niedziela, 12 lipca 2015 10:57

„To był polski Holocaust”

 

Gnieźnianie upamiętnili ofiary mordów ukraińskich nacjonalistów, którzy w trakcie II wojny światowej dokonali ludobójstwa Polaków na Wołyniu.

W Polsce 11 lipca nie jest żadnym świętem narodowym. Tego dnia obchodzony jest jednak nieoficjalny dzień pamięci, mający na celu przypominać o mordach, jakie miały miejsce na Wołyniu w 1943 i 1944 roku.

W sobotę w kościele pw. św. Trójcy, odbyła się uroczysta Msza święta pod przewodnictwem ks. kan. Andrzeja Grzelaka. Modlono się w intencji ofiar rzezi wołyńskiej, którzy w znacznej części do dziś nie mają swoich grobów, a pamięć o nich wciąż w polskim narodzie jest zbyt mała. Kazanie do zgromadzonych w świątyni wygłosił ks. kan. Jan Szrejter. Nabożeństwo swoim śpiewem upiększył występ tutejszego Chóru O. Pio.

Po zakończeniu nabożeństwa, delegacje przybyłe tego dnia, zgromadziły się przy Tablicy Katyńskiej, znajdującej się na murze przy kościele. Tam do obecnych przemówił Janusz Sekulski, przewodniczący Stowarzyszenia Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich: - W tej sprawie władze ciągle milczą. Nic tu nie ma do rzeczy poprawność polityczna i wpływ na relacje między Polską i Ukrainą. Prawda musi być ujawniona, bo tylko w prawdzie narody mogą dążyć do pojednania, a Ukraina musi dojrzeć do prawdy. (…) Oglądając dokumenty dotyczące rzezi wołyńskiej, gdy widzi się bestialstwo morderców, ogarnia człowieka przerażenie porównywalne jedynie z tym, jakie budzi mordowanie Żydów – zbrodnia Holocaustu. Często pokazujemy, jaki był ich tragiczny los, a o rzezi na Wołyniu zapominamy. Tam mordowanie Polaków to był polski Holocaust.

11 lipca nie jest datą przypadkową. Tego dnia 1943 roku, doszło do tzw. krwawej niedzieli, czyli masowego ataku band ukraińskich nacjonalistów, na 99 polskich wsi i miasteczek. Była to kulminacja mordów, jakich dokonywano od dłuższego czasu na obszarze Wołynia. Tego dnia zginęło kilka-kilkanaście tysięcy Polaków, od pokoleń mieszkających na tych terenach, nieraz wespół ze swoimi sąsiadami – Ukraińcami.

Po odsłonięciu tablicy pamiątkowej wraz z wciąż żyjącymi świadkami rzezi wołyńskiej, dokonano jej poświęcenia, a do zgromadzonych zwrócił się także Robert Gaweł, etatowy członek Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego. Wspomniał on pacyfikację wsi Witoldówka, która również miała miejsce tego dnia: - Do gospodarstwa rodziny Zakrzewickich, czyli mojego dziadka, przybiegł mały chłopiec ukraiński, który ostrzegł dziadków, że zbliżają się na drabiniastych wozach. To był ostatni moment na ucieczkę. Dziadkowie wraz z trzema córkami zdołali uciec i dzisiaj, dwójka z nich jest tu dziś pośród nas. Niestety, inna część rodziny zamieszkała w powiecie Włodzimierz Wołyński, nie miała możliwości ucieczki. Stryj, który ukrywał się jak większość mężczyzn, po powrocie zastał pomordowane w okrutny sposób żonę i sześć córek - mówił, wspominając historię swojej rodziny Robert Gaweł. Nawiązał on też do konieczności odrobienia dużej lekcji historii dla całego narodu: - W naszej społeczności wiedza o tym zdarzeniu jest słaba. To są zaniedbania wieloletnie, ale przyszedł już czas na to, by Rzeczpospolita upomniała się o prawdę, bo kto będzie pamiętał, jak odejdą ostatni świadkowie? Na koniec uroczystości pod tablicą złożono kwiaty i znicze.

14 komentarzy

 • Link do komentarza polonista czwartek, 23 lipca 2015 18:53 napisane przez polonista

  Tablice tego pana mają to do siebie, że mają błędy. Takze na tablicy profesorów lwowskich w Kolegium Europejskim zdaniem znawców jest błąd.Takie rzeczy nie powinny mieć miejsca.!

 • Link do komentarza Mariusz środa, 22 lipca 2015 23:22 napisane przez Mariusz

  Kto zatwierdzał ten napis na tablicy? Jak można było dopuścić do takiego błędu? No i ten podpis rzekomego fundatora. Po prostu zażenowanie, a mówiąc językiem młodych - obciach!

