czwartek, 31 marca 2022 13:47

Zadzwonił „pracownik banku”. Straciła kilka tysięcy złotych

 

Podający się za pracowników banku oszuści nakłonili gnieźniankę do zainstalowania aplikacji, dzięki której ci włamali się do jej konta bankowego.

Policjanci do walki z przestępczością gospodarczą otrzymali informację od 34-letniej mieszkanki Gniezna, że zadzwonił do niej oszust podający się za bankiera jednego z miejscowych banków. Mężczyzna poinformował pokrzywdzoną, że nieznana osoba złożyła w jej imieniu wniosek na kredyt opiewający na kwotę 200 tysięcy złotych.

Dzwoniący znał dane personalne kobiety. Po tym gnieźnianka otrzymała kolejny telefon, tym razem od „konsultanta” jej banku, który oświadczył, że otrzymał zgłoszenie od poprzedniego banku o fakcie złożenia wniosku na jej dane. W związku z powyższym „konsultant” zalecił kobiecie zainstalowanie oprogramowania anydesk w celu zapobiegnięcia wycieku danych, co też pokrzywdzona uczyniła. Po zainstalowaniu wyżej wymienionego oprogramowania otrzymała szereg operacji do wykonania, po czym pokrzywdzona otrzymała informację, że wniosek został anulowany. W ten sposób przestępcy przełamali zabezpieczenia do konta bankowego 34-latki i za pomocą wygenerowanych i przekazanych przez nią kodów blik wypłacili gotówkę w kwocie 4 400 złotych.

- Dzwoni do Was osoba podająca się za przedstawiciela banku z informacją, że właśnie ktoś usiłuje wziąć na Was kredyt. Aby temu zapobiec, konieczna jest instalacja aplikacji, dzięki której bank pokieruje naszymi czynnościami i zabezpieczy Was. W rzeczywistości aplikacja ta pokazuje wszystko, co się dzieje na ekranie Waszego telefonu dla przestępców. W celu rzekomego zapobieżenia zdarzeniu wykonujecie polecenia „fałszywego bankiera” i… bierzecie kredyt, z którego pieniądze trafiają do oszustów. Zachowajcie czujność! - apelują policjanci.

źródło: KPP Gniezno

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane