środa, 08 grudnia 2021 12:15

Wystawiły oferty w serwisie ogłoszeń i straciły pieniądze

 

W gnieźnieńskiej jednostce policji nie ma prawie dnia, w którym nie było by co najmniej jednego zgłoszenia, że ktoś stał się ofiarą oszustwa internetowego.

Tylko w miniony wtorek policjanci odnotowali kolejne dwa przypadki, w których mieszkańcy naszego powiatu zgłosili iż zostali okradzeni po tym, jak zamieścili ogłoszenia w internecie. 

Pierwsze oszustwo dotyczyło 56-letniej mieszkanki gminy Kłecko, która  zgłosiła, że na portalu OLX zamieściła ogłoszenie o sprzedaży torebki. Na telefon komórkowy otrzymała wiadomość z linkiem informującym o sprzedaży towaru i prośbę o podaniu informacji o zakończeniu transakcji. Po wypełnieniu danych w linku otrzymała informację o logowaniu się na jej konto bankowe i wypłacie w bankomacie 750 złotych.

W podobny sposób została oszukana 51-latka, która, że na portalu Vinted wystawiła do sprzedaży kurtkę zimową. Gnieźnianka straciła ponad 1 600 złotych.

 • Od pewnego czasu oszuści w celu wyłudzenia danych z naszej karty posługują się platformą Vinted lub OLX oraz komunikatorem WhatsApp. Na czym to polega?
 • Cyberprzestępcy kontaktują się ze sprzedającym przez WhatsApp
 • Sprzedający otrzymuje od oszustów link do strony udającej witrynę OLX pozwalającą na finalizację transakcji.
 • Cyberprzestępcy zachęcają, by wprowadzić w fałszywym panelu OLX m.in. dane swojej karty, rzekomo po to, aby otrzymać na nią pieniądze za przedmiot z ogłoszenia.

Przykładowa opisana próba oszustwa na platformie OLX: 

Na platformie OLX sprzedawałam używane buciki dla dziecka. Osoba zainteresowana zakupem skontaktowała się ze mną za pośrednictwem komunikatora WhatsApp. Nie miałam wówczas żadnych podejrzeń aż do momentu, kiedy zaczęliśmy ustalać kwestie dotyczące płatności. Mój rozmówca wysłał mi link jakoby prowadzący do strony umożliwiającej realizację płatności. Dopiero w momencie, gdy w klikniętym linku miałam wpisać login i hasło do swojego konta bankowego zorientowałam się, że jest coś nie tak. Odpisałam, rozmówcy, że jest oszustem i zgłaszam to na Policje. Rozmówca oczywiście przestał już pisać o chęci zakupu bucików dziecięcych.

Na oficjalnym blogu OLX możemy przeczytać „Pamiętaj, że OLX nie generuje żadnych linków do opłacenia zakupu, czy do podania danych do otrzymania płatności za oferowany przez Ciebie przedmiot. Jedyną stroną, do której przekierujemy Cię podczas finalizacji Płatności OLX, jest Dotpay – za jej pośrednictwem realizowana jest wpłata.”

Pamiętaj! Weryfikuj kto i co do Ciebie pisze. Nie wpisuj nigdzie numeru swojej karty. Nie klikaj w nieznajome linki do stron.

źródło: KPP Gniezno

3 komentarzy

 • Link do komentarza radkosky środa, 08 grudnia 2021 21:51 napisane przez radkosky

  W "pompke" policja niech sobie wsadzi. Jak informowałem ich to nic nie zrobili. Podobnie jak olx. Info o oszustach okazało się po... pół roku

 • Link do komentarza Scarlett środa, 08 grudnia 2021 17:48 napisane przez Scarlett

  Ja nie mam problemu z oszustami, bo używane rzeczy daje po prostu tym, którzy je potrzebują za darmo, a dobro wraca do mnie całe życie z drugiej strony.

 • Link do komentarza Myslacy środa, 08 grudnia 2021 16:49 napisane przez Myslacy

  Od pewnego czasu przysyłają do mnie wiadomości najczęściej po przez watchaap komunikują się, że chca dokonać płatności przez inpost. Teraz zaczęli do mnie wysyłać wiadomości o niedopłacie za przesyłkę ale ostatnio zaczęli z nr komórkowego wysyłać oferty z różnych banków o wzięciu pożyczki na korzystnych warunkach. Wiec jeśli posze jakiś obcy nr to można sprawdzić go w internecie bo oszuści sa wpisywani na czarne listy.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane