piątek, 15 stycznia 2021 15:54

Otrzymała SMS-a z prośbą o dopłatę. Oszuści wzięli na nią kredyt

 

Przestępcy internetowi wymyślają coraz nowsze metody na pozbawienie nas oszczędności. W ostatnim czasie często podszywają się pod firmy kurierskie - wysyłają sms-y z linkiem do strony, na którą należy się zalogować. W ten sposób uzyskują dostęp do naszych kont i danych.

W czwartek, 14 stycznia 2021 roku ofiarą takiego oszustwa padła mieszkanka gminy Gniezno. Kobieta dostała wiadomość SMS od „firmy kurierskiej”. Z treści wiadomości wynikało, że jej paczka została zatrzymana z tytułu niedopłaty 50 groszy. W treści podany był także link do strony, na której należało się zalogować i uregulować płatność.

Podczas logowania do aplikacji banku, pokrzywdzona została poproszona o podanie swoich danych osobowych oraz loginu i hasła do konta. W trakcie logowania strona internetowa, z którą się łączyła, wielokrotnie się zawieszała. Po pewnym czasie kobieta zauważyła na swoim koncie, że ktoś wziął na nią kredyt, a niedługo później zorientowała się, że zostało wzięte następne zobowiązanie finansowe! Okazało się, że na jej dane osobowe wzięto kredyt na prawie 23 000 złotych!

Policja apeluje o ostrożność - dokładne czytanie wiadomości od operatorów czy kurierów może uratować nasze oszczędności. Absolutnie nie należy logować się do kont bankowych poprzez otrzymane drogą elektroniczną linki.

źródło: KPP Gniezno

3 komentarzy

  • Link do komentarza Taka prawda sobota, 16 stycznia 2021 21:14 napisane przez Taka prawda

    Jutro usłyszymy znowu o wnuczku, pojutrze o policjancie, pojutrze ktoś poda wszystkie numery kodów do banku. Naiwnych nie sieją, sami się rodzą.

  • Link do komentarza Endriu piątek, 15 stycznia 2021 20:13 napisane przez Endriu

    A tak ostrzegają a ludzie jeszcze naiwni!!!

  • Link do komentarza Niedasie piątek, 15 stycznia 2021 18:03 napisane przez Niedasie

    W dniu wczorajszym również dostalam takiego sms. W dość krótkim czasie bo w okresie świątecznym próbowano przez aplikacje whats up zakupić towar, który wystawiłam na olx z opcją przesyłki pomimo, że nie miałam włączonej usługi to rzekomy kupujący wysłał linka że pieniądze czekają i mam uzupełnić dane. Uważajcie próbują różnych metod. Jak jest jakaś wątpliwość lepiej zadzwonić np. do firmy kurierskiej na infolinię i sie upewnić niż stracić dorobek życia.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane