piątek, 03 kwietnia 2020 17:05

Mieszkańcy wspierają szpital w walce z koronawirusem

  mn
Mieszkańcy wspierają szpital w walce z koronawirusem archiwum redakcji

Kilka tysięcy przedmiotów ochrony osobistej oraz setki tysięcy złotych trafiło już na bezpośrednią walkę z koronawirusem w gnieźnieńskiej lecznicy.

Od 16 marca prowadzona jest zbiórka pieniędzy na rzecz wsparcia gnieźnieńskiego Szpitala Pomnik Chrztu Polski w zakresie podjęcia działań związanych z zagrożeniem wywołanym wirusem SARS-COV-2 w celu zapobiegania i zwalczania COVID-19. Akcja zyskała znakomity odzew ze strony mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego, których zaangażowanie spowodowało, że na koncie szpitala widnieje obecnie kwota ponad 182 tys. zł.

Za środki zebrane dzięki ofiarności sponsorów i osób prywatnych zakupione zostanie urządzenie do oznaczania obecności wirusa metodą PCR oraz dodatkowy respirator przyłóżkowy, a także środki ochrony indywidualnej, które obecnie są najpotrzebniejsze na pierwszej linii frontu walki z COVID-19.

Do tej pory Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie zakupił już m.in.:
- 120 kombinezonów przeciwwirusowych standardowych;
- 100 półmasek AIR plus z filtrami;
- 460 fartuchów wizytacyjnych Hirex;
- 500 fartuchów chirurgicznych;
- 4.800 masek chirurgicznych z gumką;
- 660 masek ochronnych;
- 660 masek ochronnych N95;
- 2.400 masek chirurgicznych;
- 20 szt. szkieł korekcyjnych – ochronnych.

Ponadto cały czas do miejscowego szpitala zgłaszają się firmy chcące wspomóc zarówno finansowo jak i rzeczowo gnieźnieńską lecznicę. Przypomnijmy, że jedna z firm powiatu zadeklarowała możliwość uszycia maseczek ochronnych dla Szpitala Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie, zakupując w tym celu specjalny materiał medyczny, tak by maseczki zachowały właściwości zgodne ze wszelkimi normami. 

Wsparcie zadeklarowało również Miasto Gniezno przeznaczając kwotę 150 tys. zł na walkę z epidemią. Pod koniec marca Miasto Gniezno przekazało już na rzecz szpitala urządzenie do dekontaminacji powietrza oraz 950 tzw. „szybkich testów” do wykrywania koronawirusa. Starostwo Powiatowe w Gnieźnie przeznaczyło kwotę 200 tys. zł na zakup 2 respiratorów przyłóżkowych i 1 respiratora transportowego.

Szpital nieustannie otrzymuje również wsparcie od innych instytucji, m.in. Powiatowego Inspektora Weterynarii w Gnieźnie, który przekazał 300 kombinezonów ochronnych oraz Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu, który dostarczył:

- 30 kombinezonów ochronnych;
- 30 półmasek FPP3;
- 8 gogli ochronnych;
-10 par rękawic nitrylowych;
- 5 szt. osłon na buty;
- 20 l środków do dezynfekcji rąk;
- 200 szt. maseczek chirurgicznych.
 

7 komentarzy

 • Link do komentarza Salowa sobota, 04 kwietnia 2020 09:54 napisane przez Salowa

  Szpitalem w Gnieźnie kieruje osoba która nie ma pojęcia o podstawach epidemiologii.
  Zatrudnione na bloku porodowym, Panie salowe pracujące w godzinach nocnych otrzymały polecenie sprzątania Izby Przyjęć, gdzie przyjmowani są pacjenci z podejrzenie Coronovirusa-19, następnie sprzątają salę operacyjną i również salę porodową. Otrzymały jako zabezpieczenie 1 szt. maseczki jednorazowej która ochrania przez 1 godzinę.
  Interwencja z ich strony spotkała się z reakcją ze strony dyrekcji, że może im nakazać jeszcze gorsze warunki pracy.
  Wiemy, że dyrektor ma nadmiar wszystkich pracowników począwszy od lekarzy a teraz wiemy, że nie szanuje również Pań salowych.

 • Link do komentarza rezigiusz sobota, 04 kwietnia 2020 05:36 napisane przez rezigiusz

  Mieszkancy pomagaja a Starosta ogłasza przetarg na nowe auto dla siebie (chyba że przetarg został odwołany).

  Tak właśnie wkręca się ludzi i nimi manipuluje. Zobaczym jak mieszkańcy będą póżniej reagować na to co uchwaliła PiSokracja i POKOmuna w tzw.tarczy.


  Oj co niektóre jednostki będą płakać bo najwięcej dostały banki i firmy a pracownicy -20% uposarzenia do tego aż 8 h odpoczynku na dobę no i pracodawcy możliwości tak ustalania grafiku że nie którym nie bedzie sie opłacać wracac do domu.

  Ale co tam nazwano to tarczą a przegłosowano takie rzeczy ze masakra.Pierwszym przykladem sa juz wydłuzone godziny pracy Stpnki i Dydla a od 7 do 10 kwietnia otwarte beda przez 24h.

  Ot jak wyglada rzeczywistość

 • Link do komentarza rowerzysta piątek, 03 kwietnia 2020 23:52 napisane przez rowerzysta

  Cieszmy się, że ludzie i instytucje pomagają jeszcze przed stanem krytycznym służby zdrowia i społeczeństwa. Osobiście też wspomogłem szpital,ponieważ razem z rodziną jestem częścią społeczności gnieźnieńskiej, uważam, że każda osoba w miarę swoich możliwości powinna przeznaczyć na ten cel jakiś grosz. Aktualnie szpital uzbierał 180 tysięcy, to znaczy, ze średnio każdy mieszkaniec przekazał ponad 2 złote na walkę z wirusem. O to właśnie chodzi, żeby ludzie nie zapominali i wpłacali choćby małe kwoty pieniędzy wtedy, kiedy sytuacja tego wymaga. Z wyrazami szacunku dla służby zdrowia.

 • Link do komentarza Piotr piątek, 03 kwietnia 2020 21:44 napisane przez Piotr

  Pazerni lekarze zarabiają po kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie, a ja mam się składać na maseczki i rękawiczki? Niedoczekanie!

 • Link do komentarza ABC piątek, 03 kwietnia 2020 21:24 napisane przez ABC

  Do Łukasz: A ja odstąpię ten baniak 5l płynu z Orlenu, którego pomimo szumnych zapowiedzi w TVPiS nie mogę kupić. Ktoś jeszcze pomoże Państwu z Dykty?

 • Link do komentarza medyk piątek, 03 kwietnia 2020 21:07 napisane przez medyk

  Chętnie udostępnię dane, skąd szpital powinien odzyskać jeszcze pieniądze. I to niemałe pieniądze.

 • Link do komentarza Łukasz piątek, 03 kwietnia 2020 17:53 napisane przez Łukasz

  Niech się zgłoszą do Agencji Rezerw Materiałowych, kilka ton miału węglowego dorzuci.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane