sobota, 12 grudnia 2015 12:23

„Europa powinna się obudzić”

 
„Europa powinna się obudzić” fot. Rafał Wichniewicz

Czy napływ uchodźców może stanowić zagrożenie dla mieszkańców Europy? Czym w ogóle jest islam? - na te i inne pytania, starał się odpowiedzieć prof. Michał Abdalla w trakcie spotkania z gnieźnianami.

To była wyjątkowa lekcja historii i wiedzy o społeczeństwie muzułmańskim. Gość wieczoru, który do Gniezna przybył na zaproszenie Stowarzyszenia Gnieźnieńscy Patrioci, jest chrześcijaninem pochodzącym z Syrii, ale od kilku dekad mieszkającym w Polsce. Nie utracił on jednak swoich kontaktów z rodzinnymi stronami oraz ludźmi, którzy tam pozostali. W piątek opowiedział więc o tym, jakie jest jego spojrzenie na obecną sytuację geopolityczną Bliskiego Wschodu oraz jak należy postrzegać wydarzenia, których jesteśmy świadkami - m.in. napływ imigrantów z tego rejonu do Europy.

- Temat tego spotkania jest na pewno niepoprawny politycznie, ale lubię nazywać rzeczy po imieniu, dlatego być może moje wypowiedzi będą nietypowe - mówił na wstępie swojej prelekcji prof. Michał Abdalla. Jako dziecko wychowywał się wśród muzułmanów, dlatego patrząc z perspektywy czasu i tego, jak zmienia się sytuacja na Bliskim Wschodzie, może on śmiało mówić o tym co się jego zdaniem dzieje i jakie mogą być skutki obecnej polityki imigracyjnej Europy: - Moje rodzinne miasto jest dowodem na to, że zmiany które zaszły w tym miejscu, mogą też być udziałem wielu miast europejskich. 50 lat temu w tej miejscowości było kilka grup etnicznych: Żydzi, którzy uciekli z Turcji, duża grupa Ormian, Asyryjczycy do których ja na leżę, Kurdowie, oczywiście muzułmanie i osobno jeszcze Beduini. Dziś już nie ma w tym rejonie większości z nich, wszyscy już wyjechali a pozostali muzułmanie i to mimo iż ta ziemia obfituje w zabytki chrześcijańskie, a chrześcijanie mieli przez długie lata pełną swobodę - mówił gość spotkania. Jego zdaniem, przyczyna leży w silnym naporze islamu na okoliczną ludność i jak przyznaje, dobrze to widać na przestrzeni wieków. Kiedy islam pojawił się w VII wieku naszej ery, w rejonie Bliskiego Wchodu liczba jego wyznawców wyrównała się z chrześcijanami około XIII wieku, by dziś zupełnie zmarginalizować liczbę tych drugich.

Prof. Michał Abdalla przyznał, że zmieniła się nie tylko struktura ludnościowa, ale także mentalność, która jego zdaniem się bardzo zradykalizowała: - W młodości pracowałem z wieloma muzułmanami i nigdy nie myślałem, że moje typowo chrześcijańskie imię może wzbudzić niechęć. Takie coś nie istniało wtedy. Kiedy dwa lata temu chciałem pojechać do kraju, ktoś mi powiedział, bym nie robił tego, bo jak usłyszą moje imię, to będzie źle. Co się stało, że ci ludzie stali się tacy agresywni? - pytał retorycznie prelegent i kontynuował: - To co dzieje się w krajach arabskich i na Bliskim Wschodzie, uważam iż jest zagrożeniem dla ludzi tam żyjących. Państwo Islamskie jest bardzo radykalne i bezwzględne, a nawet na ich sztandarze jest wypisane, że rola Boga jest niższa od roli Mahometa. To też nie jest przypadek, że ich stroje są czarne, gdyż obecny kalifat chce się wzorować na kalifacie z którego wywodziła się linia Mahometa. Oni są bardzo groźni, gdyż cały czas obserwuję co robią z chrześcijanami w tym regionie. Przykładem są ci z Iraku, kiedy to chrześcijanie tam nie chcieli się poddać ich władzy muzułmańskiej i opuścili swoje tereny. W ciągu jednego dnia było to 150 tysięcy ludzi, choć mieli do wyboru, przejście na islam, opłacanie dżizji (specjalnego podatku dla innowierców - przyp. red.) albo miecz. Mam zdjęcia z tych masakr, gdzie zabijano ludzi za to, że na nic z tego nie przystali i nie wierzyli, że im coś takiego grozi.

Gość spotkania odniósł się także do słów polityków europejskich i polskich, ale także duchownych: - Mam żal do apb Gądeckiego, który powiedział słowa, moim zdaniem niezgodne z prawdą historyczną w ogóle. Pierwsze z nich to "Islam jest niczym innym, jak pewną formą nestorianizmu", co jest niezgodne z prawdą. Drugie zdanie to "Terroryzm władz islamskich nie ma nic wspólnego z islamem" i powiedział to w trakcie spotkania, w którym nie wymagało by się do tego ustosunkował. Tak się zastanawiam, o co tu chodzi?

