyńskich kierowców, które odbywa się często prawie o północy. Na to też nie ma prawa?

 • Link do komentarza Marcin piątek, 18 marca 2016 12:24 napisane przez Marcin

  Źli obywatele nie szanują zieleni? Rozkopmy to w cholerę! Nie będą mieli jak jej nie szanować.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane