środa, 27 stycznia 2021 14:51

Licea i technika z Gniezna w rankingu Perspektyw

 

Fundacja Edukacyjna Perspektywy, która co roku przygotowuje listę rankingową polskich liceów i techników, opublikowała najnowsze zestawienie. Sprawdziliśmy na jakim miejscu znalazły się gnieźnieńskie placówki.

Ranking Perspektywy co roku jest brany pod uwagę przede wszystkim przez dyrekcje i nauczycieli szkół, mogących w ten sposób poszczycić się miejscem zajętym w tym ogólnokrajowym zestawieniu. W tegorocznej edycji sprawdzone zostały wyniki polskich szkół średnich (oprócz zawodowych), a na bazie tej analizy sporządzono listę najlepszych 1000 liceów i 500 techników.

W rankingu liceów pod uwagę brane są wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych (30%) i dodatkowych (45%), a ponadto rezultaty osiągnięte podczas olimpiad (25%).

Wśród liceów z Gniezna najwyżej uplasowało się (po raz pierwszy w rankingu) Akademickie Liceum Ogólnokształcące Milenium, które zajęło 275 miejsce (na 500) ze wskaźnikiem 48,91. W skali wojewódzkiej Milenium zajęło 18 miejsce w Wielkopolsce. 

Jako kolejna szkoła uplasowało się I Liceum Ogólnokształcące im. B. Chrobrego, które zajęło 372 miejsce z wynikiem 45,61. Tym samym I LO poprawiło nieco swój poprzedni wynik. W 2020 roku I LO zajęło 380 miejsce, a rok wcześniej – 460. Niemniej placówka działająca przy ul. Kostrzewskiego obecna jest w rankingu od lat. W skali wojewódzkiej I LO zajęło w tym roku 32 miejsce.

442 miejsce zajęło II Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki, które osiągnęło wskaźnik 43,68. "Piętnastka" spadła na tej liście z zajętego w ubiegłym roku 349 miejsca, a wspomnieć należy iż w 2019 roku zajmowała także 437 miejsce. W skali wojewódzkiej znajduje się na 37 miejscu. 

Poza rankingiem ogólnym, ale ujętym w wojewódzkim zestawieniu, znalazło się III LO im. Jana III Sobieskiego, które zajęło 90 miejsce w Wielkopolsce. 

Liceum Milenium, I LO i II LO mogą liczyć na otrzymanie w tym roku tytułu "Srebrnej Szkoły 2021" przyznawanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy

Wśród techników do rankingu trafił Zespół Szkół Ekonomicznych (dawniej ZSEO), który w tym roku zajął 318 miejsce (w 2020 roku było to 442 miejsce), a w skali wojewódzkiej jest na 25 miejscu. Ponadto w ogólnym zestawieniu pojawiło się także technikum Zespołu Szkół Przyrodniczo-Usługowych plasujące się na 496 miejscu (do tej pory poza rankingiem) - w skali wojewódzkiej jest na 42 miejscu. Obie placówki mogą liczyć na tytuł "Brązowej Szkoły 2021".

3 komentarzy

  • Link do komentarza Piotr czwartek, 28 stycznia 2021 11:13 napisane przez Piotr

    Powolny upadek "piętnastki", niegdyś najlepszego gnieźnieńskiego liceum, zaczął się za czasów dyrektora Andrzejewskiego. Potem nastąpiło przyspieszenie. Dziś II LO szoruje po dnie.

  • Link do komentarza Kleopatra środa, 27 stycznia 2021 18:32 napisane przez Kleopatra

    Szkoda, że żadna ze szkół gnieźnieńskich nie mieści się w pierwszej połowie szkół polskich. Wszystkie jak widać z podanych liczb, wypuszczają absolwentów przygotowanych mniej niż w 50 % do dalszej, wyższej edukacji.

  • Link do komentarza qter środa, 27 stycznia 2021 16:15 napisane przez qter

    Te "sukcesy", to zapewne efekt strajku nauczycieli i ich protestu na Rynku oraz udziału postępowej młodzieży w akcji czerwonego pioruna.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane