sobota, 01 sierpnia 2020 17:29

Gnieźnianie upamiętnili rocznicę powstania warszawskiego

 

Mieszkańcy, harcerze, samorządowcy oraz rekonstruktorzy historyczni uczestniczyli w sobotnich obchodach, upamiętniających wydarzenia ze stolicy w 1944 roku.

Uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie na Skwerze im. Adama Borysa ps. "Pług" przy Szkole Podstawowej nr 9, gdzie upamiętniono tę wyjątkową postać, po czym wszyscy udali się w stronę pomnika upamiętniającego Harcerzy Poległych i Pomordowanych za Ojczyznę. Tam, po uroczystym wciągnięciu flagi na maszt, przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod monumentem. 

Następnie uczestnicy przeszli ulicami śródmieścia na deptak na ul. Chrobrego, gdzie punktualnie o godzinie 17:00 zawyły syreny oraz sygnały policyjne. W ten symboliczny sposób gnieźnianie włączyli się w uroczystości upamiętniające godzinę "W" - moment, w którym 1 sierpnia 1944 roku w Warszawie wybuchło powstanie przeciwko Niemcom. 

Po tym z głośników wybrzmiała piosenka "Tchnienie Wolności" w wykonaniu Dominiki Sochackiej-Drzewieckiej, a następnie w imieniu GRH Garnizon Gniezno głos zabrał Robert Gaweł. W swoich słowach podkreślił on znaczenie tamtych sierpniowych dni oraz ofiarę z życia, którą złożono wówczas w stolicy. Uroczystość zakończyła jeszcze jedna piosenka, nawiązująca do wydarzeń sprzed 76 lat.

 

 

5 komentarzy

 • Link do komentarza MAREK niedziela, 02 sierpnia 2020 12:54 napisane przez MAREK

  Prawie nikt nie założył maseczki. Ludzie to było zgromadzenie . Przecież pandemia może w takim zgromadzeniu rozprzestrzenić się natychmiast na setkę ludzi !!

 • Link do komentarza Kiniu sobota, 01 sierpnia 2020 19:25 napisane przez Kiniu

  Gdzie odstępy gdzie maseczki nasza władza dała przykład wszystko ma w d...e. Gdzie Policja Straż Miejska na garnuszku u wlodarzy. Ja wejdę do sklepu czy autobusu bez maseczki i buch mandacik a tu proszę. Pan prezydent i cała swita pierwsi w szeregu bez maseczki będzie mandacik!

 • Link do komentarza Endriu sobota, 01 sierpnia 2020 18:37 napisane przez Endriu

  Jest co świętować! 200 tys.ludzi zginęło i miasto zrównane z ziemią!

 • Link do komentarza Zeus sobota, 01 sierpnia 2020 17:53 napisane przez Zeus

  Chcialbym aby warszawiacy tak upamiętniali zwycięskie Powstanie Wielkopolskie

 • Link do komentarza Realista sobota, 01 sierpnia 2020 17:45 napisane przez Realista

  A maseczki na ustach i nosie?Ludzie ogłupli...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane