środa, 03 lutego 2021 11:32

Została zgwałcona i skazana. Postępowanie rusza od nowa

 

Rok po uchyleniu postanowienia przez Sąd Najwyższy, prokuratura raz jeszcze ma się przyjrzeć sprawie gwałtu na kobiecie. Sprawę poszkodowanej umorzono, a ją samą skazano za składanie fałszywych zeznań.

Półtora roku temu informowaliśmy o sprawie, która została rozstrzygnięta przed Sądem Rejonowym w Gnieźnie. Jedna z mieszkanek powiatu złożyła zawiadomienie o gwałcie, którym miał na niej dokonać jej znajomy. Kobieta posiadała dowód w postaci nagrania, na którym sprawca przyznał się do popełnionego czynu, ale mimo to postępowanie zostało ostatecznie umorzone przez prokuraturę. Poszkodowana zaskarżyła tę decyzję, ale sąd ją podtrzymał. 

Wkrótce też w tej sprawie została skazana... zgwałcona kobieta. Jak się okazuje, w oddzielnym postępowaniu udowodniono jej składanie fałszywych zeznań. Poszkodowana miała w ich trakcie ukryć fakt, że wcześniej łączyły ją bliskie relacje ze sprawcą. Wyrok? Trzy miesiące pozbawienia wolności. To właśnie ten aspekt - składanie nieprawdziwych zeznań - spowodował, że nie chciano dać wiary zeznaniom kobiety. Po odwołaniu wykonanie kary dla poszkodowanej zawieszono. Jednocześnie całą sprawą zainteresowano Rzecznika Praw Obywatelskich.

RPO, korzystając z przysługujących mu przywilejów, złożył wniosek o kasację wyroku do Sądu Najwyższego. Ten uwzględnił opisane okoliczności i uchylił postanowienie, przekazując sprawę do ponownego rozpatrzenia. W grudniu 2020 roku sprawa ponownie była rozpatrywana w Sądzie Rejonowym w Gnieźnie i skierowana została do ponownego rozpatrzenia w prokuraturze.

- Kasacja sama w sobie jest nadzwyczajnym środkiem zaskarżenia, a w przypadku tego typu zakończenia jakiegoś postępowania, gdzie trzeba było zgłaszać to do zewnętrznego podmiotu, to był to kamień milowy, kiedy Sąd Najwyższy uwzględnił złożone uwagi. W uzasadnieniu dość obszernie wytknął błędy Sądu Rejonowego w Gnieźnie, a kiedy to zostało cofnięte, Sąd Rejonowy zmienił swoje spojrzenie na sprawę o 180 stopni i cofnął to do prokuratury. Jest to o tyle ważne, że w prokuraturze ponownie toczy się postępowanie przygotowawcze - przekazał nam adwokat Dawid Łuczak, przedstawiciel pokrzywdzonej kobiety.

- Sąd dał konkretne wytyczne, na czym ma się skupić prokuratura. Mają zbadać i ocenić kwestię nagrania, w którym on się przyznaje iż doszło do zgwałcenia - mówił Dawid Łuczak, dodając iż ten aspekt w toku postępowania przygotowawczego nie został wzięty pod uwagę. Teraz, jak ma nadzieję, będzie inaczej. 

7 komentarzy

 • Link do komentarza Alicja czwartek, 04 lutego 2021 08:56 napisane przez Alicja

  W nagraniu mężczyzna wprost nie przyznaje się do gwałtu, tylko z góry przeprasza powódkę. Jeżeli faktycznie zgwałcił to konsekwencje się oczywiście należą. Ona też ma konsekwencje prawne za wybielanie się. A jedynymi osobami co niesłusznie ponoszą konsekwencje tego skandalu są ich rodziny. Ot taki bonus.

 • Link do komentarza Marek środa, 03 lutego 2021 22:32 napisane przez Marek

  Oczy diabła Vegi co tak zwane elity robią dziecią bo na takie rzeczy to trzeba mieć kasę i dobre znajomości.

 • Link do komentarza Blondi środa, 03 lutego 2021 20:10 napisane przez Blondi

  Tym razem nie udało się prokuraturze zamydlić sprawy.

 • Link do komentarza ławnik środa, 03 lutego 2021 16:29 napisane przez ławnik

  Chyba jednak naszym niezawisłym sądom przyda się zdrowy nadzór...
  Oby niektórzy obrońcy takich "sędziów" nie poczuli na sobie ich bezkarności i elementarnie nieprawidłowego egzekwowania prawa - tak, jak w opisanym wyżej, wprost absurdalnym przypadku

 • Link do komentarza Bobi środa, 03 lutego 2021 14:19 napisane przez Bobi

  wymiar sprawiedliwości to tylko frazes

 • Link do komentarza czytelnik środa, 03 lutego 2021 13:51 napisane przez czytelnik

  To, że kobieta wcześniej utrzymywała kontakty intymne ze sprawcą nie ma nic do rzeczy w sprawie gwałtu! Przecież za gwałt może nawet być skazany mąż, który bez zgody żony dokonał na niej czynności intymnych bez jej zgody!!!

 • Link do komentarza Wera środa, 03 lutego 2021 13:25 napisane przez Wera

  Brawo dla adwokata. Najlepszy!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane