poniedziałek, 01 sierpnia 2022 17:55

Upamiętnili 78. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego

 

W poniedziałkowe popołudnie odbyły się uroczystości upamiętniające 78. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się na Skwerze im. Adama Borysa ps. "Pług" przy Szkole Podstawowej nr 9, gdzie upamiętniono dowódcę batalionu "Parasol" - jednego z najbardziej zasłużonych w działaniach podziemnych i powstańczych podczas okupacji niemieckiej. 

Następnie wszyscy udali się na Skwer im. Orląt Lwowskich, gdzie punktualnie o godzinie 17 rozpoczęła się dalsza część uroczystości, która rozpoczęła się od minuty ciszy za poległych i pomordowanych 78 lat temu.

1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przygotowało się około 40-50 tys. powstańców. Jednak zaledwie co czwarty z nich liczyć mógł na to, że rozpocznie ją z bronią w ręku. na wieść o powstaniu w Warszawie Reichsfeuehrer SS Heinrich Himmler wydał rozkaz, w którym stwierdzał: "Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców, Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy". Przez 63 dni powstańcy prowadzili heroiczny i samotny bój z wojskami niemieckimi - mówił hm. Marek Zbiranek. Po krótkim przemówieniu zgromadzeni na uroczystości złożyli kwiaty i znicze pod pomnikiem. 

2 komentarzy

  • Link do komentarza Dominik Kozłowski wtorek, 02 sierpnia 2022 07:20 napisane przez Dominik Kozłowski

    W Gnieźnie nadal rządzi czerwony odłam POKO. Wyłączenie syren w rocznicę Powstania Warszawskiego jest symbolem traktowania powstania jako karty w historii, którą trzeba zapomnieć. Za to fajerwerki w Nowy Rok są jak najbardziej dozwolone. Huczne przejście tęczowych dewiantów też nie stanowi problemu dla magistratu. Włączenie syren w tak ważną rocznicę jest wielkim problemem.

  • Link do komentarza obiektywnie poniedziałek, 01 sierpnia 2022 21:53 napisane przez obiektywnie

    A gdzie jest ( na zdjęciach nie ma) prezydent Gniezna ? Przewodniczący Tusk ,zabronił mu polskości ? No tak , wkrótce wybory i miejsce na liście wyborczej ;) To kiedy następny korowód tęczowych w Gnieźnie ?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane