Wydrukuj tę stronę
środa, 01 grudnia 2021 14:04

Szpital zyskał nowoczesne urządzenie do dezynfekcji pomieszczeń

 
Szpital zyskał nowoczesne urządzenie do dezynfekcji pomieszczeń źródło: Szpital Pomnik Chrztu Polski

W Szpitalu Pomnik Chrztu Polski pojawiło się specjalne urządzenie, służące do specjalistycznej dezynfekcji pomieszczeń w lecznicy. 

Nowe urządzenie pojawiło się dzięki rozstrzygniętemu w grudniu 2020 roku przetargu, przeprowadzonego przez Komisję Europejską na zakup urządzeń do dezynfekcji w szpitalach wspólnoty. W jego ramach rozdysponowanych zostało 300 egzemplarzy UVD Robota produkcji duńskiej, który służy prowadzeniu dezynfekcji w nowoczesny sposób.

UVD Robot porusza się samodzielnie według wcześniej zaprojektowanej mapy. Jest obsługiwany dzięki prostej aplikacji. Funkcja operatora urządzenia sprowadza się jedynie do jego uruchomienia i weryfikacji efektów dezynfekcji na tablecie, z którym UVD Robot jest połączony. W pełni autonomiczne urządzenie emituje światło UV-C, które niszczy DNA i RNA chorobotwórczych mikroorganizmów, takich jak wirusy, bakterie, pleśnie czy grzyby. Wiązki promieni docierają do najtrudniej dostępnych miejsc.

- Pozyskanie UVD Robota wpisuje się w strategię unowocześniania placówki, podnosząc jednocześnie standard działań prewencyjnych - mówił Grzegorz Sieńczewski, dyrektor Szpitala Pomnik Chrztu Polski. Jak dodaje, nowe urządzenie na pewno pozwoli podnieść stopień bezpieczeństwa pacjentów oraz personelu placówki.

Efekt pracy urządzenia można sprawdzić, wyświetlając na tablecie mapę, odzwierciedlającą przestrzeń, po której się ono porusza. Kolory na mapie pokazują poziom uzyskanej dezynfekcji. Jak podkreśla producent, firma UVD Robots, skuteczność dezynfekcji w wykonaniu robota dochodzi do 99,99999%.

 

Galeria

2 komentarzy