poniedziałek, 01 sierpnia 2022 08:23

W rocznicę „godziny W” syreny nie zostaną uruchomione

 

W przypadającą dziś 78. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, zaplanowane zostały uroczystości związane z obchodami tego wydarzenia. Tradycyjnie uruchamiane syreny jednak nie zostaną włączone.

Tegoroczne uroczystości, organizowane przez instruktorów z kręgu harcerskiej starszyzny "Bezimienni" oraz hufiec ZHP Gniezno, rozpoczną się o godzinie 16:30 na skwerze im. Adama Borysa przy ul. Staszica. Stamtąd wszyscy udadzą się pod Pomnik Harcerzy Pomordowanych i Poległych za Ojczyznę u na skwerze im. Orląt Lwowskich u zbiegu ul. Wyszyńskiego oraz Żwirki i Wigury, gdzie po godzinie 16:40 rozpocznie się dalsza część uroczystości. 

Jak informuje Urząd Miejski, w związku z godziną "W" (rozpoczęcia powstania), nie zostanie wykorzystany system alarmowania, upamiętniający to wydarzenie. - Z uwagi na obecność obywateli Ukrainy i ze względu na ich trudne przejścia, w tym roku nie zostanie uruchomiona w Gnieźnie syrena. Na podobny krok zdecydowały się m.in. władze Poznania czy Sopotu, ale za to uruchomione będą w Warszawie, Gdańsku czy Gdyni oraz wielu innych miast, które uprzednio informują mieszkańców o takim zamiarze.

9 komentarzy

 • Link do komentarza Koryfeusz wtorek, 02 sierpnia 2022 11:55 napisane przez Koryfeusz

  Tu nie chodziło o żadną traumę obywateli z Ukrainy. Decyzja ma wymiar typowo ideologiczny i wpisuje się w antypolski nurt działalności ugrupowań liberalnych. Dziwię się, że Prezydent Budasz wybrał ten kierunek polityczny. To nie była dobra decyzja. W lokalnym samorządzie nie ma miejsce na ideologie.

 • Link do komentarza Bez cenzury wtorek, 02 sierpnia 2022 10:05 napisane przez Bez cenzury

  Trudne przejścia mają codziennie wieczorem na skwerku na ul. 3 mają. Po tych przejściach zostają tylko puszki i butelki do posprzątania przez Polaków.

 • Link do komentarza ROCKERS wtorek, 02 sierpnia 2022 07:20 napisane przez ROCKERS

  To jest chore. Rozumiem traumy itd, ale wystarczy dobrze skrojona kampania informacyjna, by uświadomić ludzi nie znających naszej historii i byłoby w porządku.

 • Link do komentarza tomasz poniedziałek, 01 sierpnia 2022 21:45 napisane przez tomasz

  syreny powinny być włączone

 • Link do komentarza avalon poniedziałek, 01 sierpnia 2022 21:02 napisane przez avalon

  Zazwyczaj nie słucham radia i nie oglądam wiadomości krajowych.
  Zapomniałem o tej rocznicy.

  O 17: 00 nieco się wystraszyłem - na dwóch sąsiednich osiedlach włączyły się syreny przeciwlotnicze. Obie mają inny dźwięk więc się zdziwiłem bo nigdy wcześniej jednocześnie nie były włączane. Niedaleko jest lotnisko, trochę dalej wojskowe zakłady lotnicze, w podobnej odległości jest też fabryka materiałów wybuchowych i pocisków lotniczych / artyleryjskich, na terenie miasta mamy tez dowództwo dawnego okręgu wojskowego, kilka innych jednostek wojskowych, wielki szpital wojskowy, centrum szkolenia NATO, inna fabrykę produkującą między innymi systemy minowania i miny. Nasze miasto w razie inwazji jest więc jednym z głównych i prawdopodobnie pierwszych celów ataku.

  Te syreny w obecnej sytuacji wcale nie były miłe ani na miejscu. Nie mówiąc już o tych ludziach którzy uciekli z Ukrainy...

 • Link do komentarza Czas się obudzić poniedziałek, 01 sierpnia 2022 14:03 napisane przez Czas się obudzić

  Dlaczego prezydent Ukrainy w rocznicę tragedii na Wołyniu nie miał takich dylematów co do Polaków?

 • Link do komentarza Polak poniedziałek, 01 sierpnia 2022 14:01 napisane przez Polak

  Ale bzdury. Czyli mamy zapomnieć o swojej historii?

 • Link do komentarza Tomasz poniedziałek, 01 sierpnia 2022 12:59 napisane przez Tomasz

  Bardzo współczuję uchodźcom z Ukrainy ale czy to nie przesada? Uruchomienie syren alarmowych ma nam wszystkim przypominać o tragedii naszych dziadków i pradziadków.Szegolnie, że wtedy nasz kraj nie miał wsparcia takiego jak Ukraina dzisiaj.

 • Link do komentarza Patriota poniedziałek, 01 sierpnia 2022 09:32 napisane przez Patriota

  To jest nasz kraj i powinno być uroczyste świętowanie a nie patrzenie się na obcych, którzy za bardzo chcą tu rządzić.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane