środa, 27 stycznia 2021 16:31

Nowy skwer upamiętni pierwszego polskiego burmistrza Gniezna

 

Ukończony w ostatnich dniach ubiegłego roku skwer u zbiegu ul. Lecha i Chrobrego, będzie upamiętniać Zygmunta Rabskiego, pirewszego polskiego burmistrza Gniezna po odzyskaniu niepodległości.

Nowy, niewielki teren zielony, znajdujący się na szlaku wielu osób (także tych zmierzających do licznych urzędów znajdujących się w centrum Gniezna), otrzymał imię Zygmunta Rabskiego, pierwszego polskiego burmistrza Gniezna. Propozycja w tej sprawie została złożona jeszcze jesienią 2020 roku przez radnego Pawła Kamińskiego w imieniu pani Janiny Antoszewskiej, siostrzenicy tej zasłużonej postaci. To okazja, by przypomnieć gnieźnianom osobę, która czynnie działała na rzecz tutejszego samorządu wiek temu.

W środowym posiedzeniu Rady Miasta radni jednogłośnie poparli uchwałę w sprawie nadania nazwy skwerowi, gdzie docelowo pojawi się także informacja o Zygmuncie Rabskim. 

Zygmunt Rabski urodził się 18 grudnia 1885 roku w Miłosławiu, był absolwentem poznańskiego gimnazjum św. Marii Magdaleny i członkiem tajnej organizacji narodowej Towarzystwa Tomasza Zana. Ukończył studia prawnicze we Wrocławiu i Monachium, uzyskując stopień doktora i podejmując się pracy w sądzie w Hanowerze. 

W 1918 roku, jako wcielony do armii pruskiej żołnierz, przedostał się do Wielkopolski, gdzie wkrótce przyłączył się do powstania wielkopolskiego. Brał osobisty udział w zdobywaniu koszar, a z ramienia Rady Ludowej został sędzią wojskowym i kontrolował pracę niemieckich urzędników. W maju 1919 roku został wybrany przez radnych miejskich na burmistrza Gniezna - był pierwszym Polakiem piastującym to stanowisko od wielu lat. Po zdaniu urzędu w październiku 1919 roku, piastował wciąż funkcję radnego a także przewodniczącego Rady Miejskiej. 

W 1922 roku z ramienia Narodowej Partii Robotniczej został posłem do Sejmu RP I kadencji, gdzie także został wybrany na członka Trybunału Stanu. Jako adwokat prowadził swoją kancelarię nawet po zaprzestaniu działalności poselskiej i samorządowej, z której musiał zrezygnować ze względu na stan zdrowia. Na kilka tygodni przed śmiercią został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 24 lutego 1930 roku w wieku 48 lat. 

4 komentarzy

 • Link do komentarza Tobi79 czwartek, 28 stycznia 2021 22:37 napisane przez Tobi79

  Niedługo byle śmietnik na ulicy będzie miał swego patrona. Ha proponuję kibel miejski im. Jarosława K.

 • Link do komentarza Radosław czwartek, 28 stycznia 2021 08:12 napisane przez Radosław

  Jeżeli daty urodzin i śmierci się zgadzają, to Dr Zygmunt Rabski żył 45 lat, a nie - 48.

 • Link do komentarza mieszkaniec środa, 27 stycznia 2021 18:24 napisane przez mieszkaniec

  Tak tak szanowna rado, szybko nadawajcie nazwy nawet każdej ławce tam postawionej. A nawet każdemu tam posadzonemu krzaczkowi. Bo przecież tak się nudzicie na tych swoich posiedzeniach, że czymś musicie sobie zająć ten czas. Prawda?

 • Link do komentarza mieszkaniec środa, 27 stycznia 2021 18:18 napisane przez mieszkaniec

  Czy każdy kawalątek zieleni musi mieć swojego patrona? czy to nie przesada? Można zrozumieć parczki, nawet niewielkie, ale kilkadziesiąt metrów krzaczków + dwie ławki?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane