sobota, 11 lipca 2015 16:10

Barszcz Sosnowskiego na Osińcu?

 

Od kilku mieszkańców Osińca otrzymaliśmy informację, że na terenie wsi zauważono niebezpieczne rośliny.

Chodzi o Barszcz Sosnowskiego, o którym zawsze najwięcej mówi się w okresie letnim. Wówczas roślina zaczyna kwitnąć i rozrastać się może do sporych rozmiarów, a efekty styczności z nią mogą być groźne dla zdrowia człowieka. Bezpośredni kontakt, a niekiedy nawet przebywanie przy niej, może wywołać poparzenia na skórze.

Do tej pory w tej sprawie w naszym regionie niewiele się mówiło, a informacje na temat rośliny przekazywane są zazwyczaj w mediach ogólnopolskich. Teraz jednak dotarły do nas sygnały, że Barszcz miał pojawić się na przedmieściach Gniezna i może zagrażać mieszkańcom - zwłaszcza dzieciom. Jedna mieszkanek zasygnalizowała bowiem na profilu społecznościowym, że roślina pojawiła się na placu zabaw na terenie Osińca przy Alei Pierwszej. Do tej lokalizacji nawiązywali także inni, którzy kontaktowali się z nami w tej sprawie. Będąc na miejscu w sobotę 11 lipca, nie stwierdziliśmy obecności tej rośliny. Być może dlatego, że już miała odbyć się interwencja w tej sprawie.

Poruszając się jednak po terenie wsi, zauważyć można było pojedyncze pędy Barszczu. Trudno jednak powiedzieć, czy jest to odmiana polska czy kaukaska, gdyż pomiędzy nimi istnieje bardzo mało różnic, a szkodliwość tej pierwszej jest znikoma. Ponadto, w mniej dogodnych warunkach, Barszcz Sosnowskiego nie musi osiągać zbyt dużych rozmiarów, przez co często jest on niezauważalny pośród innych roślin. 

Wszystkie zaobserwowane przypadki, zazwyczaj znajdowały się na poboczach dróg. Największą, prawie dwumetrową roślinę, zauważyliśmy na terenie osiedla Owsianego. Mimo pewnych wątpliwości, zalecamy ostrożność, a w samej sprawie postanowiliśmy skontaktować się z odpowiednimi instytucjami.


Barszcz Sosnowskiego został sprowadzony ze Związku Radzieckiego do Polski w latach 50. XX wieku jako roślina paszowa. Uprawiany był w celach pokarmowych dla bydła, głównie na terenie południowo-wschodniej Polski. Na przełomie lat 70. i 80. uprawy zostały zarzucone i Barszcz zaczął się rozprzestrzeniać po całym kraju. W efekcie tego, rośliny wyrastają w miejscach najbardziej dogodnych dla warunków ich rozwoju – rowy, tereny nadwodne, łąki, a pędy mogą osiągać wysokość nawet 3 – 4 metrów. Bezpośrednia styczność z Barszczem nie powoduje na początków żadnych efektów ubocznych. Dopiero po upływie ok. pół godziny i wystawieniu skóry na promienie słoneczne, pojawiają się wyraźne ślady poparzenia, które goją się wiele tygodni. W czerwcu 2015 roku odnotowano w Polsce pierwszy przypadek śmiertelny tej rośliny. 

5 komentarzy

 • Link do komentarza mieszkanka z okolicy niedziela, 12 lipca 2015 12:25 napisane przez mieszkanka z okolicy

  Do ZPZNO - panie Mądry - skoro jest pan takim znawcą, to najlepiej zorganizować spotkanie z mieszkańcami, powiedzieć im, ze to nie ta roślina, której się boją, a ewentualną pomyłkę ( bo i tak moze sie zdarzyć) wziać na siebie. A co pan pocznie, gdy okaże się jednak, ze to odmiana tego paskudztwa, a Pan wprowadził ludzi w błąd? Leoiej dmuchac na zimne i dobrze, ze o takich sprawach się pisze.

 • Link do komentarza Rafał Wichniewicz sobota, 11 lipca 2015 21:51 napisane przez Rafał Wichniewicz

  @ZPZNO, grzeczność za to nakazuje podpisanie się z imienia i nazwiska:)
  Napisali do nas mieszkańcy osiedla w piątek wieczorem - pojechaliśmy sprawdzić następnego dnia, tj. w sobotę, kiedy urzędy i instytucje są zamknięte, więc sprawy nie da się wyjaśnić od razu, a sprawa nagli. To po pierwsze. Po drugie, nie mam obowiązku znać się na botanice, a jedynie zweryfikować informacje czy faktycznie jest coś na rzeczy. Po trzecie - wyraziłem wątpliwość co do obaw, jakimi dzielą się z nami mieszkańcy osiedla. W sumie po czwarte - proszę zorganizować lekcję dla mieszkańców, by nauczyli się odróżniać rodzaje barszczu - z chęcią zrobimy relację.
  Pozdrawiam!

 • Link do komentarza ZPZNO sobota, 11 lipca 2015 20:43 napisane przez ZPZNO

  Rzetelność dziennikarka nakazuje, aby poinformować czytelników że to co widać na zdjęciach to niegroźny Heracleum sphondylium (Barszcz Zwyczajny) stosowany w medycynie naturalnej.
  Niepotrzebnie siejesz Pan zamęt, Panie Redaktorze.

 • Link do komentarza Kinga sobota, 11 lipca 2015 20:08 napisane przez Kinga

  Barszcz Sosnowskiego na Os.Owsianym, czy to nie tam powstaje plac zabaw Nivea na Osińcu? ! Zła lokalizacja, oj bardzo zła!

 • Link do komentarza k sobota, 11 lipca 2015 17:01 napisane przez k

  Na moje to nie jest Barszcz Sosnowskiego tylko barszcz zwyczajny hehehe

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane