piątek, 26 czerwca 2020 10:45

Wójt Gminy Gniezno bez wotum, ale z absolutorium

 
Wójt Gminy Gniezno bez wotum, ale z absolutorium fot. Rafał Wichniewicz

Bardzo burzliwy przebieg miało czwartkowe posiedzenie Rady Gminy Gniezno, w trakcie której podejmowano decyzję nad udzieleniem wotum zaufania wójtowi, a także przyznania absolutorium za ubiegły rok.

Sesja Rady Gminy, zorganizowana 25 czerwca, zapowiadała się jako emocjonująca, ale chyba nikt nie przewidział iż przybierze ona takiego charakteru. Posiedzenie odbywające się już w tradycyjnej formie, stało się okazją do wyrażania żalów lub pretensji przez część radnych wobec wójt Marii Suplickiej, a także kilku przybyłych mieszkańców. Rozmiar zarzutów był spory, ponieważ dotyczył spraw, które zdaniem części z działaczy wciąż nie ulega zmianie - dotyczyło to zarówno pracy wójta, jak i sposobu funkcjonowania Urzędu Gminy. 

Zarzuty wobec wójt kierowali przede wszystkim przedstawiciele klubu "Niezależni": - Pierwsza z uchwał dotyczy tak naprawdę wyniku finansowego. Wynik jest pozytywny. Komisja Rewizyjna oraz Regionalna Izba Obrachunkowa pozytywnie zaopiniowała wykonanie budżetu, więc tu jako klub poprzemy uchwałę i udzielimy pani wójt absolutorium. Zupełnie inną rzeczą jest nowość funkcjonująca od 2 lat, związana z udzieleniem wotum zaufania. Jest to uchwała, która ma wyrażać nieekonomiczne aspekty wykonania zapisanych kwot w budżecie w poszczególnych rubrykach, ale jak rada ocenia współpracę z wójtem, organizację poszczególnych działań - przyznała radna Agnieszka Rzempała-Chmielewska, która nie ukrywała, że ma wiele do zarzucenia wójt Marii Suplickiej: - Chcieliśmy mieszkańcom przedstawić nasze argumenty, dlaczego podejmujemy taką decyzję. Nie zagłosujemy przeciwko pani wójt, ale też nie poprzemy wotum zaufania. Podjęliśmy decyzję o wstrzymaniu się od głosu. (...) Głównym naszym argumentem, który podnosimy przez półtora roku, jest nieodpowiedni sposób komunikowania się wójta z radą - stwierdziła radna, wskazując jako kluczowy przykład budowę remizy w Strzyżewie Smykowym: - Tak naprawdę tylko i wyłącznie determinacja radnych, dwukrotna, raz by podjąć decyzję o zmianie projektu i drugi raz, aby jednak nie doprowadzać do wyzerowania w budżecie w grudniu pieniędzy na przeprojektowanie spowodowało, że dzisiaj ta inwestycja ruszyła. My nie chcemy agresywnych działań, tylko by wójt słuchała. Radnych jest 15 i pani wójt nie musi mieć w każdej sprawie idealnej wiedzy. 

W trakcie posiedzenia i dyskusji nad raportem o stanie gminy doszło do ostrej wymiany zdań pomiędzy Agnieszką Rzempałą Chmielewską a Marią Suplicką. Wójt w całej sprawie stwierdziła: - Wotum zaufania jest taką nową instytucją, która w przepisach o samorządzie rady procedują od ubiegłego roku. Radni mają takie prawo, choć uważam iż nieudzielenie go jest bezpodstawne. Z czystym sumieniem wykonałam swoją pracę solidnie, rzetelnie, a budżet został wykonany w ponad 80%. Jest to zwyczajowe wykonanie budżetu, jak wielu jednostkach, zatem nie widzę podstaw do takiego działania - przyznała wójt Maria Suplicka, a jak dodała, odpierając na zarzuty o złej komunikacji z urzędem: - Komunikacja jest właściwa, przekazuję wszystkie informacje, o które radni zabiegają, pytają, otrzymują też odpowiedzi terminowo na interpelacje i każdorazowo jest ona profesjonalnie udzielona. Te odpowiedzi i informacje przekazują także pracownicy, więc nie widzę tu podstaw do twierdzenia iż nie ma komunikacji. Radni oczekiwaliby, żeby być może z nami przebywali każdego dnia i przyglądali się naszej pracy, a wtedy ta pełna informacja byłaby przekazana. Póki co jednak w Polsce nie ma takiej sytuacji, żeby radni przebywali z urzędnikami i na roboczo załatwiali sprawy. Ta informacja, która winna być przekazana radnym, jest zawsze przekazana. 

Odnosząc się do dalszych zarzutów kierowanych wobec jej osoby, Maria Suplicka stwierdziła: - Klub radnych Niezależnych pod przewodnictwem pani Agnieszki Rzempały-Chmielewskiej jest od początku opozycyjnie nastawiony wobec osoby wójta. Mogłabym tylko powiedzieć, dość sarkastycznie, ale dziękuję pani Agnieszce Rzempale-Chmielewskiej, że dała mi poznać, jak bardzo toksyczna może być osobowość ludzka.

Ostatecznie Maria Suplicka nie otrzymała wotum zaufania przy 9 głosach wstrzymujących się, 5 za i 1 przeciwnym.  Podobna sytuacja miała miejsce rok temu. Dodać należy, że dwukrotne nieudzielenie wotum zaufania otwiera możliwość organizacji referendum nad odwołaniem włodarza gminy. Zgodnie z oczekiwaniami, w trakcie późniejszego głosowania nad absolutorium - zostało ono przyznane.

 

14 komentarzy

 • Link do komentarza łycha poniedziałek, 29 czerwca 2020 22:38 napisane przez łycha

  Jak radni szkodzą swojej gminie to wywalić ich na zbity py....sk tak jak zrobili w Niechanowie .Dziś można zrobić referendum i się zapytać mieszkańców czy chcą tych radnych czy nie???W Niechanowie też byli tak pewni ,że wójta wywalą a ludzie ich wywalili i jest spokój.

 • Link do komentarza Obserwator niedziela, 28 czerwca 2020 23:17 napisane przez Obserwator

  Pani Rz- Ch pracuje na siebie, jest bezwzględna, mam tylko nadzieję, ze mieszkancy sie nie nabiorą. Szacunek pani Mario, za to co pani robi. Gmina Gniezno ma super wojta. Tych co mają parcie na szkło to należy zlekcewazyć.

 • Link do komentarza Facet z broda niedziela, 28 czerwca 2020 12:53 napisane przez Facet z broda

  Do Soplica:
  Wójt absolutorium otrzymała, a nie otrzymała votum zaufania. To raz. Dwa: wójtowanie jeśli się skończy to za trzy lata, nie za dwa. Co do Rady: w pobliskim Niechanowie pokazano, co się robi z Rada, której nic się nie podoba.

 • Link do komentarza X niedziela, 28 czerwca 2020 08:12 napisane przez X

  @Michał - nie "Mario s"., tylko Mario S. (inicjały nazwisk piszemy z wielkiej litery). Nie "kąkretnego wkoncu", tylko konkretnego w końcu. Nie "flustrujące", tylko frustrujące. Nie "z twoimi obietnicą i przedwyborcczymi", tylko z twoimi obietnicami przedwyborczymi. Nie "klike", tylko klikę.
  Proponuję nabyć słownik ortograficzny (z pewnością się przyda) i korzystać z niego intensywnie przed umieszczaniem wpisów publicznych.

 • Link do komentarza Janek niedziela, 28 czerwca 2020 07:59 napisane przez Janek

  Rafał, jeszcze wcześniej została wstawiona na dyrektora wydziału w starostwie i została jako dyrektor ów członkiem związków zawodowych......

 • Link do komentarza a1rh- sobota, 27 czerwca 2020 12:03 napisane przez a1rh-

  Do /Soplica/ Manipulacja i brak uprzejmości to Twój znak rozpoznawczy :
  1) Radna Rz.-Ch. nie była radną poprzedniej kadencji, więc nie była w opozycji do Lemana;
  2) Nazwałeś obecną wójt osobą głupią, więc zapewne sam jesteś osobą "myślącą inaczej", przesyłam zatem Tobie wyrazy współczucia ;
  3) Leman otrzymywał od swoich kolesi z PSL absolutorium, bo niektórzy mieli "etat" w radzie i podnosili łapki na komendę, a opozycja udawała opozycję;
  4) Posiedzenia komisji, to w większości była paranoja, a regułą było wspólne posiedzenie wszystkich komisji RG, gdzie ustslano przed sesją wszystko, co wójt chciał w konsekwencji sesja to było teatrum;
  5) W obecnej radzie jest jeszcze wielu z poprzedniego rozdania, dzisiaj pod innymi szyldami, to fortpoczta starych czasów, o których marzą.

 • Link do komentarza Michał. sobota, 27 czerwca 2020 09:43 napisane przez Michał.

  Wg mnie w gminie nic się nie dzieje słyszałem jedynie że Wójt zatrudnia swoich znajomych z ziemi g... W urzędzie, jeśli ktoś pisze że Wójt ma zasługi niech napisze jakie. PS droga Mario s. Powiedz coś kąkretnego wkoncu na sesji ciągle słyszymy o spotkaniach roboczych ustaleniach technicznych itd staje się to flustrujące co z twoimi obietnicą i przedwyborcczymi? Powiem tak poprzednicy może byli wiekowi może tworzyli jak to nazywacie "klike", ale coś się działo w gminie pozytywnego coś się tworzyło a teraz gmina stanęła w miejscu.

 • Link do komentarza Rafal sobota, 27 czerwca 2020 09:32 napisane przez Rafal

  Maria w starostwie nie robiła nic, doktor krzysztof wstawił ja na członka rzarzadu i tyle a do perfekcji miała opanowaną psychologię.

 • Link do komentarza gminny piątek, 26 czerwca 2020 23:09 napisane przez gminny

  Ta rada Gminy Gniezno to jakieś mięczaki. Nie potrafią się podpisać krytykując obecna władzę. Żal starego układu, podkładanie nóg nowej Wójcinie, jakie to polskie! Brak absolutorium o niczym nie świadczy, raczej o braku znajomości przepisów przez tych bezradnych radnych. Ciekawe, co chcecie osiągnąć? Jeszce nie półmetek, a nowa Wójt już ma wiele osiągnięć, no ale stary układ jak widać dobrze się trzyma. A co do wymienionej radnej w komentarzu, to może lepiej niech będzie cisza nad tą osobą.

 • Link do komentarza Soplica piątek, 26 czerwca 2020 21:37 napisane przez Soplica

  A1 rh- drogi internauto radna Rzempała Chmielewska i jej klub byli w opozycji do poprzedniego wójta. Pamiętaj że Wójt Leman zawsze otrzymywał absolutorium a obecna woj już drugi raz oblała egzamin. To są skutki głupoty Mari s. Widzę że Ciebie boli bezradność obecnego toksycznego układu. PS jeszcze dwa lata i twoje wójtów anie się zakończy.

 • Link do komentarza Czytelnik piątek, 26 czerwca 2020 21:31 napisane przez Czytelnik

  Co to za radny co nie ma zdania? Kiedy przychodzą na sesję, to powinni wiedzieć o co idzie sprawa i głosują za lub przeciw. Mają pretensje do wójta o brak działań? A co pokazali wstrzymujac się od głosu? Zastanawiam się czy Ci bez zdania własnego będą jeszcze do rady startować. Trzeba zapamiętać i na przyszłość wyciągnąć wnioski. Moim zdaniem tu nie chodzi już o słuszność sprawy tylko czepianie się wszystkiego. Powoli to my tracimy zaufanie do radnych. Zastanawiam się tylko dlaczego tak się dzieje

 • Link do komentarza powiatowy piątek, 26 czerwca 2020 19:42 napisane przez powiatowy

  Zenon, bądź odważny, napisz, co takiego robiła w tym Starostwie pani Suplicka, bo z tego, co wiadomo, to ciężko pracowała. I miej odwagę także podpisać się Anonimie!

 • Link do komentarza Zenon piątek, 26 czerwca 2020 18:14 napisane przez Zenon

  Pani Suplicka, ludzie pamiętają co Pani robiła w starostwie. Każdy mierzy swoją miarą.

 • Link do komentarza a1rh- piątek, 26 czerwca 2020 17:02 napisane przez a1rh-

  Jak boli i uwiera, że stare układy się skończyły. PSL i PO (pod przykrywką niezależności) przebierają w miejscu nóżkami obmyślając jak Pani Wójt uprzykszyć życie. Radni klakierzy Lemana, teraz się obudzili, niektórzy po kilku kadencjach błogiego snu i marzą im się rządy w stylu "wicie, rozumicie".

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane