Wydrukuj tę stronę
piątek, 03 kwietnia 2020 17:05

Mieszkańcy wspierają szpital w walce z koronawirusem

  mn
Mieszkańcy wspierają szpital w walce z koronawirusem archiwum redakcji

Kilka tysięcy przedmiotów ochrony osobistej oraz setki tysięcy złotych trafiło już na bezpośrednią walkę z koronawirusem w gnieźnieńskiej lecznicy.

Od 16 marca prowadzona jest zbiórka pieniędzy na rzecz wsparcia gnieźnieńskiego Szpitala Pomnik Chrztu Polski w zakresie podjęcia działań związanych z zagrożeniem wywołanym wirusem SARS-COV-2 w celu zapobiegania i zwalczania COVID-19. Akcja zyskała znakomity odzew ze strony mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego, których zaangażowanie spowodowało, że na koncie szpitala widnieje obecnie kwota ponad 182 tys. zł.

Za środki zebrane dzięki ofiarności sponsorów i osób prywatnych zakupione zostanie urządzenie do oznaczania obecności wirusa metodą PCR oraz dodatkowy respirator przyłóżkowy, a także środki ochrony indywidualnej, które obecnie są najpotrzebniejsze na pierwszej linii frontu walki z COVID-19.

Do tej pory Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie zakupił już m.in.:
- 120 kombinezonów przeciwwirusowych standardowych;
- 100 półmasek AIR plus z filtrami;
- 460 fartuchów wizytacyjnych Hirex;
- 500 fartuchów chirurgicznych;
- 4.800 masek chirurgicznych z gumką;
- 660 masek ochronnych;
- 660 masek ochronnych N95;
- 2.400 masek chirurgicznych;
- 20 szt. szkieł korekcyjnych – ochronnych.

Ponadto cały czas do miejscowego szpitala zgłaszają się firmy chcące wspomóc zarówno finansowo jak i rzeczowo gnieźnieńską lecznicę. Przypomnijmy, że jedna z firm powiatu zadeklarowała możliwość uszycia maseczek ochronnych dla Szpitala Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie, zakupując w tym celu specjalny materiał medyczny, tak by maseczki zachowały właściwości zgodne ze wszelkimi normami. 

Wsparcie zadeklarowało również Miasto Gniezno przeznaczając kwotę 150 tys. zł na walkę z epidemią. Pod koniec marca Miasto Gniezno przekazało już na rzecz szpitala urządzenie do dekontaminacji powietrza oraz 950 tzw. „szybkich testów” do wykrywania koronawirusa. Starostwo Powiatowe w Gnieźnie przeznaczyło kwotę 200 tys. zł na zakup 2 respiratorów przyłóżkowych i 1 respiratora transportowego.

Szpital nieustannie otrzymuje również wsparcie od innych instytucji, m.in. Powiatowego Inspektora Weterynarii w Gnieźnie, który przekazał 300 kombinezonów ochronnych oraz Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu, który dostarczył:

- 30 kombinezonów ochronnych;
- 30 półmasek FPP3;
- 8 gogli ochronnych;
-10 par rękawic nitrylowych;
- 5 szt. osłon na buty;
- 20 l środków do dezynfekcji rąk;
- 200 szt. maseczek chirurgicznych.
 

7 komentarzy