Wydrukuj tę stronę
wtorek, 07 grudnia 2021 11:10

OSP ze Strzyżewa Smykowego weszła do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego

 
OSP ze Strzyżewa Smykowego weszła do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego źródło: OSP Strzyżewo Smykowe

Na ten moment druhowie z położonej w gminie Gniezno jednostki ochotniczej czekali od dawna. OSP Strzyżewo Smykowe zostało włączone w struktury KSRG.

Na terenie powiatu gnieźnieńskiego funkcjonują obecnie 42 jednostki ochotniczych straży pożarnych, zrzeszonych w formie stowarzyszeń i w mniejszym lub większym stopniu działające na rzecz ratowania mienia i życia ludzkiego. Wśród nich 12 znajduje się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, a więc w strukturach mających na celu ujednolicanie działań podejmowanych w różnych sytuacjach, do których są wzywane. Dla wielu z jednostek przynależność do systemu jest potwierdzeniem ich umiejętności, nabytych podczas szkoleń oraz praktyki. 

Do KSRG aspirowała również OSP Strzyżewo Smykowe, która jest jedną z czterech jednostek ochotniczych na mapie gminy Gniezno - obok OSP Mnichowo, OSP Modliszewo oraz OSP Zdziechowa. Te dwie ostatnie są już strukturach systemu. Poza zabezpieczeniem wschodniej części gminy, OSP Strzyżewo Smykowej znajduje się w bezpośrednim połączeniu z drogą krajową nr 15. To sprawia, że często jest też pierwszym zastępem, który pojawia się np. na miejscu wypadku w tym rejonie.

W miniony poniedziałek Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej poinformował, że OSP Strzyżewo Smykowe została włączona w struktury KSRG: - Nasze starania w postaci pozyskiwania sprzętu, samodoskonalenia się i wielu prac towarzyszących, pozwoliły zrealizować kolejny cel, który, wszyscy wspólnie sobie wyznaczyliśmy i konsekwentnie do niego dążyliśmy - informują druhowie. Droga do tego celu była długa - liczne wnioski na dofinansowanie w niezbędny sprzęt, szkolenia i podnoszenie kwalifikacji, a przede wszystkim dyspozycyjność do wyjazdu. - Dla nas to bardzo ważne wydarzenie oraz docenienie naszej codziennej pracy wkładanej w rozwój naszej jednostki - piszą. Dodać należy, że niedawno OSP Strzyżewo Smykowe zyskało także przebudowaną remizę. 

Jednocześnie decyzją Komendanta Głównego PSP, przedłużono funkcjonowanie w strukturach KSRG druhom z OSP Modliszewo. 

3 komentarzy