Również problem przyrostu naturalnego, zdaniem gościa, jest istotnym czynnikiem wpływającym na rozwój islamu i jego coraz większy zasięg: - W Europie jest wszystko opracowane i uregulowane, wiadomo co może być zaplanowane na  50 lat, każdy chce wiedzieć czy jego rodzina będzie miała perspektywy do życia a tam nikt o to nie pyta. To jest ten problem z przeludnieniem, jaki się tam też pojawia. Europa nie jest zobligowana, żeby przyjmować te inne kultury do siebie i pomagać tym ludziom. Moim zdaniem będzie to niekończący się strumień napływających ludzi. Teraz jest okazja, bo jest wojna i dostanie się do Europy jest jeszcze łatwiejsze. To jest problem bardzo ważny. Osobiście nie chciałbym, aby Polska się zmieniła. Wolałbym, żeby pozostała tym, kim jest i nie było strachu, żeby nie dochodziło do takich zamachów - mówił prof. Michał Abdalla i dodał: - Czy Europa jest gotowa dzielić się dorobkiem swoich przodków z tymi, którzy do tej kultury nie wnieśli nic? Czy Europa gotowa jest rozdzielić ludzi osiedlami z szariatem? Europa powinna się obudzić.

Po zakończeniu godzinnego wykładu, gość wieczoru odpowiadał jeszcze na pytania słuchaczy, którzy tego wieczoru z zainteresowaniem wsłuchiwali się w jego słowa. Nie brakowało wyjaśnień różnicy między islamem radykalnym i pokojowym czy kwestii nawrotu Turcji z państwa laickiego na wyznaniowe. Spotkanie pokazało, że rozmowy z osobą najlepiej znającą temat islamu, która jest świadkiem przemian i obserwatorem wydarzeń, może być nie tyle interesujące, co pouczające.

6 komentarzy

 • Link do komentarza Koryfeusz niedziela, 13 grudnia 2015 11:13 napisane przez Koryfeusz

  jasio, tylko na takie frazesy cię stać? Atakujesz kogoś, zarzucasz pisanie bzdur, ale nie potrafisz uzasadnić na czym te bzdury polegają tylko potem zmykasz z neta. To świadczy o twoim niskim poziomie intelektualnym. Pewnie cieszysz się, że mnie skrytykowałeś i myślisz, że to we mnie uderzyło? Otóż nie, ale mój komentarz w ciebie uderzy. To dlatego, że nie będziesz miał żadnych kontrargumentów, aby potwierdzić, że piszę bzdury, ja natomiast będę miał mnóstwo argumentów na potwierdzenie swoich racji. Dlatego nie dyskutuj o sprawach, których nie rozumiesz, bo są one poza możliwościami twojego pojmowania rzeczywistości, idź więc do swoich lemingów.

 • Link do komentarza moherowa dama niedziela, 13 grudnia 2015 09:54 napisane przez moherowa dama

  Koryfeusz ma rację i tylko z takimi ludźmi odbudujemy Polskę po demontažu jej i rozkradaniu jej przez tych, co nawołują dzisiaj do "demokracji". To właśnie tym idiotom z wczorajszej demonstracji pomyliły się słowa o demokracji, nie potrafią przyjąć do wiadomości tego, źe to właśnie dzięki demokracji rządzą dzisiaj ci, których w wyniku większości wybrali Polacy.

 • Link do komentarza jasio niedziela, 13 grudnia 2015 00:40 napisane przez jasio

  Do Koryfeusz...zastanawiam sie co" przyjales",ze takie bzdury piszesz....

 • Link do komentarza Polonik sobota, 12 grudnia 2015 19:57 napisane przez Polonik

  ratujmy syryjskich chrześcijan!

 • Link do komentarza Koryfeusz sobota, 12 grudnia 2015 16:20 napisane przez Koryfeusz

  Wiktoria, póki co to odbył się antydemokratyczny marsz ślepych lemingów, którzy zostali zgrupowani w internecie tylko po to, aby Michnik mógł uderzyć w rząd za to, że nie zamawiają prenumeraty jego gazety. Do akcji wkroczyli liderzy neoliberalnego establishmentu odsunięci od koryta po to, aby wykorzystać całą sytuację i dążyć do obalenia rządu, bo tęsknią za korytem. Ten marsz KOD-u stanowi zagrożenie dla demokracji, a te lemingi nie wiedzą, że szkodzą Polsce.

 • Link do komentarza Wiktoria sobota, 12 grudnia 2015 15:45 napisane przez Wiktoria

  Nie Europa, dziś w całym kraju budzi się Polska!!!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane