wtorek, 12 maja 2015 08:45

Wyniki I tury w powiecie. Gdzie i kto wygrał?

 

Opublikowano pełne i oficjalne wyniki wyborów prezydenckich. Wiemy już, gdzie na terenie powiatu gnieźnieńskiego wygrali poszczególni kandydaci.

Tym razem na oficjalne wyniki nie musieliśmy czekać w nieskończoność. Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała rezultaty z terenu powiatu gnieźnieńskiego. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, gdzie wygrali poszczególni kandydaci oraz gdzie była najwyższa lub najniższa frekwencja.

 

Powiat Gnieźnieński

W powiecie gnieźnieńskim I turę wyborów wygrał Bronisław Komorowski, uzyskując 38,01% poparcia. Zaraz za nim uplasował się Andrzej Duda z wynikiem 29,96%. Paweł Kukiz, wielokrotnie już nazwany „największą niespodzianką” tegorocznych wyborów, otrzymał 21,60% poparcia. Pozostali kandydaci nie osiągnęli poziomu 4%.

Spośród wszystkich gmin, Bronisław Komorowski największe poparcie uzyskał w gminie Kiszkowo, gdzie otrzymał 40,38% i jest to wynik zbliżony rezultatu w Gnieźnie. Najmniej wyborców ma on w gminie Niechanowo i Kłecko, gdzie oddano na niego kolejno 31,76% i 32,67% głosów. To właśnie w tych dwóch gminach wygrał Andrzej Duda, na którego zagłosowało 38,63% mieszkańców gminy Kłecko i 36,33% uprawnionych z gminy Niechanowo. Niewielką różnicą punktów procentowych kandydat PiS przegrał też w gminie Mieleszyn, gdzie osiągnął 34,66%, o 0,25% mniejszy od Bronisława Komorowskiego. Najsłabsze poparcie Andrzej Duda uzyskał… w Gnieźnie.

Najwięcej wyborców Pawła Kukiza ujawniło się w gminie Gniezno, gdzie na tego kandydata zagłosowało 24,32% mieszkańców. Najsłabszy wynik uzyskał on w północnej części powiatu – gminach Mieleszyn, Kłecko i Kiszkowo, gdzie nie przekroczył liczby 18%. Magdalena Ogórek, kandydatka SLD, jedynie w gminie Mieleszyn osiągnęła wynik 5%, ale w żadnej z pozostałych 8 gmin już nie przekroczyła 4%.

W całym powiecie gnieźnieńskim frekwencja wyniosła 46,89%, a najwyższy poziom osiągnęła ona w gminie Witkowo – 48,89%. Najmniej uprawnionych podeszło do urn w gminie Mieleszyn – 37,84%. Wynik powiatowy frekwencji stawia nas pośrodku ogólnej liczby powiatów województwa wielkopolskiego. Głosów nieważnych oddano ogólem 573. 

 

Miasto Gniezno

W Grodzie Lecha do urn poszło 27 273 mieszkańców, posiadających prawa wyborcze, co daje 49,26% ogółu obywateli. Bronisław Komorowski otrzymał 40,41% poparcia, Andrzej Duda 27,06%, a Paweł Kukiz 22,54%.

W zestawieniu na terenie miasta, osobno policzymy otwarte i zamknięte obwody wyborcze. Wśród tych pierwszych, Bronisław Komorowski największe poparcie otrzymał w obwodzie w Szkole Podstawowej nr 9, gdzie otrzymał 52,27% głosów, a niejako po sąsiedzku w Gimnazjum nr 3, uzyskał ich 51,79%. Najmniej otrzymał w Przedszkolu nr 2 (obwód nr 14) na terenie byłej jednostki przy ul. Wrzesińskiej, gdzie otrzymał 29,35% oraz w Gimnazjum nr 1 – 31,98%.

Andrzej Duda największe poparcie uzyskał w Gimnazjum nr 1 – 37,02%, co kontrastuje z kolejnym miejscem – Przedszkolem nr 2 (obwód nr 14), gdzie wynik wynosił już tylko 31,68%. Najmniej na kandydata Prawa i Sprawiedliwości głosów oddano w Szkole Podstawowej nr 2 – 20,32% oraz Szkole Podstawowej nr 9 – 20,34%.

Bardzo wysoki wynik odnotował Paweł Kukiz w kilku rejonach miasta. Ponad 28% głosów przypadło mu w obwodzie nr 15 (MPK), nr 5 (Medyczne Studium Zawodowe) oraz nr 14 (Przedszkole nr 2). Są więc obwody, w których wygrał on z Andrzejem Dudą. Najmniej głosów Paweł Kukiz uzyskał w Gimnazjum nr 3 – 16,74%.

Wśród okręgów zamkniętych, których znajdowały się cztery na terenie miasta, największe poparcie odnotował Bronisław Komorowski w szpitalu przy ul. św. Jana – 65,79%.

Głosów nieważnych w mieście oddano 229.

 

Pozostali kandydaci

Inni, którzy nie uzyskali niekiedy nawet zauważalnego poparcia, również w Gnieźnie nie mogli liczyć na łaskawość wyborców. W wielu okręgach widnieją zerowe cyfry, zwłaszcza jeśli chodzi o kandydatów nieznanych szerszemu gronu obywateli. Rezultat dla miasta jest następujący: Paweł Tanajno (0,16%), Jacek Wilk (0,40%), Marian Kowalski (0,51%), Grzegorz Braun (0,66%), Adam Jarubas (0,69%), Janusz Palikot (1,63%), Magdalena Ogórek (2,90%) i Janusz Korwin-Mikke (3,03%). Ten ostatni mógł liczyć na niespełna 5% w niektórych rejonach miasta. Magdalena Ogórek największe poparcie uzyskała w… szpitalu „Dziekanka” (8,75%) oraz Domu Pomocy Społecznej (5,41%).

 

W stosunku do wyborów z 2010 roku, spadła liczba podchodzących do głosowania. Pięć lat temu do I tury w Gnieźnie poszło 58,99% uprawnionych. W roku bieżącym jest to 49,26%, co oznacza spadek o prawie 10%. Według danych PKW, liczba uprawnionych zmniejszyła się w tym okresie w mieście o ponad 1000 mieszkańców. W powiecie gnieźnieńskim wzrosła ona tylko o połowę tej liczby.

W ogólnej ocenie I tura wyborów na pewno wypadła zgodnie z wynikami dla całego województwa wielkopolskiego. Duże poparcie dla Andrzeja Dudy było w południowo-wschodnich powiatach, a zwycięstwo obecnego prezydenta widoczne jest w pozostałych obszarach regionu.

Wydaje się więc wysoce prawdopodobnym, że w II turze wyborów, która będzie miała miejsce 24 maja, każde z obu ugrupowań dołoży wszelkich starań dla podniesienia wyniku swojego kandydata. Analiza wyników wyborczych dla poszczególnych obwodów i okręgów może w tym pomóc, choć nie da się ukryć, że do zdobycia został jedynie elektorat Pawła Kukiza. Ten zaś do tej pory nie poparł żadnego z kandydatów. Wobec urzędującego prezydenta Bronisława Komorowskiego skierował jedynie zarzuty o populizm i tanie chwyty w sprawie niektórych punktów wyborczych. Atmosfera przed II turą zaczyna się więc powoli rozgrzewać.

17 komentarzy

 • Link do komentarza wilk wtorek, 19 maja 2015 00:11 napisane przez wilk

  Komoruski,podobnie jak niegdyś Konstanty Rokossowski---pRezydent WSIech Paljaków...... !!!!! I widać,że potomkowie takich mocno dziś się usadowili w Pierwszej Stolicy,ba nie tylko, bo także w dużych miastach całej WLKP. ,Kujawach i Pomorzu !!! Na szczęście w terenie jest ich mniej,tam się inaczej patrzy na kolaborantów,złodziei , przekrętów i zwykłych łotrzyków !!!

 • Link do komentarza Zenas piątek, 15 maja 2015 18:40 napisane przez Zenas

  Ten spot dzieci Komorowskich mówi sam za siebie. Żenada to mało powiedziane.

 • Link do komentarza facet piątek, 15 maja 2015 14:47 napisane przez facet

  ad oburzona !!! Zapamiętajcie małżeństwa nie dobierają się na zasadzie różnic lecz wyłącznie podobieństw!!!! i poziomu intelektualnego. Proszę zobaczyć w dziejach historii, wśród naszych znajomych, że za każdym mądrym mężczyzną stoi, mądra kobieta. !!!!! A komarowscy jacy są, każdy widzi i tyle.

 • Link do komentarza oburzona Polka piątek, 15 maja 2015 09:50 napisane przez oburzona Polka

  Komorowska wyruszyła na pomoc mężowi i też, tak, jak on, gada od rzeczy. Przekonywała , że Polacy powinni być wręcz wdzięczni za możliwość... emigracji.- Świat stał się bardzo bliski. Ja bym emigracji za pracą nie traktowała w kategorii dramatu. To jest też jakaś szansa. Zależy, jak się człowiek urządzi ...- przekonywała Anna Komorowska.

 • Link do komentarza wilk piątek, 15 maja 2015 02:15 napisane przez wilk

  Uwaga-- 24 maja to dzień WALKI Z BULEM !!!

 • Link do komentarza wyborca środa, 13 maja 2015 15:11 napisane przez wyborca

  Kaczyński ostrzega lokalnych szefów PiS. Tam, gdzie Duda przegra, działacze nie wejdą na listy do parlamentu. Żegnaj pośle Dolata.

 • Link do komentarza nie dla PO środa, 13 maja 2015 12:31 napisane przez nie dla PO

  Fraszka I. Kracicki na czasie : Kiedy wół był ministrem i rządził rozsądnie,
  Szły prawda rzeczy z wolna, ale szły porządnie.
  Jednostajność na koniec monarchę znudziła,
  Dał miejsce wołu, małpie, lew, bo go bawiła.
  Dwór był kontent, kontenci poddani z początku;
  Ustała wkrótce radość; nie było porządku.
  Pan się śmiał, śmiał minister, płakał lud ubogi.
  Kiedy więc coraz większe nastawały trwogi,
  Zrzucono z miejsca małpę; żeby złemu radził,
  Wzięto lisa: ten pana i poddanych zdradził.
  Nie osiedział się zdrajca, i ten, który bawił:
  Znowu wół był ministrem i wszystko naprawił.
  Do wyborów!!! czas na zmiany. ciemni i niewykształceni ludzie glosują na PO i PBK.

 • Link do komentarza Scarlett środa, 13 maja 2015 10:28 napisane przez Scarlett

  Lori, masz mój głos! pogonimy to tałatajstwo!

 • Link do komentarza Lori środa, 13 maja 2015 08:06 napisane przez Lori

  Biorąc pod uwagę według mnie żenujący poziom wyborców to wiem jak się wygrywa wybory. Rozważam start w wyborach prezydenckich za 5 lat i mam odpowiedni program. Taki, który pasuje do poziomu wielu ludzi, ponieważ jest w nim to czego widocznie ci ludzie chcą i co się im podoba. Tym samym wygrałbym takie wybory. Oto ten program:
  1. Praca do śmierci - brak zmartwienia o emeryturę.
  2. Wyższe podatki - ludzie nie będą musieli się martwić o zasobność portfeli, zostaną od tych trosk uwolnieni.
  3. Korupcja, afery, kolesiostwo - wszystko ukrywane, umarzane, dla lojalnych większe możliwości.
  4. Urzędy przyjazne dla ludzi - tych, którzy trzymają z władzą.
  5. Obniżenie poziomu edukacji - po to, żeby każdy mógł zdobyć wykształcenie, zwłaszcza ludzie trzymający z władzą.
  6. Programy rozrywkowe o głupotach - w końcu ludzie nie powinni się nudzić przed telewizorami.
  7. Opowiadanie ogólników i wmawianie, że są to konkrety.
  8. Poprawa warunków w służbie zdrowia i jej wysoka jakość dla ludzi trzymających z władzą.
  9. Sprawniejszy wymiar sprawiedliwości - trzeba dopilnować, aby nikt związany z władzą nie poszedł siedzieć, a tych, których zdążą zamknąć to się wypuści.
  10. Dobra praca z wysokimi zarobkami - spadek bezrobocia wśród swoich.
  11. Umożliwienie Polakom zwiedzania świata poprzez stworzenie warunków ułatwiających im wyjazd z kraju - czyli emigracja zarobkowa w jeszcze większej skali.

  Program typu TKJ, który się spodoba i wygrywam wybory :)

 • Link do komentarza Viki wtorek, 12 maja 2015 21:54 napisane przez Viki

  II TURA !!!

  W trosce o Polski los, oddamy na Dudę głos !!!!!!!!!!!!!!

 • Link do komentarza KUKIZ-bus wtorek, 12 maja 2015 19:54 napisane przez KUKIZ-bus

  W gminach Niechanowo i Kłecko, gdzie kandydat Andrzej Duda osiągnął teraz najlepsze wyniki, w wielu wcześniejszych wyborach SLD zdobywał zawsze więcej, niż w pozostałych gminach. :-)

 • Link do komentarza turysta wtorek, 12 maja 2015 14:11 napisane przez turysta

  Gniezno zupełnie jak korea Północna. I tu i tam wygrał Komorowski! Jak się czujecie gnieźnieńscy wyborcy Komorowskiego?
  http://niezalezna.pl/66942-komorowski-wygral-w-korei-polnocnej

 • Link do komentarza Witold Z. wtorek, 12 maja 2015 12:57 napisane przez Witold Z.

  Te 35-39 proc głosujących na PO - jakaś połowa z nich to aparatczycy i ich rodziny, a resztę też rozumiem, no bo czy ktoś widział by wariat podczas badania tak chętnie przyznawał-"tak panie doktorze jestem durniem?"Największą siłą PO i Komorowskiego jest bezmiar głupoty ich elektoratów. A zadowolony lokator spod żyrandola nie rozumie, co się stało. Lokator pałacu, wyizolowany i otoczony wazeliniarzami kompletnie oderwał się od rzeczywistości. Kukistom obiecuje sprawy niemozliwe do wygrania, chce likwidować budżet partyjny i to mówi gość, który na kampanię prezydencką wydał kilkanaście milionów pochodzących z dotacji. I ludzie mają mu uwierzyć? A kto ma finansowac partie? Mafie? Zlodzieje? oszuści? przekręty na państwowych majątkach?

 • Link do komentarza senior wtorek, 12 maja 2015 12:38 napisane przez senior

  A nie mówiłem? Już pokazały sie wypowiedzi Schetyny, który platformiarskim niezwykle cynicznym językiem wysmiewa Dudę, jako trzeciorzędnego kandydata. Tak im się portki trzęsą. A Polacy, jak Wam nie wstyd popierać takich aferzystów, obłudnuków i hipokrytów? Wazny człowiek PO o lidziach Schetyny powiedział:"Potrafią z premedytacją podpalić dom tylko dlatego, że demokracja zajęła dla kogoś innego ten najlepszy fotel" - powiedział poseł PO Andrzej Biernat o zwolennikach Grzegorza Schetyny. To kolejna odsłona wojny w PO i afery związanej z kupowaniem głosów" . A afera hazardowa? a afera tasmowa? Dlaczego wzięli Schetynę do rządu? odpowiedzcie sobie sami. Ze strachu. No i teraz ten Kukiz. Otwórzcie oczy, Polacy!

 • Link do komentarza jola wtorek, 12 maja 2015 12:09 napisane przez jola

  "ptasie móżdżki" jednak dominują w Gnieźnie!! Cóż, widocznie w tym mieście zyje się dobrze??!!

 • Link do komentarza senior wtorek, 12 maja 2015 11:05 napisane przez senior

  Fanom Kukiza przypominam, ze Kukiz to dobry kumpel Grzegorza Schetyny i istnieje duże prawdopodobieństwo, ze jego udział w kampanii wyborczej to majstersztyk Platformy Obywatelskiej. Wyborcy, szczególnie młodzi i ufni! Nie dajcie się zwieść!

 • Link do komentarza starababa wtorek, 12 maja 2015 09:06 napisane przez starababa

  skomuszałe to miasto!! ludzie włączcie myślenie wreszcie, jak można wierzyć temu Komorowskiemu, on nic, NIC nie dokonał w ostatnie 5 lat, tylko mąci, oskarża, i się denerwuje na niewygodne pytania, które padają z wielu stron!! jak prezydentem zostanie Duda, to przynajmniej będzie się działo, dość świętego spokoju dla kolesi, dzieci kolesi!!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

Antyki022022