 • Link do komentarza dARIUSZ poniedziałek, 13 lipca 2015 08:35 napisane przez dARIUSZ

  "Z POD ZNAKU UPA" - Etymologicznie poprawne jest z pod i taka pisownia obowiązywała do roku 1936. Zgodnie z nowszą (choć, jak widać, nie tak znów bardzo nową) ortografią piszemy spod - podobnie jak sprzed (dawniej z przed), spoza, sponad, spomiędzy.

 • Link do komentarza lukasz poniedziałek, 13 lipca 2015 07:42 napisane przez lukasz

  Pan Budzik od początku swej prezydentury zrobił już wiele dobrego dla Gniezna m.in; 1.Stopniowa likwidacja bezrobocia poprzez stworzenie już kilku etatów w UM oraz podmiotach podległych i nie są to etaty za byle jakie pieniądze, tylko pensje godne europejskich urzędników, 2. Chęć ożywienia centrum miasta poprzez poprzez rozszerzenie oraz podniesienie opłat w strefie parkowania, 3. Dzielny bój o obwodnicę miasta przebiegającą przez środek osiedla domów jednorodzinnych, mimo protestów niezrównoważonych psychicznie i agresywnych właścicieli pobliskich domów. Macie tu trzy powody, dla których Pan Budzik powinien być pozytywnie oceniany przez mieszkańców, a wierzę, że na tym się nie skończy.

 • Link do komentarza oburzeni mieszkańcy poniedziałek, 13 lipca 2015 00:01 napisane przez oburzeni mieszkańcy

  Jeżeli pomysł i realizacja sa jednego wymienionego z imienia i nazwiska człowieka, to po co ta feta? Kto jest ważniejszy - ci zamordowani, czy ten pomysłodawco-realizator? Sobie wystawił pamiatkę? Co na to kościół?

 • Link do komentarza migel niedziela, 12 lipca 2015 21:23 napisane przez migel

  a co dobrego zrobił Budasz ? tylko proszę nie opowiadać o prezesie TBS i zatrudnianiu w UM i MOK

 • Link do komentarza obserwator niedziela, 12 lipca 2015 16:16 napisane przez obserwator

  Nie za taką wolność ginęli ludzie. Jak można w obliczu tylu tragedii, biedy, oszustw, kalkulacji być tak obłudnym. Kwiaty nie załatwią brudnego sumienia o ile jeszcze darczyńcy je mają. Wstyd, nieuczciwości względem siebie i obywateli.

 • Link do komentarza Niemiro niedziela, 12 lipca 2015 15:36 napisane przez Niemiro

  Podpowiadamy organizatorowi kolejne daty, bo jak widać tablicami "swojego pomysłu"chce "zrealizować" pokrycie całego płotu:
  - eksterminacja gnieźnian do GG
  - krwawa niedziela w Bydgoszczy
  - obława Augustowska ( data właśnie przypada dzisiaj! Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Była to największa zbrodnia Sowietów wobec Polaków po II wojnie światowej. W sumie nadal nieznany jest los 600 naszych rodaków, po których ślad zaginął.)-
  - bitwa pod Kłeckiem (400 zabitych)
  - polski Holocaust na Syberii i w Kazachstanie
  Na najblizsze pięć lat temat załatwiony..

 • Link do komentarza ciekawski niedziela, 12 lipca 2015 15:19 napisane przez ciekawski

  @ Ilojn - czy mozna prosic o wymienienie choćby trzech najwazniejszych "dokonań" Budasza?

 • Link do komentarza aaa niedziela, 12 lipca 2015 15:13 napisane przez aaa

  "pomysł i realizacja" - jak zgrzyt żelaza po szkle... Tylu rzekomo mądrych i obytych ludzi, a wiocha.

 • Link do komentarza członek KGP niedziela, 12 lipca 2015 15:11 napisane przez członek KGP

  Szkoda, ze na uroczystość nie zaproszono pani Józefy Sulickiej, uczestniczki dramatu wołyńskiego, mieszkanki Gniezna, która podzieliła się niedawno swoimi ponurymi wspomnieniami z członkami KGP.

 • Link do komentarza Wania niedziela, 12 lipca 2015 14:29 napisane przez Wania

  Ale co zrobił Budasz? :-)

 • Link do komentarza Ilojn niedziela, 12 lipca 2015 13:06 napisane przez Ilojn

  Działacze powiatu na razie są widoczni tylko na uroczystościach związanych z jakimiś rocznicami i w szpitalu ;) Żenada hehe Budasz zrobił w tym krótkim okresie więcej dobrego niż pewnie powiat przez cała kadencję hehe

 • Link do komentarza uczestnik niedziela, 12 lipca 2015 12:31 napisane przez uczestnik

  No i na tablicy upamiętniony z nazwiska organizator zamiast osoby, której rodzina doswiadczyła cierpień wołyńskich. No cóż, można i tak.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane