poniedziałek, 06 kwietnia 2020 14:38

Zapłacą 5 tys. złotych za nieobecność na kwarantannie

 

Wysoką karę będą musieli zapłacić dwaj mieszkańcy Gniezna, którzy złamali zasady kwarantanny. Kara podlega natychmiastowej wykonalności z momentem doręczenia i powinna być zapłacona w terminie 7 dni.

Obecnie w powiecie gnieźnieńskim ponad 240 osób przebywa na kwarantannie. Poziom świadomości mieszkańców naszego powiatu w tym zakresie jest dość wysoki, jednak zdarzają się jednostki, które do zakazu opuszczania mieszkania podchodzą bardzo lekceważąco.

Tak też było w przypadku 32-letniego gnieźnianina, który w minioną środę 1 kwietnia br. będąc na kwarantannie wyszedł odebrać od kuriera paczkę.

Kolejny, 64-letni gnieźnianin wychodził z mieszkania aż trzykrotnie. Za trzecim razem poszedł do sklepu spożywczego - gdy wszedł, to nikogo poza ekspedientką nie było w środku. Sprzedawczyni znała jednak mężczyznę z widzenia, zorientowała się, że coś jest nie tak i wprost zapytała go czy nie powinien w tym czasie odbywać kwarantanny. Zmieszany zaraz potem opuścił sklep.

Funkcjonariusze sporządzili dokumentację dla Sanepidu i wnioski o ukaranie do sądu. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gnieźnie już wystosował decyzje o nałożeniu na sprawców kar administracyjnych w kwocie po 5 tysięcy złotych na każdego.

Osoby objęte kwarantanną mają obowiązek przebywać we wskazanym przez siebie miejscu i stosować się do zaleceń służb sanitarnych. Inspektor sanitarny za nieprzestrzeganie kwarantanny może nałożyć karę do 30 tys. zł. Dodatkowo wobec tych osób policjanci prowadzą postępowania w sprawach o wykroczenie z art. 116 kodeksu wykroczeń.

źródło: KPP Gniezno

8 komentarzy

 • Link do komentarza nina środa, 08 kwietnia 2020 16:31 napisane przez nina

  Widać, że do niektórych nie dociera co się dzieje w innych krajach. Mają w poszanowaniu innych,sąsiadów i swoje rodziny. Nie życzę nikomu przechodzić tego. Po rozum do głowy.

 • Link do komentarza Tiger wtorek, 07 kwietnia 2020 20:01 napisane przez Tiger

  Z tego, co wiem, to te przepisy obowiązują w czasie klęski żywiołowej. A co do tego, jak na razie takiej nie ogloszono. A zatem mandatu jakko takiego nie trzeba przyjmować. A w Sądzie gówno co zrobią, gdyż nie mają podstawy do jego nałożenia.

 • Link do komentarza mieszkaniec wtorek, 07 kwietnia 2020 20:01 napisane przez mieszkaniec

  Kiedy policja zrobi porządek z idiotami na motorach pokazujących swoje "umiejętności" na obwodnicy Gniezna w okolicy Winiar? Dzisiaj późnym południem "pokazy" musiały być konkretne, bo hałas maszyn rozlegał się na całe miasto. Motocykliści mogliby na czas tych smutnych czasów wstrzymać się ze swoimi popisami, a swoją drogą policja chyba jednak wie, kim oni są i powinna nałożyć im solidne kary niezależnie od obecnych okoliczności. A może ich ukarano?

 • Link do komentarza Matej wtorek, 07 kwietnia 2020 13:21 napisane przez Matej

  Zgadzam się w 100% każdy bagatelizuje do czasu aż choroba nie dotknie i jego. Policja tak samo ma w poważaniu tylko jeżdżą i patrzą, spisują szczeniactwo a ludzie sobie jeżdżą na wycieczki widzę w Gnieźnie tablice z całego województwa. ludzi chodzących specjalnie po alkochol lub sobie na spacerki z dziećmi. Nie dociera nic do gnieźnieńskiego sredniowiecza

 • Link do komentarza XYZ wtorek, 07 kwietnia 2020 12:43 napisane przez XYZ

  To jest hit i z tych ludzi trzeba wziąć przykład:
  https://epoznan.pl/news-news-104599-w_czasie_pandemii_policjanci_urzadzili_sobie_grilla_nad_malta_kary_beda_surowe

  W tym kontekście łapanki babcinek na cmentarzach i myjących autka nabiera powagi. ;-)

 • Link do komentarza michu wtorek, 07 kwietnia 2020 11:10 napisane przez michu

  Opublikować zdjęcia na np. gniezno24 i każdy będzie wiedział kto powinien siedzieć w domu.

 • Link do komentarza Lelon wtorek, 07 kwietnia 2020 09:24 napisane przez Lelon

  Dokładnie. Chodzi o kilka tygodniu życia. To naprawdę niewiele mając w świadomości, że ktoś inny może je stracić...

 • Link do komentarza WlurzonaOna poniedziałek, 06 kwietnia 2020 16:46 napisane przez WlurzonaOna

  Tak trudno zrozumieć, że trzeba siedzieć na tych 4 literach? Ludzie, weźcie w końcu użyjcie tego, co macie między uszami, bo naprawdę przykro patrzeć. Dorośli ludzie, a nie potrafią zrozumieć powagi sytuacji. Oczy wam się otworzą, jak koronawirus zacznie dziesiątkować Wasze rodziny. Ale wtedy będzie już za późno

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane