piątek, 07 sierpnia 2020 09:12

Sanepid przypomina o noszeniu zakryć na usta i nos

 

Powiatowa Inspekcja Sanitarna w Gnieźnie przypomina, że mimo stabilnej sytuacji epidemiologicznej w naszym regionie, należy przestrzegać kluczowych zasad bezpieczeństwa zapobiegających rozprzestrzenianiu się epidemii.

Gnieźnieński Sanepid informuje, że mimo iż w naszym regionie od pewnego czasu nie ma odnotowanego wzrostu zachorowań, ani nie przybywa osób skierowanych na kwarantannę, to wciąż należy przestrzegać zasad ograniczających rozprzestrzenianie się koronawirusa. Są to:

- ograniczenia w przemieszczaniu się: 1,5 metra - minimalna odległość między pieszymi

- zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych - dotyczy noszenia maseczek lub innego rodzaju zasłaniania ust i nosa w sytuacji, gdy nie można zachować 1,5-metrowej odległości od innych - także w przestrzeni otwartej, gdy nie można zapewnić sobie tzw. dystansu społecznego

- zakrycie na usta i nos należy nosić m.in. w autobusie, tramwaju, pociągu, samochodzie (jeśli jedzie się z kimś, z kim się nie mieszka na co dzień), w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu, poczcie, w kinie, teatrze, u lekarza, w przychodni, szpitalu, salonie masażu i tatuażu, w kościele i szkole, na uczelni, w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej

Wyjątkami są np. restauracja lub bar (po zajęciu miejsca przy stole), w pracy (jeśli nie ma się styczności z klientami), podczas przebywania w lesie, podczas spożywania posiłków, po zajęciu miejsca w pociągu objętym obowiązkową rezerwacją miejsc.

Osoba, która ma problemy z oddychaniem lub nie może zasłaniać ust i nosa z powodów zdrowotnych, powinna powiadomić obsługę np. sklepu, że nie może mieć ich zakrytych, aby nie narażać się na interwencję obsługi. 

Jednocześnie Policja w ostatnich dniach rozpoczęła kontrole ww. miejsca pod kątem przestrzegania wspomnianych przepisów - dotyczy to zwłaszcza sklepów i galerii handlowych, a także środków komunikacji publicznej. Naruszenie obowiązku zakrywania ust i nosa jest sankcjonowane grzywną w wysokości 500 złotych.

4 komentarzy

 • Link do komentarza Mieszkanka poniedziałek, 10 sierpnia 2020 08:27 napisane przez Mieszkanka

  Jeśli nie można nosić maski to jeszcze są przylbice i nie ma wytłumaczenia. Prosiłabym żeby dezynfekować ulice i place zabaw. Pozdrawiam

 • Link do komentarza medyk sobota, 08 sierpnia 2020 09:22 napisane przez medyk

  Maseczki przed niczym nie chronią. To jest fikcja. No i proszę o podanie ustawy, która mi to nakazuje, bo takiej po prostu nie ma. To samo dotyczy tej fikcji z płynem przed wejsciem do sklepów, biur etc. Taka kropla to śmiech na sali, to przed niczym nikogo nie chroni! Wirus przenosi się inną drogą , a nie poprzez ręce,ktore gdyby chcieć "odkazic", to należałoby je w takim płynie po prostu umyć !

 • Link do komentarza Plażowicz piątek, 07 sierpnia 2020 11:58 napisane przez Plażowicz

  Zapraszam Sanepid do spaceru po Jankowie Dolnym, a zwłaszcza po barach - poziom higieny poniżej krytyki i to nawet jeśli nie byłoby zagrożenia epidemiologicznego. A w dobie koronawirusa... Cóż, tylko czekać aż coś wybuchnie...

 • Link do komentarza Mieszkanka piątek, 07 sierpnia 2020 11:38 napisane przez Mieszkanka

  Niech wreszcie ktoś się za to weźmie i kara mandatami za brak maseczek, bo ci co chodzą to na palcach jednej ręki można policzyć! W Gnieźnie jest pełno wąskich chodników gdzie ludzie aż ocierają się o siebie, o 2m, nawet o jednym 1m zapomnijcie. w autobusie też to sporo osób lekceważy. Niby dorośli ludzie a tak nieodpowiedzialni że szkoda słów. Nawet ekspedientki w sklepach nie mają często masek co jest kpiną. Proszę nie pisać że nie mogą oni NIE CHCĄ. Jeśli rzeczywiście by nie mogli nosić maseczek to by nie byli wstanie iść na dłuższy spacer a co dopiero robić zakupy! Kupcie sobie dobre bawełniane maseczki przez które dobrze się oddycha a nie skarpetki. Traktujmy siebie serio i z szacunkiem. Zdrowie jest wszystkim!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane