piątek, 04 lutego 2022 13:36

Stracił 200 tys. złotych, bo chciał zainwestować w kryptowalutę

 

W miniony czwartek do policjantów zgłosił się jeden z mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego, który został okradziony przez oszustów.

Do Komisariatu Policji w Kłecku 3 lutego zgłosił się 56-letni mieszkaniec powiatu gnieźnieńskiego. Mężczyzna poinformował policjantów o nieprzyjemnej sytuacji jaka go dotknęła przy zakupie kryptowaluty Bitcoin.

W tym celu kilka dni wcześniej zarejestrował się poprzez odnalezioną w sieci stronę internetową podając tam swoje dane osobowe. - W odpowiedzi otrzymał prośbę o zainstalowanie aplikacji anydesk na komputerze, co też uczynił. Po pewnym czasie skontaktował się z nim mężczyzna, który zaproponował dokonanie przelewu wstępnego na wskazany rachunek bankowy w wysokości ponad tysiąca złotych. Po wpłacie, do mężczyzny rozdzwoniły się telefony od rzekomych doradców biznesowych. Mężczyzna został tak zmanipulowany, że udostępnił swoje dane do logowania na kontach bankowych. Dzięki temu i wcześniejszemu zainstalowaniu aplikacji anydesk sprawcy mogli dokonać przelewu pieniędzy z kont, a także zaciągnęli pożyczkę na zgłaszającego - informuje asp. sztab. Anna Osińska, oficer prasowy KPP Gniezno.

Łącznie kwota poniesionych strat wyniosła około 200 tysięcy złotych. Policjanci przyjęli zawiadomienie w tej sprawie, prowadzone będą czynności mające na celu ustalenia sprawców tego procederu.

Policjanci apelują o rozwagę wobec rosnącej fali podobnych zdarzeń. Coraz więcej naszego życia codziennego przenosi się do sfery wirtualnej rzeczywistości. Tam często zapominamy o codziennym rozsądku. Szybko ufamy nieznanym serwisom, osobom, przekazujemy swoje dane, a to właśnie takie zachowania sprawiają, że cyberprzestępcy odnajdują się coraz lepiej w Internecie i udaje im się oszukać coraz więcej osób, co gorsza - skutecznie.

2 komentarzy

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane