niedziela, 19 kwietnia 2015 19:00

Żonkile przypomniały o powstaniu

 

Uczniowie gnieźnieńskich szkół przyłączyli się do akcji Muzeum Żydów Polskich, upamiętniając 72. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Do akcji włączyli się m.in. uczniowie gnieźnieńskiego Ekonomika, którzy w niedzielę 19 kwietnia, wraz z nauczycielkami z tej szkoły, przyklejali mieszkańcom Gniezna symboliczne żółte żonkile. Nawiązują one do tradycji, zapoczątkowanej przez Marka Edelmana, który był jednym z przywódców powstania z 1943 roku. Co roku, w rocznicę zdarzenia, składał on te kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.

Jak przekazała nam Monika Rybak, nauczycielka historii z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych, pamięć o tych wydarzeniach wymaga ciągłego przypominania: - Postanowiliśmy się zaangażować w tę ogólnopolską akcję, gdyż chcemy razem pokazać, że ta rocznica jest ważna dla naszej narodowej pamięci. To wydarzenie nie miało wyłącznie charakteru regionalnego, tylko wymiar ogólnonarodowy. Tak samo jest z powstaniem wielkopolskim, które my wielkopolanie chcielibyśmy, aby wszyscy z nami celebrowali.

Uczniowie Ekonomika przyklejali papierowe kwiatki gnieźnianom, przechadzającym się po Rynku. Akurat odbywał się pchli targ, który przyciągnął wielu zainteresowanych mieszkańców. Wielu, pozwalając przypiąć sobie żonkila, z zainteresowaniem odnosili się do całej akcji. Do wydarzenia dołączyli się również uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3.


Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Jego bezpośrednią przyczyną była wola jego likwidacji przez niemieckie władze okupacyjne oraz stopniowo realizowana polityka eksterminacji ludności żydowskiej. W wyniku miesięcznych walk, zginęła większość mieszkańców, pozostających w zamkniętej dzielnicy, tj. ok. 50 tysięcy ludzi. 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane