wtorek, 07 kwietnia 2020 13:41

„Koncentrujemy się na bezpieczeństwie”

  Materiał prasowy
„Koncentrujemy się na bezpieczeństwie” zdjęcie nadesłane

- W krótkim czasie wszystkie działania zostały podporządkowane walce z epidemią koronawirusa - twierdzi wójt Gminy Gniezno Maria Suplicka.

Od ponad dwóch tygodni Urząd Gminy Gniezno pracuje za zamkniętymi drzwiami. Kontakt z urzędem odbywa się drogą telefoniczną, mailową, faxem oraz przez platformę E-PUAP. Ponadto przy wejściu do budynku urzędu znajduje się skrzynka, do której petenci wrzucają pisma.

- Jesteśmy bardzo wdzięczni za wyrozumiałość w związku zamknięciem urzędu - mówi wójt Maria Suplicka i jak dodaje: - Jest to bezpieczne dla nas wszystkich, zmniejsza ryzyko zachorowania. Nieprzerwanie, zarówno w urzędzie, jak i w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej pracujemy. Każdego dnia otrzymujemy tyle samo spraw co w warunkach otwartego urzędu. Staramy się wszystkie sprawy załatwiać terminowo. Zapraszamy do śledzenia naszych komunikatów na stronie internetowej gminy oraz na facebooku.

Od 1 kwietnia wprowadzono w urzędzie obowiązkowy system organizacji „praca na odległość”. Część urzędników wykonuje swoje zadania zdalnie w domu. Chodzi o to aby nie została zakłócona płynność pracy urzędu. Dodatkowo Gmina Gniezno zakupiła dla każdej jednostki OSP niezbędne środki ochrony m.in. kombinezony, maseczki, rękawiczki, płyny dezynfekcyjne. Dwie jednostki OSP Zdziechowa i Modliszewo są przewidziane do dostarczania żywności osobom pozostającym w kwarantannie. Do tej pory takiej potrzeby jeszcze nie było. W ostatnich dniach zakupiono tkaninę i anonimowo, w wolontariacie są szyte maseczki. - Robimy co możemy aby obronić się przed epidemią - mówi wójt gminy.

Pakiety środków ochrony otrzymali również pracownicy GOPS. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w związku z zamknięciem urzędu podjął szereg działań umożliwiających stały kontakt i monitoring osób wymagających wsparcia. Wypłaty należnych świadczeń następują bez wizyty w urzędzie. Osoby niesamodzielne, samotne bądź niepełnosprawne są objęte stałą opieką. Utworzony został bank rezerwy żywnościowej, z którego już pierwsze osoby otrzymały wsparcie. Pracownicy gminnej opieki społecznej utrzymują kontakt z osobami w kwarantannie.

W tej trudnej sytuacji gmina chce pomagać przedsiębiorcom, których epidemia zmusiła do zawieszenia działalności. Zamierza zastosować zwolnienia w opłatach czynszu w przypadku umów dzierżawy gminnych nieruchomości. Prawo dopuszcza także odroczenie płatności podatku, rozłożenie na raty, a w szczególnych uzasadnionych przypadkach umorzenie częściowe lub całościowe należności podatkowej. Gmina zamierza indywidualnie podchodzić do wniosków przedsiębiorców i udzielać ulg. Nie ma wątpliwości, że aktualna sytuacja odbije się na obecnych i przyszłych finansach gminy.

Przypomnijmy też, że zawieszona jest działalność wszystkich świetlic wiejskich, obowiązuje zakaz przebywania na placach zabaw, siłowniach zewnętrznych i boiskach do odwołania:Koncentrujemy się w szczególności na bezpieczeństwie naszych mieszkańców. Na bieżąco informujemy, uświadamiamy, że zalecenie ZOSTAŃ W DOMU to prewencja przed zakażeniem, to nasz obowiązek względem innych i ochrona dla nas wszystkich. Cieszymy się, że nasi mieszkańcy respektują zalecenia. Pamiętajmy aby nie lekceważyć informacji , okres świąteczny nie jest w żadnym razie czasem na poluzowanie dyscypliny. Nie zapominajmy w tym czasie o osobach samotnych i seniorach. Kierujmy się solidarnością i troską o innych. Odwiedzamy na odległość, telefonicznie przy użyciu innych form komunikacji bez spotkań - mówi Maria Suplicka i na koniec zwraca się do wszystkich mieszkańców: - W czasie Świąt Wielkiej Nocy życzę aby był to czas spokoju i nadziei. Życzę wszystkim dużo zdrowia i siły w pokonywaniu nowych wyzwań.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane