Wydrukuj tę stronę
piątek, 10 grudnia 2021 09:31

Pierwszy czujnik powietrza w gminie Gniezno

  mn

Gmina Gniezno zyskała pierwszy czujnik jakości powietrza który został zamontowany na budynku Zespołu Szkół w Szczytnikach Duchownych.

Zakup, montaż i roczny serwis urządzenia to koszt ponad 4 500,00 złotych, które zostało sfinansowane ze środków z programu Czyste Powietrze.

Sensor podaje parametry stężenia pyłów zawieszonych czyli tak zwanego "smogu" (pyły PM 1, PM 2,5, PM 10), wilgotność powietrza, ciśnienie atmosferyczne i temperaturę.

Wyniki pomiaru czystości powietrza są podawane w czasie rzeczywistym. Można je odczytywać za pośrednictwem strony internetowej naszepowietrze.pl oraz za pomocą aplikacji mobilnej Syngeos – dostępnej na urządzenia z systemem Android oraz iOS lub za pośrednictwem strony internetowej urzędu – widget prezentujący wyniki znajduje się po prawej stronie w zakładce „Jakość powietrza".

W kolejnym kwartale ze środków z programu Czyste Powietrze, Gmina Gniezno zakupi pyłomierz osobisty, który umożliwi przeprowadzenie pomiarów w różnych warunkach i lokalizacjach. Będzie to doskonała okazja do edukacji najmłodszych. Pozwoli to uświadomić młodemu pokoleniu, jakie są przyczyny i skutki zanieczyszczenia powietrza.

3 komentarzy