wtorek, 12 lipca 2022 16:33

Ogromna podwyżka taryf za ciepło z PEC - aż o niemal 50%!

 

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gnieźnie poinformowało o nowej taryfie za ciepło, która zacznie obowiązywać od sierpnia br. Jest bardzo wysoka.

To kolejna podwyżka, ponad dwa miesiące po poprzedniej - od 1 sierpnia 2022 roku odbiorcy ciepła systemowego zapłacą znacznie więcej za dostarczaną im energię. Jak poinformowała spółka PEC, prezes Urzędu Regulacji  Energetyki zatwierdził zmianę obowiązującej taryfy dla ciepła, którą przedłożył im gnieźnieński dostawca ciepła. 

Jak informuje PEC, dla budynków ogrzewanych ciepłem systemowym nowe ceny i stawki opłat taryfy dla ciepła mają wzrosnąć o 49,95%. Ma to zacząć obowiązywać od 1 sierpnia 2022 r. - Jest to podwyżka najniższa z możliwych, niezależna od naszej Spółki, wynikającą tylko i wyłącznie ze wzrostu cen węgla. Jednocześnie przypominamy, że wszystkie opłaty są pod kontrolą państwa – wyliczane w oparciu o taryfy zatwierdzone przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki - wyjaśnia PEC.

Spółka tłumaczy iż decyzja o takiej wysokości podwyżki wynika z sytuacji panującej na rynku - przede wszystkim inflacji, wojny na Ukrainie skutkującej brakiem dostaw węgla i koniecznością sprowadzenia tego materiału z innych kontynentów.

Jak dalej informuje spółka, zadbano o to, aby zapewnić zaopatrzenie całego systemu w materiał do ogrzewania:Niestety, na ceny opału nie mamy wpływu, jednak dzięki odpowiednio wcześniejszym zakupom udało nam się uzyskać oferty najlepsze z możliwych. Jako odpowiedzialna i rzetelna firma, istniejąca już na gnieźnieńskim rynku prawie 50 lat, prowadzimy negocjacje w sprawie zakupu kolejnych dostaw węgla. Nie jest to zadanie łatwe, gdyż popyt na czarne złoto jest ogromny, a ceny stale rosną.

Przypomnijmy iż nie jest to pierwsza podwyżka taryf w PEC-u w tym roku - jeszcze w kwietniu br. wzrosły one o 13,60%, a wcześniej w grudniu 2021 roku o 14,94%.

16 komentarzy

 • Link do komentarza turysta piątek, 22 lipca 2022 18:00 napisane przez turysta

  Marco, z takimi jak ty nigdy Polski nie rozwiniemy. Do tego chamska złośliwość, zazdrość i nienawiść. A wiocha Uniejów na termach stała się w ciągu paru lat uzdrowiskiem i prześcignęła umierające Gniezno w liczbie turystów. I wcale nie rządzi tam żadna partia polityczna tylko mądrzy ludzie.

 • Link do komentarza logik piątek, 22 lipca 2022 09:44 napisane przez logik

  Grobelny krytykował niesłusznie Kamińskiego i za to w nagrodę od Budasza dostał posade PREZESA firmy PEC. Tak to właśnie działa w PO i jej przyczepkach politycznych takich jak SLD i DRUZYNA BUDASZA. Gniexnianie głosujcie tak dalej to sami sobie będziecie tą pętlę na szyję zawiazywać

 • Link do komentarza Endriu wtorek, 19 lipca 2022 19:03 napisane przez Endriu

  Trzeba jak najszybciej wyjść z Eurokołchozu i pogonić pseudo demokratów z Patologii Obywatelskiej .

 • Link do komentarza Marko poniedziałek, 18 lipca 2022 20:18 napisane przez Marko

  Dajcie wreszcie spokój z tą geotermią Kamińskiego, najbardziej politycznego kandydata w ostatnich wyborach. Było by z nią tak jak z łąką pod lotnisko Kaczyńskiego (250 mln złotych strat) lub milionem samochodów elektrycznych Morawiecki ego. Różnica jest tylko taka ze pisowcy sobie na te zabawy swoje sprzeniewierzają środki publiczne a żadnego rozsądnego samorządowca na to nie stać.

 • Link do komentarza Henryk piątek, 15 lipca 2022 01:49 napisane przez Henryk

  Tylko 50%? To bardzo bardzo mało za luksus ciepła i czystego mieszkania! Min 100 a nawet 150% powinna wynieść podwyżka !

 • Link do komentarza fizda piątek, 15 lipca 2022 00:11 napisane przez fizda

  Ja za węgiel zapłaciłem 250% więcej i kurna kto mi odda nadpłatę?

 • Link do komentarza kalkulator środa, 13 lipca 2022 13:42 napisane przez kalkulator

  Od grudnia 2021 roku łączny wzrost kosztu ciepła prawie 100 %. A w przypadku geotermii szacuje się że cena ciepła byłaby na poziomie 25 % aktualnej ceny Jest nad czym mysleć

 • Link do komentarza eugenika środa, 13 lipca 2022 13:38 napisane przez eugenika

  A geotermia zapowiadana przez kandydata na Prezydenta Pawła Kamińskiego była zdecydowanie dyskredytowana przez aktualnego wi-ce Prezydenta i przyszłego (od września br) Prezesa PEC Jarosława Grobelnego. Teraz widać kto miał racje. Ale mieszkańcy Gniezna woleli drożej niż mądrzej i taniej. Wniosek na przyszłe wybory to głosować na mądrego kandydata a nie politycznego ...... Nauka kosztuje tylko dlaczego tak drogo i pytanie czy mieszkańcy Gniezna odrobią tę lekcje

 • Link do komentarza Rabiał środa, 13 lipca 2022 07:41 napisane przez Rabiał

  Emeryci z Winiar pewnie winę zrzucą na Tuska...

 • Link do komentarza kto nami rzadzi ? środa, 13 lipca 2022 06:40 napisane przez kto nami rzadzi ?

  choroby + zimne domy + słaba służba zdrowia = mniej Polaków

 • Link do komentarza Krzychu wtorek, 12 lipca 2022 22:26 napisane przez Krzychu

  Mi to tito i tak sąsiedzi mnie ogrzewają. Od spodu, z lewej, z prawej .... Nie trzeba było kupować mieszkania u patodeweloperki

 • Link do komentarza nick wtorek, 12 lipca 2022 22:17 napisane przez nick

  ktoś tu chce nas zrobić w konia.
  Właśnie dziś podano w tv, że tona węgla ma kosztowac ok.900zł.
  Co na to PEC?

 • Link do komentarza Obywatel wtorek, 12 lipca 2022 21:26 napisane przez Obywatel

  Złodzieje nic innego, a dziś prezydent podpisał ustawę o cenie węgla, brak słów

 • Link do komentarza systemowe ciepło ;) wtorek, 12 lipca 2022 20:26 napisane przez systemowe ciepło ;)

  Drużyna Budzika też sobie dała podwyżki! Tak,że jest PO równo ;)

 • Link do komentarza mieszkaniec wtorek, 12 lipca 2022 19:05 napisane przez mieszkaniec

  Tak panie Grobelny, ca ba ceny opału nie mamy wpływu, ale na to, ze Gniezno stoi na gorących źródłach, to jednak wiadomo. A tak się pan z tego i z radnego Kamińskiego wyśmiewał. A jest to źródło alternatywne, o których teraz tak głośno nie tylko w Polsce, Europie, ale i na świecie. A dawna wioska Uniejów dzięki mądrej polityce lokalnych władz rozwija się w tempie ekspresowym! A regres Gniezna trwa od paru lat i kiedy inni robią choć jeden krok do przodu, to my cofamy się w tym czasie o dwa kroki w tył. Leżaki, hamaki i króliki to nie rozwój nowoczesnego historycznego miasta!

 • Link do komentarza dd wtorek, 12 lipca 2022 18:47 napisane przez dd

  Nowe ceny żywności, energii, paliw,auta elektryczne. Kary za posiadanie auta z silnikiem spalinowym. Władza próbuje nas zajechać. Mamy być słabi i niemocni żeby jednostki się bawiły...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane