piątek, 26 czerwca 2020 17:56

Gniezno po piątkowej wichurze i ulewie

 

W piątkowe popołudnie nad powiatem gnieźnieńskim przeszła burza z dużymi opadami deszczu oraz wiatrem. Służby były wzywane kilkanaście razy na terenie Gniezna i okolic.

Wichura dotarła nad Gniezno około godziny 15. Wówczas to od południa nadciągnęły chmury burzowe, którym towarzyszył silny wiatr. Wkrótce też rozpętała się ulewa, która spowodowała podtopienia kilku ulic lub wybijała studzienki kanalizacyjne, m.in. na ul. Poznańskiej, Dworcowej, Klonowej, Wyszyńskiego, Fabrycznej oraz Pod Trzema Mostami, powodując utrudnienia w w ruchu.

Silny wiatr doprowadził też do złamania lub przewrócenia kilku drzew na terenie miasta m.in. na cmentarzu przy ul. Witkowskiej, gdzie uszkodzone zostały nagrobki. Utrudnienia w związku z pochylonym drzewem występowały także na ul. św. Wawrzyńca. Strażacy wzywani byli przede wszystkim do wypompowywania wody z zalanych posesji oraz pomieszczeń w kilkunastu miejscach na terenie całego miasta oraz okolic.

Zdjęcia także nadesłane od Czytelników.

9 komentarzy

 • Link do komentarza mieszkaniec realista poniedziałek, 06 lipca 2020 19:46 napisane przez mieszkaniec realista

  Osa. Drzewa swobodnie mogą sobie rosnąć w lasach i na terenach otwartych. W centrum miast , na osiedlach mieszkaniowych i na cmentarzach drzewa powinny być cyklicznie formowane. Po co? By nie zagrażały życiu ludzi chodzących chodnikami. By nie zagrażały w czasie wichur bezpiecznej jeździe po ulicach samochodem lub autobusem czy bezpiecznej zabawie dzieci na osiedlowym placu zabaw. Takie są wymogi funkcjonowania bezpiecznego miasta !!!!

 • Link do komentarza zielony niedziela, 05 lipca 2020 17:05 napisane przez zielony

  rowerzysta ty wiesz co za bzdury napisałeś ? Budowa zbiorników retencyjnych ZAWSZE SIĘ OPŁACI !!!! Ty nie masz najmniejszego pojęcia jakie wielkie straty powoduje woda w w garażach i piwnicach domów. Jak mocno w czasie ulewnych deszczy nasiąkają i osłabiają się fundamenty domów ! Ile samochodów po takich zalaniach ma uszkodzone bardzo drogie części elektroniczne ! Zbiorników retencyjnych powinno być jak najwięcej . A rury do nich doprowadzające powinny być zawsze drożne. I o bardzo dużej średnicy ! Kto projektuje takie rzeczy, musi mieć świadomość zmieniającego się powolutku klimatu. Musi też mieć świadomość tego, że opady deszczu w Polsce są teraz krótkie, ale nawalne i nie ma co liczyć na to, że ziemia sama, poradzi sobie z "zagospodarowaniem" tych wielkich ilości wody deszczowej.

 • Link do komentarza Osa poniedziałek, 29 czerwca 2020 22:44 napisane przez Osa

  Te powalone na cmentarzach drzewa zapewne staną się powodem masowej wycinki drzew na tychże - szkoda tylko, że nikt nie widzi, że NAJPIERW te drzewa przycięto, zniszczono, narażono na próchnienie - a POTEM nie mają one wystarczającej siły do walki z żywiołem. Wiatr nie łamie zdrowych drzew...a nasze cmentarze stają się nie tylko cmentarzami ludzi, ale i przyrody - i tu zaczyna się betonoza. W upalne dni naprawdę ciężko tu wytrzymać!

 • Link do komentarza miastowy poniedziałek, 29 czerwca 2020 08:11 napisane przez miastowy

  Zamiast zająć się na poważnie gospodarowaniem miasta i np. regularnie czyścić studzienki kanalizacyjne, to oni wolą piach na Rynku i króliki do obsikiwania dla psów. Ta władza pojęcia nie ma o gospodarzeniu, a nawet o jego podstawach.

 • Link do komentarza rowerzysta niedziela, 28 czerwca 2020 06:48 napisane przez rowerzysta

  Przecież jak jest oberwanie chmury to kanalizacja tego nie jest w stanie odebrać. Popatrz na rynny, które pomimo swej dużej objętości nie są w stanie odebrać wody i się z nich przy ulewach po prostu wylewa. To normalne. Zawsze w dołku będzie stała woda przez pewien czas. Koszty poniesione na zniwelowanie tej sytuacji przez budowę zbiorników odpływowych są niewspółmiernie wysokie do korzyści.

 • Link do komentarza mieszkaniec. niedziela, 28 czerwca 2020 06:25 napisane przez mieszkaniec.

  A ja widząc jak woda przelewa się z rynien zamontowanych na dachach bloków spółdzielni mieszkaniowej pytam się . Kto z tych inżynierów budownictwa od siedmiu boleści, którzy odbierali remonty dachów na blokach, pozwolił na zmniejszanie średnicy rur spadowych ????? Teraz woda deszczowa w czasie ulewnych deszczy, nie mogąc się zmieścić w zbyt cienkich nowych ale złych rurach spadowych tryska bokami i leci po ścianach budynków !! Czy ktoś tych prezesów spółdzielni w końcu rozliczy z zatrudniania w spółdzielni mieszkaniowej, za nasze pieniądze znajomków, którzy są tylko pseudo fachowcami ????

 • Link do komentarza Kiniu sobota, 27 czerwca 2020 20:25 napisane przez Kiniu

  Lepiej wlodarzom miasta jest wydawać pieniądze na naprawę szkód niż na bieżące utrzymanie czystości. Dlaczego studzienki deszczowe nie są czyszczone na bierzaca przez odpowiednie służby. Te na Dałkowskiej czy Wrzesińskiej to już zarosły trawnikiem. Ale jaka władza takie miasto króliki posprzątają a królowie zbiorą oklaski.

 • Link do komentarza Gandalf piątek, 26 czerwca 2020 21:57 napisane przez Gandalf

  Uważam, że jeszcze bardziej powinniśmy postawić na beton, asfalt i wszechobecną wycinkę drzew i krzewów. Tak trzymać, a skończymy jak topielcy...

 • Link do komentarza Kibic piątek, 26 czerwca 2020 19:02 napisane przez Kibic

  Dobrze że ul. Mickiewicza nie zalało, patrząc na,, kratki,, do odpływu wody można być pełnym podziwu że nie ma komu w Gnieźnie, zadbać by usunąć śmieci, liście i dać wodzie spływać w kanał a nie omijać.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane