poniedziałek, 20 października 2014 16:10

Nie walczył z grzesznikami, ale z grzechem

 
Nie walczył z grzesznikami, ale z grzechem fot. Rafał Wichniewicz

Wyjątkowo uroczysty przebieg miały gnieźnieńskie obchody 30. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Wydarzenie, które miało miejsce w niedzielę 19 października w kościele pw. św. Wawrzyńca, zainaugurował półgodzinny występ Chóru Prymasowskiego. O tym, że udział w tej uroczystości był ważny dla mieszkańców Gniezna, świadczyła świątynia wypełniona wiernymi już przed samym występem. Tuż przy ołtarzu ustawione zostały relikwie błogosławionego, które od ubiegłego roku znajdują się w tej świątyni. Zadbano także o przystrojenie kwiatami w biało-czerwonych barwach.

Wkrótce po występie chóru, rozpoczęła się uroczysta Msza święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczył arcybiskup Wojciech Polak, Prymas Polski. Towarzyszyli mu proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca ks. kan. Jan Szrejter oraz ks. kan. Bogdan Czyżewski.

W trakcie nabożeństwa odczytana została Ewangelia św. Jana, dotycząca ziarna rzuconego w ziemię. Nawiązał do niej w trakcie swojej homilii Prymas, przypominając historię i postać bł. Jerzego Popiełuszki. - Trzydziesta rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego pozwala powrócić pamięcią do tamtych dni, do tamtych słów, które nam pozostawił, do życia i męczeństwa, którego dał przykład. Przypomniał przy tym, że męczennik przez całą swoją posługę starał się nieść światło Pisma Świętego. Miało to miejsce nawet wtedy, kiedy wszyscy u jego boku chcieli, by podjął się nawet radykalniejszych kroków, a on im odpowiadał, że nie przyszedł walczyć z grzesznikami, ale z grzechem. - Warto w postaci bł. ks. Jerzego wciąż na nowo odnajdywać świadka i sługę piękna prawdy w chrystusowej ewangelii. Do prawdy wzywał w swoich pamiętnych kazaniach i mówił: bądźcie silni miłością, módlmy się za braci błądzących, nie potępiajcie nikogo, a piętnujmy i demaskujmy zło - przytoczył słowa męczennika abp Wojciech Polak. W modlitwie powszechnej wznoszono prośby o błogosławieństwo dla Ojczyzny, rychłą kanonizację męczennika a także o wybaczenie i nawrócenie sprawców jego śmierci. Na zakończenie nabożeństwa wspólnie została odśpiewana pieśń „Boże coś Polskę”.

Po Mszy świętej wszyscy procesyjnie udali się pod krzyż misyjny, znajdujący się obok świątyni. Jego otoczenie zostało udekorowane zniczami oraz flagami Polski i "Solidarności". Tu dokonano poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego pod przyszły pomnik, który ma upamiętniać postać bł. Jerzego Popiełuszki.

15 komentarzy

 • Link do komentarza polonista czwartek, 23 października 2014 16:38 napisane przez polonista

  Ad prawyisprawedliwy - znowu zaczynasz? o co Tobie chodzi? Gośc pięknie komentuje podkreślając ważne wyrazy, ale Ty, jak zwykle tego nie rozumiesz i zwracasz głupie uwagi. Opanuj sie człowieku!

 • Link do komentarza ChuckNorris środa, 22 października 2014 21:36 napisane przez ChuckNorris

  W pełni popieram komentarz "wilka".
  Czas najwyższy aby Kościół stanowczym głosem odezwał się w obronie społeczeństwa polskiego ogłupianego przez pro-mafijne media.
  Polska stacza się ku przepaści może nawet gorszej niż soviecka a Kościół nadal milczy. Widocznie ma w tym jakiś interes więc niech nie będzie potem zdziwiony gdy Katolików będzie coraz mniej.
  Mam jednak nadzieję,że nowy Prymas Polski przełamie tą niepokojącą ciszę Kościoła!!!

 • Link do komentarza prawyisprawidliwy środa, 22 października 2014 07:19 napisane przez prawyisprawidliwy

  obsługa caps locka łatwa nie jest...

 • Link do komentarza wilk środa, 22 października 2014 01:54 napisane przez wilk

  Dzisiaj Kościół mam na myśli gł. hierarchów coś mało ujmuje się za wyzyskiwanym i okradanym z godności społeczeństwem,szczególnie od ostatnich 7 lat !!!! Śp. ks. JERZY,od razu z GRUBEJ RURY,wygarnąłby kłamliwym platfusom ,tak jak przez całe życie bronił godności człowieka i PRAWDY !!!! Za tą PRAWDĘ zginął,tak samo jak inni księża Suchowolec, Niedzielak !!!! Oj dziś mało odważnych księży,nawet już słynny ojciec Tadeusz z Radia,jakoś ucichł,!!!! Czas by wreszcie zadbać o POLSKIE SPOŁECZEŃSTWO,które jest skołowane i ogłupiałe przez koszerne media!!!!! Liczę na NOWEGO PRYMASA POLSKI,mocno związanego z GNIEZNEM od wielu lat, NIE uwikłanego w żadne TW, jak poprzednik,który JAWNIE poparł krętaczy i oszustów z partii zakładanej przez tow. z SB i ich kapusi !!!!!!! CZAS na zdecydowany ZWROT ku ....PROPOLSKIEJ DRODZE i stanąć w obronie prawdziwych WARTOŚCI ks. Prymasie Wojciechu i ks. arc. Gądecki ( również związany od wielu lat z Gnieznem ) jakie wyznaczył święty Jan Paweł II,wraz z przyszłym św. Jerzym Popiełuszką !!!!!!! Na to liczą POLACY !!!!

 • Link do komentarza Wojciech wtorek, 21 października 2014 18:30 napisane przez Wojciech

  Kościół powinien wyraźnie mówić szczególnie teraz, przed wyborami, że mamy wybierać osoby o skrystalizowanych poglądach i wartościach. Katolik nie głosuje na liberałów ani lewaków. Ale widać sami ludzie, którzy twierdzą, ze sa członkami kościoła, w życiu politycznym sa lewakami i liberałami. I są na afiszach!

 • Link do komentarza Marcin wtorek, 21 października 2014 12:48 napisane przez Marcin

  Ad Szymon, Ma pan rację. Niestety drugi prymas Wyszyński się nie pojawia. A tylko on potrafił Polakom mówić prawdę. Bo Polacy chcą ją słyszeć, chca wiedzieć, co jest naprawdę białe, a co jest czarne. A gdy widzą tych przefarbowanych celebrytów przed samym ołtarzem, to większość prostaków mysli: No tak, SLD jest dobre, PO oczywiście także. A ci, co krytykują in vitro,gender,i takie tam inne wynaturzenia i zboczenia, to mohery i oszołomy. Tak to funkcjonuje w świecie, a księża to pieczętują. Jeden biaskup Gądecki miał odwagę powiedziec prawdę, to dzisiaj go od faszystów wyzywają. W Polsce od dawna nie słychać głosu Kościoła w trudnych problemach. Hierarchowie się boją wyrazistości, bo muszą iść z "duchem czasu" po pseudoeuropejsku,żeby nie stracic wiernych. Albo jednak będą przykazania i kościół przetrwa,albo może i spowiedź odrzucić? Jak iść to już na całość?

 • Link do komentarza Szymon wtorek, 21 października 2014 11:33 napisane przez Szymon

  Gdyby obecnie kapłani (zwłaszcza ci najwyżsi) potrafili mówić tak jak mówił bł. ks. Jerzy to powiedzieliby co trzeba...

 • Link do komentarza lady wtorek, 21 października 2014 10:01 napisane przez lady

  "O,Maryja, Królowo Różańcowa!
  Błagam Cię za tym Kościołem, który może nigdy nie potrzebował Twojej obrony i pomocy tak bardzo, jak w czasach obecnych, bo chyba nigdy jeszcze niewiara, bezbożność i zepsucie obyczajów nie szerzyły się tak bardzo jak teraz(...)"

 • Link do komentarza Obserwator wtorek, 21 października 2014 09:29 napisane przez Obserwator

  Zgadzam się z katolikiem a fraternizacja na dzień dzisiejszy jest zbyt rzucająca się w oczy, im księża prędzej wyciągną wnioski tym lepiej dla nich a przede wszystkim wiernych w kościele.

 • Link do komentarza woJOWnik wtorek, 21 października 2014 08:00 napisane przez woJOWnik

  @Błażej: mowa o Seniorze "Cappino", żeby było jasne.

 • Link do komentarza Lida wtorek, 21 października 2014 06:32 napisane przez Lida

  Kowalski nie zostanie po raz trzeci prezydentem tylko wtedy, jeżeli w dniu wyborów wywiezie się z Gniezna wszystkich emerytów i rencistów. To taka bardzo smutna i gorzka, ale jakże prawdziwa refleksja.

 • Link do komentarza Błażej wtorek, 21 października 2014 01:11 napisane przez Błażej

  Zapowiadany w mediach jubileusz sakry biskupiej prymasa seniora J. Kowlaczyka moze stać się kolejnym poparciem kandydata SLD na prezydenta Gniezna przez Kościół. Bedzie pierwsza ławka w kosciele, będzie radio, telewizja i otoczenie pomniejszych kandydatów SLD i PO. Pamiętam, jak prymas Kowalczyk zapowiadał publicznie, że ingres do katedry gnieźnieńskiej odbędzie się dopiero po kampanii wyborczej w tragicznycyh dniach i żąłobie po katastrofie smoleńskiej. Okazało się jednak, że data została “przypadkowo” wyznaczona na czas najbardziej newralgiczny, czyli na półmetek pomiędzy pierwszą a drugą turą wyborów. Przez “przypadek” też w pierwszej ławce zasiedli wyłącznie politycy lewicowi, czyli Kwaśniewski, Oleksy, Wałęsa, Pawlak i Komorowski.Tuż przed ingresem prymasa Kowalczyka Wałęsa wtedy nie wykorzystał powagę chwili dla partyjnych celów i ogłosił poparcie dla Komorowskiego. Stwierdził przy tym dumnie, że w swych wyborach nigdy się nie myli. Jest nadzieja że pod przywództwem nowego prymasa wszystko się zmieni.

 • Link do komentarza katolik wtorek, 21 października 2014 00:18 napisane przez katolik

  Ad obserwator - nasza religia katolicka nikogo nie wyklucza. Każdy, nawet największy grzesznik ma prawo wejść do koscioła i usiąść przed samym ołtarzem. A co ma w sumieniu to sprawa miedzy nim a Panem Bogiem. Jest jednak coś takiego, jak zgorszenie i oczywiście trzeba Panu przyznac rację, że nie powinno zapraszać się nawet niektórych dostojników na miejsca specjalne. Tak, to jednak zgorszenie, a i fraternizacja tronu z ołtarzem na dłuższą metę przynosi szkody. Niestety kościolowi.

 • Link do komentarza Obserwator poniedziałek, 20 października 2014 23:49 napisane przez Obserwator

  Co niektórzy w tym kościele nie powinni być, są przecież spadkobiercami tych, którzy w bestialski sposób zamordowali ks. Jerzego, a dzisiaj są w super relacjach z tymi, którzy powinni prawdy bronic a tego nie robią w obawie przed .... no właśnie przed czym.

 • Link do komentarza zdezorientowany poniedziałek, 20 października 2014 23:39 napisane przez zdezorientowany

  Ależ przecież nie byłoby grzechu, gdyby nie grzesznicy! Prymas nieco mnie rozczarował, bo przeciez nawet sam Pan Bóg wyrzucił Adama Ewę z raju za popełniony grzech, czyli ukarał grzeszników. Jasne, nie chodzi o to, bysmy my karali grzeszników, ale czy trzeba godzić się na to, by grzesznicy bezkarnie grasowali na swiecie? Czy wolni pozwolić na obrażanie, wyśmiewanie, oszczerstwa itd? Może jesteśmy mało chrześcijańscy, ale trudno pogodzić się z tym, ze mamy potępiać zło, co jest oczywiste, a grzesznika co? Przytulic i mówić, nie rób tak dalej?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane