piątek, 08 maja 2015 10:20

Kto wylewa ścieki do rowu na Osińcu?

 

Mieszkańcy osiedla Osiniec skarżą się na smród szamba, unoszący się z przydrożnego rowu melioracyjnego. Na miejscu zastaliśmy spływające ścieki.

Sprawa dotyczy rowu melioracyjnego, znajdującego się przy ul. Osiniec. Napisał do nas jeden z Czytelników, który prosi o interwencję w sprawie zanieczyszczania wody: - Przechodząc obok czuć zapach spuszczonego szamba, zapach ten unosi się czasami całe dni, kolor wody i dno pokazuje gołym okiem że jest coś nie tak, wskazuje to ewidentnie na spuszczanie szamba przez któregoś sąsiada. Zagraża to bezpośrednio zdrowiu osób mieszkających w okolicy. W dzisiejszych czasach jest to sytuacja niedopuszczalna!

Postanowiliśmy przyjrzeć się sprawie i w pod koniec ubiegłego tygodnia, odwiedziliśmy to miejsce. To co zastaliśmy, nie pozostawiało żadnych wątpliwości – rowem płynęły nieczystości, a na powierzchni utworzył się gruby kożuch. Potwierdzał to również zapach, który wyraźnie pozwalał przypuszczać, że mamy do czynienia z wylewaniem zawartości szamba lub innych ścieków, które powinny trafić do instalacji sanitarnej, a nie do ogólnospławnego rowu, przechodzącego przez osiedle. Ścieki zaczynały płynąć od pewnego miejsca cieku, a w dalszym biegu woda zmieniała swój kolor na siny.

Jak udało się nam do tej pory dowiedzieć, rowem melioracyjnym zajmuje się Urząd Miejski w Gnieźnie i to pod niego podlega konieczność zapewnienia prawidłowego funkcjonowania instalacji kanalizacyjnej. Można jednak odnieść wrażenie, że tak duża ilość zanieczyszczenia nie mogła pojawić się z powodu nieszczelności jakiejkolwiek sieci - czy to kanalizacji, czy szamba. Woda, a właściwie widoczny ściek, spływa wzdłuż ul. Osiniec w kierunku ul. Kawiary, skąd trafia do kanalizacji ogólnospławnej, kierowanej do oczyszczalni ścieków. Wydaje się jednak, że nieczystości kierowane do takiego odpływu, powinny przechodzić rurami kanalizacyjnymi, a nie rowem melioracyjnym: - Tamtą drogą chodzi bardzo dużo osób z dziećmi na spacer, chociażby do zwierząt i z tego co słyszę od innych sąsiadów to wszyscy narzekają na te zapachy - twierdzi mieszkaniec ul. Kawiary.

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Urzędem Miejskim w Gnieźnie, aby wyjaśnić całą sytuację. Mieszkaniec zaznaczył bowiem, że w sprawie rowu melioracyjnego już interweniował w Magistracie oraz Straży Miejskiej. Niestety, jego zdaniem, bezskutecznie. W przyszłym tygodniu miejsce skontrolują przedstawiciele Urzędu Miejskiego, Starostwa Powiatowego i Straży Miejskiej. Kontrola ma ustalić dalszy sposób postępowania z odprowadzanymi ściekami. Więcej na ten temat będzie można powiedzieć już po przeprowadzonej kontroli - przekazała Anna Dzionek, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego.

Wydaje się więc, że sprawie będą przyglądały się odpowiednie służby. Odnalezienie źródła zanieczyszczeń nie powinno być trudne, jeśli do rowu została doprowadzona nielegalna instalacja lub powodem jest rozszczelnienie istniejącego systemu. Gorzej, jeśli zanieczyszczenia są zrzucane w inny sposób, bowiem poza samymi ściekami, w rowie zauważyliśmy też śmieci spływające do kanalizacji. Sprawie będziemy się przyglądać. 

24 komentarzy

 • Link do komentarza gość z Polski sobota, 09 maja 2015 12:58 napisane przez gość z Polski

  Wezwać media ogólnopolskie niech prokuratura, Urząd Miasta tłumaczy się przed kamerami !!!!!!!!!!!

 • Link do komentarza ROTA sobota, 09 maja 2015 12:17 napisane przez ROTA

  Krzymińska nie zrobi nic dopóki partia PO słusznie nie wyda polecenia. !!!! Sprzedała swoje poglądy z chwilą kiedy wystartowała z listy Po i ustąpiła miejsca miałkiemu Chornowi i Karmolińskiemu!!!!!! i w ten sposób guzik ją obchodzi Osiniec to nie jej rewir i nic nie zrobi przeciw budaszowi za swój stołek..Żenada !!!!

 • Link do komentarza naiwna sobota, 09 maja 2015 11:29 napisane przez naiwna

  mija doba od publikacji, a smród wciąż pewnie czuć, do tego żadna inspekcja ochrony środowiska z gminy, miasta, czy powiatu się nie pojawiła, jak i sanepid, o policji straży gminnej i miejskiej nie wspomnę!! prokuratura z urzędu też tyłka nie ruszy bo po co?? smród przejdzie, ścieki z szamba wsiąkną w ziemię i po problemie dla urzędników oczywiście, no chyba, że któryś w pobliżu mieszka, to nawet wolne sobota i niedziela nie pomogą winowajcy!! ale pewni nikt z nich tam nie mieszka, bo syf jak było czuć, czuć nadal....

 • Link do komentarza jt sobota, 09 maja 2015 09:49 napisane przez jt

  Podobnie sytuacja wygląda w rowie melioracyjnym płynącym wzdłuż ulicy Wierzbowej. I było to zgłaszane w UM bez odpowiedzi .

 • Link do komentarza Wybirca sobota, 09 maja 2015 09:28 napisane przez Wybirca

  U nas na ul. Osiniec radną jest pielęgniarka, co ona na to.

 • Link do komentarza tajwańczyk sobota, 09 maja 2015 09:25 napisane przez tajwańczyk

  Szarzyński niech se foty robi jak ludzie chodzą w błocie i po tej dziurawej betonce co ją jeszcze niemcy zbudowali od Armii Krajowej do kościoła

 • Link do komentarza Z Kawiar sobota, 09 maja 2015 08:10 napisane przez Z Kawiar

  My mieszkańcy prosimy żeby radna Krzymińska, która startowała z tego terenu zajęła się naszym problemem.

 • Link do komentarza wyborca piątek, 08 maja 2015 22:39 napisane przez wyborca

  Szarzyński dzisiaj był, a jakże z kwiatami przed pomnikiem. On tylko w delegacjach i na fotach. Katedra, przed katedrą, pomniki etc. a tak moze cos dla społeczeństwa Panie radny, co?

 • Link do komentarza wyborca Tajwanu piątek, 08 maja 2015 21:19 napisane przez wyborca Tajwanu

  Z tamtych stron taki aktywny jest radny Szarzyński. Co zrobił dzisiaj w tej bulwersującej sprawie? On lubi robić sobie zdjęcia do mediów. Czy dzisiaj interweniował? Czy przywiózł urzędników do tego smrodu? Nie? No to niech więcej się nie pokazuje w gazetach i telewizji!

 • Link do komentarza Lech piątek, 08 maja 2015 19:55 napisane przez Lech

  Prawdą jest to, że to nie jest świeży temat. Dobrze, że ktoś zainteresował się tym tematem, tylko ciekawe czy artykuł będzie wyciszony czy na prawdę ktoś w końcu ukróci spuszczanie szamba do rzeczki. Znając życie zaraz będzie cicho o temacie.

 • Link do komentarza Renia piątek, 08 maja 2015 17:00 napisane przez Renia

  Przestańmy bawić się w berka.
  Ktoś napisał zawiadomić prokuraturę i ma rację.
  Prokuratura zbada kto zanieczyszcza środowisko oraz który organ władzy nie dopełnił w tej sprawie obowiązków. Tyle w temacie!

 • Link do komentarza Norek piątek, 08 maja 2015 16:49 napisane przez Norek

  sprawdzać tych co niby wywożą szamba. ciekawe które idą do oczyszczalni a które w rowy albo jeszcze gdzie indziej

 • Link do komentarza Wikipedia piątek, 08 maja 2015 15:56 napisane przez Wikipedia

  przegięcie... a ochrona środowiska zajmuje się tym, że dziadek drzewko przed domem wytnie i dopieprza kary, a tu skażenie środowiska i nie ma się kto zająć

 • Link do komentarza kinia piątek, 08 maja 2015 15:48 napisane przez kinia

  W końcu ktoś się tym tematem zainteresował. Smród jest nie do zniesienia. A włodarze miasta tradycyjnie nie widzą problemu.

 • Link do komentarza urzędasy tylko po kase piątek, 08 maja 2015 15:34 napisane przez urzędasy tylko po kase

  Ścieki w tym rowie płyną od kilkunastu lat. Raz jest ich więcej a później przez kilka dni mniej. Ciekawe czy ten artykuł pomoże czy ochrona środowiska przychodzi tylko do urzędu aby brać pieniądze a nie pracować.

 • Link do komentarza mieszkaniec spod lasu piątek, 08 maja 2015 13:58 napisane przez mieszkaniec spod lasu

  do hehehehe - Czegoś nie rozumiem - dlaczego nie mają w terminie natychmiastowym przyjechać na Osiniec? Sprawa poważna, zagrażająca zdrowiu i nawet zyciu. Jeżeli tak się stanie, że przez sobotę i niedzielę nikt sie tam nie pokaże, to będzie świadczyć tylko o jednym, o lekceważniu i wyjątkowej nonszalancji mieszkańców przez prezydenta. I niech rzeczniczka prezydentowi przekazuje te wszystkie głosy mieszkańców!

 • Link do komentarza hehehehe piątek, 08 maja 2015 13:02 napisane przez hehehehe

  przy Kokoszkach te hałdy białego świństwa tyle lat leżą a tu myślicie że do jednego rowu zaraz na sygnałach przyjadą ?

 • Link do komentarza Roman. piątek, 08 maja 2015 12:48 napisane przez Roman.

  Prokuratura działa 24 godz/h w tej sprawie należy ją niezwłocznie powiadomić!!!!!!!!!!!

 • Link do komentarza ramol70 piątek, 08 maja 2015 11:49 napisane przez ramol70

  jeżeli w sanepidzie dowiedzieli się przed weekendem to do roboty wezmą się dopiero po niedzieli .... policja, straż miejska/gminna - ruszy dopiero jak w weekend przy grillu im zaśmierdzi .... tu powinno być natychmiastowe działanie, gdzie wójt, starosta i prezydent!!??? sprawa nie śmierdzi od dziś, więc dyrektorka sanepidu wypad zza biurka i wąchać kto popuszcza!!

 • Link do komentarza stamtąd piątek, 08 maja 2015 11:18 napisane przez stamtąd

  Jaka władza - taki smród i tyle w tym temacie!

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane