sobota, 23 maja 2020 16:46

Społecznie zaczęli sprzątać groby na stulecie bitwy

 
Społecznie zaczęli sprzątać groby na stulecie bitwy fot. Rafał Wichniewicz

Grupa mieszkańców Gniezna i okolic zdecydowała się oddolnie podjąć dość trudnego zadania, jakim jest uprzątnięcie kwatery żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej wraz z wyczyszczeniem grobów.

W tym roku przypada stulecie osiemnastej, przełomowej bitwy w historii świata, jaka rozegrała się na przedpolach Warszawy w sierpniu 1920 roku. W tym samym roku, na położonym dwa kilometry od śródmieścia Gniezna cmentarzu farnym, utworzono kwaterę dla poległych w tej wojnie. Choć działania militarne nie dotarły wówczas w okolice Grodu Lecha, to jednak w tutejszych lazaretach zmarło wielu rannych, przywożonych w ten rejon prosto z frontu. Dziś, kiedy zbliża się setna rocznica Bitwy Warszawskiej, zwanej także Cudem nad Wisłą, kwatera, w której są pochowani żołnierze, to raczej smutny obraz pamięci współczesnych o dokonaniach osób, którzy poświęcili swoje życie wiek temu.

Widząc brak jakichkolwiek działań ze strony osób decyzyjnych w utrzymaniu kwatery w należytym porządku, grupa ludzi skupiona wokół Ligi Patriotów podjęła się wyjątkowej inicjatywy. Jest nią uporządkowanie przejść pomiędzy miejscami spoczynku, ale także oczyszczenie samych płyt nagrobnych z zabrudzeń, jakie pojawiły się na nich przez ostatnie kilkanaście lat od momentu ich wykonania. Sami, w wolnym czasie i z zaangażowaniem własnych środków, grób po grobie sprzątają kwaterę, by wyglądała ona godnie na rocznicę, która będzie obchodzona 15 sierpnia 2020 roku. 

W sobotę 23 maja do działań włączyli się także druhowie z OSP Modliszewo, którzy nie tylko przyjechali ze swoim sprzętem by wesprzeć akcję, ale także sami osobiście zaangażowali się wraz z młodymi adeptami czy to czyszcząc groby, czy też wyrywając licznie rosnące chwasty. Dzięki temu tylko dzisiaj, mimo niezbyt korzystnej pogody, udało się wyczyścić prawie dwa rzędy grobów. Kolejne działania planowane są w najbliższym czasie.

 

 

 

12 komentarzy

 • Link do komentarza Janka piątek, 29 maja 2020 15:16 napisane przez Janka

  Witam chętnych do sprzątania grobów naszych bohaterów. Szkoda tylko, że te ten bałagan zostawia się przy grobach sąsiadujących. Czy w domu też tak robicie porządki podrzucając śmieci sąsiadowi. Niektórzy mają takich uczynnych sąsiadów jak ci ochotnicy z OSP Modliszewo.

 • Link do komentarza Omnibus środa, 27 maja 2020 11:42 napisane przez Omnibus

  Wysil się i wpisz w Google :)

 • Link do komentarza wilk wtorek, 26 maja 2020 15:51 napisane przez wilk

  Obecne władze miasta na czele z prezydentem czy starostą,nie potrafią połatać prostych dziur na ulicach czy chodnikach,a co dopiero zadbać o groby polskich bohaterów walczących z bolszewikami 100 lat temu !!!!Za to chuchają i dmuchają o groby spod CZERWONEJ GWIAZDY !!! No,ale jak w Gnieźnie rządzi cały czas KOMUNA ,z pozoru zwana demokratyczna czy obywatelska od wielu,wielu lat,to wcale się nie dziwię.......przecież dzięki bolszewikom od 1945r. otrzymali władzę w tzw. "wyzwolonej" Polsce !!! Jak będziecie patrioci znowu sprzątać,to jakoś ogłoście,też pomogę. Tylko nie na pejsbuku....

 • Link do komentarza Gnieźnianin niedziela, 24 maja 2020 19:51 napisane przez Gnieźnianin

  Brawo za postawę!!!!!!!!

 • Link do komentarza anty-maska niedziela, 24 maja 2020 18:07 napisane przez anty-maska

  Nelson, przecież oni dmuchają na groby, a tam nie ma już od dziesiątków lat życia. i stamtąd ich też nikt nie zarazi. Wpadłeś w paranoję, jak wielu Polaków, niestety. A tak przy okazji - maseczki na rowerach i na ulicy, gdzie nie ma żywej duszy sa po prostu śmieszne i kabaretowe, Co innego w sklepach i skupiskach ludzkich.

 • Link do komentarza Janek 1941 niedziela, 24 maja 2020 17:43 napisane przez Janek 1941

  Cześć i chwała dla bohaterów Bitwy Warszawskiej zwanej "Cudem nach Wisłą". W tej bitwie brał udział mój Ojciec W. D., był ranny ale przeżył. Został ranny w obojczyk, w obojczyku, jak mówił utkwił mu "szrapnel".
  Z tym szrapnelem zakończył życie. Dla poległych w Bitwie Warszawskiej
  - Wieczny odpoczynek ...
  Osobne podziękowania dla Wolontariuszy - dziękujemy, pozdrawiamy.

 • Link do komentarza beka z epidemii niedziela, 24 maja 2020 16:28 napisane przez beka z epidemii

  Daj se siana z tymi maseczkami

 • Link do komentarza Kolega Miksera sobota, 23 maja 2020 22:02 napisane przez Kolega Miksera

  A co to ta Liga Patriotów?

 • Link do komentarza Nicpotix sobota, 23 maja 2020 21:39 napisane przez Nicpotix

  Bez maseczek. Za chwile bedziemy miec tu drugi slask!!!!

 • Link do komentarza Nicpotix sobota, 23 maja 2020 21:39 napisane przez Nicpotix

  Bez maseczek. Za chwile bedziemy miec tu drugi slask!!!!

 • Link do komentarza Nelson sobota, 23 maja 2020 21:33 napisane przez Nelson

  A maszeczki to gdzie??? Widzę że chłopaki chcą iść w ślady górników!!!!

 • Link do komentarza bzyk sobota, 23 maja 2020 20:05 napisane przez bzyk

  W tej kwaterze jest pochowany mojego ś.p. ojca kuzyn. I pamiętam z dzieciństwa, że za t.zw. ,,komuny" ta kwatera była bardziej zadbana niż obecnie.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane