środa, 26 stycznia 2022 12:30

Nowy biskup w archidiecezji gnieźnieńskiej

 
Nowy biskup w archidiecezji gnieźnieńskiej źródło: Archidiecezja Gnieźnieńska

W środowe południe poinformowano o decyzji papieża Franciszka, na mocy której nowym biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej został ks. Radosław Orchowicz.

Od kwietnia 2021 roku, kiedy to bp Krzysztof Wętkowski został mianowany biskupem w diecezji włocławskiej (kanonicznie objął funkcję w czerwcu ub. roku), archidiecezja gnieźnieńska nie posiadała biskupa pomocniczego.

W środę 26 stycznia 2022 roku Nuncjatura Apostolska w Polsce ogłosiła decyzję papieża Franciszka o mianowaniu ks. dra Radosława Orchowicza biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej. W ostatnim czasie był on proboszczem parafii pw. św. Józefa w Inowrocławiu. Gnieźnianom jest znany, gdyż w latach 1999 - 2003 był wikariuszem w parafii pw. św. Wawrzyńca, a w latach 2003 - 2011 pełnił funkcję diecezjalnego duszpasterza młodzieży. 

Ks. Radosław Orchowicz urodził się 21 stycznia 1970 r. w Wysokiej (obecnie diecezja bydgoska). W miejscowym kościele pw. NMP Różańcowej otrzymał 8 lutego 1970 r. sakrament chrztu świętego. W Wysokiej skończył szkołę podstawową, a następnie kontynuował naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Łobżenicy. W latach 1988-1994 odbywał formację w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 21 maja 1994 r. z rąk abp. Henryka Muszyńskiego. W latach 1994-1999 był wikariuszem w parafii pw. Świętej Trójcy w Strzelnie, a w latach 1999-2003 wikariuszem w parafii pw. św. Wawrzyńca w Gnieźnie. W latach 1998-2002 odbył studia specjalistyczne na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w zakresie teologii patrystycznej. W 2009 r. uzyskał tytuł doktora teologii na podstawie pracy przygotowanej pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Bogdana Częsza pt. Opatrzność Boża wobec człowieka w ujęciu św. Bazylego Wielkiego. W latach 2003-2011 pełnił funkcję diecezjalnego duszpasterza młodzieży i pracował w Wydziale Katechetycznym Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. W 2011 r. został mianowany proboszczem parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Inowrocławiu. W chwili powołania na biskupa pomocniczego pełnił funkcję wicedziekana dekanatu inowrocławskiego II, członka Rady Programowej Archidiecezjalnego Studium Pastoralnego dla Kapłanów, rady ekonomicznej Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, wizytatora katechetycznego oraz kapelana zakładu karnego w Inowrocławiu.

źródło: archidiecezja.pl

2 komentarzy

  • Link do komentarza Radek czwartek, 27 stycznia 2022 10:26 napisane przez Radek

    Emocje jak przy malowaniu bramy..

  • Link do komentarza senior środa, 26 stycznia 2022 13:06 napisane przez senior

    Gratulacje, choć ciężar odpowiedzialności w tych czasach jest ogromny.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

Antyki022022