czwartek, 30 lipca 2020 16:17

Kolumna zwycięstwa upamiętni 100-lecie bitwy

 
Kolumna zwycięstwa upamiętni 100-lecie bitwy źródło: Google Street View

W Gnieźnie zawiązał się komitet, chcący upamiętnić setną rocznicę bitwy, która uratowała Polskę i Europę przed bolszewickim najazdem. W centrum ma stanąć kolumna przypominająca to wydarzenie.

Bitwa Warszawska i Cud nad Wisłą - te dwie nazwy dla wydarzeń, które rozegrały się sto lat temu na przedpolach stolicy odradzającej się Rzeczypospolitej, przeszły do powszechnej terminologii. Batalia, która powstrzymała marsz wojsk bolszewickich w kierunku zachodnim, a następnie odepchnęła je z powrotem na wschód, zaliczana jest do jednej z najważniejszych w dziejach świata. Jej setna rocznica, którą obchodzić będziemy 15 sierpnia, to także okazja, by wspomnieć tych, którzy w tym czasie oddali swoje życie za ojczyznę.

W Gnieźnie zawiązał się komitet na rzecz budowy kolumny upamiętniającej zwycięską bitwę. - W tym roku obchodzimy 100. rocznicę wielkiego zwycięstwa nad armią bolszewicką w bitwie pod Warszawą. Nasi przodkowie uratowali Polskę i Europę przed komunizmem i wyniszczającą ideologią marksistowską. Aby przypomnieć te tak ważne w naszych dziejach wydarzenia i oddać hołd obrońcom ojczyzny, pragniemy postawić obelisk – Kolumnę Zwycięstwa, ku czci zwycięzców. Ma on stanąć przy kościele garnizonowym przy ulicy Bolesława Chrobrego - informuje Społeczny Komitet Obchodów Zwycięskiej Wojny Polsko – Bolszewickiej 1919-1921, w skład którego wchodzą m.in. Maciej Chosiński, Robert Gaweł, Krzysztof Gronikowski, Paweł Kamiński, Iwona Kochańska-Marciniak i Jarosław Szczepaniec.

Jak informuje komitet, dokładają wszelkich starań, aby obelisk mógł zostać odsłonięty na 15 sierpnia br.: - Liczymy na Państwa zaangażowanie w to przedsięwzięcie. Niech to będzie nasze wspólne dzieło, w hołdzie tym, którym winni jesteśmy wdzięczność i pamięć. Patronat nad inicjatywą dało Miasto Gniezno oraz Powiat Gnieźnieński.

6 komentarzy

 • Link do komentarza Miras środa, 05 sierpnia 2020 23:44 napisane przez Miras

  Nie można było 14.08 się obudzić,Żenada takie rzeczy należy konsultować a nie budzić się za 2 dwunasta.ZENADA

 • Link do komentarza Jan środa, 05 sierpnia 2020 14:19 napisane przez Jan

  Myślę, że to bardzo dobra inicjatywa. To doniosłe wydarzenie powinno być należycie upamiętnione. Komuniści zapewnie by chcieliby , aby o tym zapomniano .... A niektórzy Polacy ochoczo by im pomogli. Dla tych "polaków" pewnie nalepszą lokalizacja dla tego pomnika to teren za jakąs Biedronką lub bok szalet miejskich.... Życzę powodzenia Komitetowi budowy pomnika !!!

 • Link do komentarza Genek sobota, 01 sierpnia 2020 22:03 napisane przez Genek

  Z tego co gdzieś tam słyszałem to nie beton ale granit. Poczekajmy z biadoleniem na wizualizację.

 • Link do komentarza mieszkaniec realista sobota, 01 sierpnia 2020 06:58 napisane przez mieszkaniec realista

  Chyba inicjatorzy oszaleli. Budzą się na ostatnia chwilę i chcą w pięć minut zaprojektować i wykonać coś okazałego ?? Chyba , że będzie to zwykła bryła betonu !! Ale betonu mamy już dosyć w naszym Gnieźnie. Szczególnie przed naszym śpiącym teatrem.

 • Link do komentarza załamka czwartek, 30 lipca 2020 21:29 napisane przez załamka

  Komuś nie styka chyba, co to za pomysł żeby w tym miejscu! Tam już jest jeden pomnik, co na to konserwator, to jest strefa konserwatorska przecież... tak dbamy o ład przestrzenny właśnie!

  Poroniony pomysł na lokalizację to jedno, ale kto wydał zgodę to drugie

 • Link do komentarza Mieszkaniec czwartek, 30 lipca 2020 17:32 napisane przez Mieszkaniec

  Jakiś kontakt do komitetu?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane