poniedziałek, 14 marca 2022 07:35

Zorza polarna widoczna z okolic Gniezna

 
Zorza polarna widoczna z okolic Gniezna źródło: Łukasz Kuliński - Wielkopolski Łowca Burz

Dzięki dobrej aurze, która panowała w nocy z niedzieli na poniedziałek, obserwatorzy nieba mogli uchwycić zorzę polarną.

W niedzielnych godzinach popołudniowych amatorzy astronomii mogli dowiedzieć się, że tego wieczoru będzie okazja do zaobserwowania zorzy polarnej na terenie kraju. Zjawisko to nie należy do najczęstszych i wiele osób chcących zobaczyć prawdziwe spektakle świetlne udaje się daleko na północ Europy, by tam oglądać to wyjątkowe wydarzenie.

Zorze polarne w naszym kraju są bardzo rzadkie i możliwe do obserwacji jedynie w sytuacji, kiedy wystąpi splot kilku czynników. Te miały miejsce w minioną niedzielę i po 23 wielu obserwatorów skierowało się w stronę północną, by tam spróbować dojrzeć to zjawisko. Wśród nich był Łukasz Kuliński z Czerniejewa, który po kilku próbach, zdołał ją uchwycić na kilkusekundowym czasie naświetlania w formie poświaty nad horyzontem.

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane