wtorek, 31 marca 2020 12:57

Kolejne ograniczenia w życiu codziennym

 
Kolejne ograniczenia w życiu codziennym fot. Rafał Wichniewicz

Od środy w życie wejdą kolejne przepisy, ograniczające możliwość poruszania się. Trudniej będzie także zrobić zakupy w sklepie.

W związku z rozwijającą się sytuacją epidemiologiczną na terenie kraju, wprowadzone zostaną nowe obostrzenia. Wszystko ma na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa, którego kolejne przypadki, jak poinformowano dziś na konferencji rządu, nie pochodzą zza granicy, ale są wynikiem rozchodzenia się pomiędzy ludźmi. Wielu wciąż ignoruje zalecenia, dotyczące unikania kontaktu, a także spotykania się w większych grupach. Dlatego do dotychczas obowiązujących zaleceń, dodane zostają nowe, które po raz kolejny wprowadzają daleko idące ograniczenia.

W związku z tym od jutra wprowadzone zostaną nowe przepisy, które zakładają, że osoby poniżej 18 roku życia będą mogły poruszać się po mieście tylko z osobą dorosłą. Ponadto wprowadzone zostaną ograniczenia wstępu do parków, skwerów, placów zabaw czy bulwarów. 

Ograniczenia obejmować będą także punkty usługowe - salony kosmetyczne, fryzjerskie, gabinety tatuażu itp. zostaną zamknięte. Wprowadzony zostanie limit osób przebywających w sklepie - maksymalnie mogą to być trzy osoby na jedną kasę, która znajduje się w w środku, niezależnie czy jest to sklep osiedlowy czy wielkopowierzchniowy. Oznacza to, że jeśli sklep posiada 5 kas, do środka może wejść 15 klientów. Urzędy pocztowe limit ograniczony jest do 2 osób na jedno okienko, choć wiele tego typu obiektów już wprowadziło swoje ograniczenia. Przed wejściem do sklepów należy zakładać rękawiczki. 

W weekendy zamknięte mają być sklepy budowlane, a otwarte zostaną sklepy spożywcze, apteki czy drogerii, które umożliwiają się zaopatrywać w niezbędne produkty. Zamknięte zostaną także hotele i miejsca noclegowe. 

Dodatkowo w godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy mają być otwarte tylko dla seniorów. Rząd zaleca, by starsze osoby dokonywały zakupów raz na dwa dni, choć w tym zakresie nie wprowadza się żadnych regulacji. 

Rząd zapowiedział także bardziej restrykcyjne działania w zakresie kwarantanny. - To jest jedyna walka w tej chwili. Nie ma szczepionki i nie ma leku, w związku z tym to, co możemy zrobić, to izolować się od siebie (...) - przekazał Łukasz Szumowski, minister zdrowia. Kary za nieprzestrzeganie wprowadzonych regulacji mogą wynieść od 5 do 30 tysięcy złotych. 

► Więcej informacji na stronie gov.pl 

 

18 komentarzy

 • Link do komentarza Meg poniedziałek, 06 kwietnia 2020 21:44 napisane przez Meg

  Szyszek chciałeś podnieść na duchu czy totalnie dobić ludzi zamkniętych na 24 m kwadratowych w kamienicach i blokach ?! Pozdrawiam wszystkich ❤️

 • Link do komentarza Szyszek poniedziałek, 06 kwietnia 2020 13:46 napisane przez Szyszek

  Ludzie co wy tak narzekacie. Jak trzeba zostac to trzeba. Moze i mam troche latwiej bo mam basen, boisko do koszykowki, spora dzialke i kawalek lasu ale mnie tez jak i innych dotyka ta epidemia. Nie marudze jednak i poza dom nie wychodze skoro nie musze.

 • Link do komentarza senior poniedziałek, 06 kwietnia 2020 10:27 napisane przez senior

  Panikarzom wszelkiej maści proponuję, by w czasie wolnym od pracy i siedzeniu w domu przeanalizowali wypowiedzi wybitnych znawców wirusologii na lemat obecnej pandemii. Ten wirus jest od zawsze obecny w życiu człowieka i gdyby tak przebadać całą populację przynajmniej europejska, to by wyszło, ze 80 % jest nosicielem tej zarazy. Niestety, zmiana klimatu i dogodne warunki do jego rozwoju sprawiły, ze w pewnym momencie zaczął atakować ludzi, którzy mają słabszą odporność immunologiczną. Są to przede wszystkim ludzie w wieku senioralnym, ale także namiętni palacze i inni mniej przestrzegający nie tyle higieny osobistej, a higieny życia w ogóle. Ten wirus przenosi się WYŁĄCZNIE droga kropelkową! Więc jedyna ochroną dla siebie nawzajem są maseczki,.Rękawiczki owszem, ale już bez przesady! A co do liczby zgonów np. we Włoszech ( także w Hiszpanii)? Otóż bywam często szczególnie we Włoszech i zawsze powtarzam, ze gdyby tam posłać polski Sanepid, to miałby robotę 24 godziny na dobę! I wiem, co mówię. Tam żadna wstępna segregacja śmieci nie istnieje, także jest niestety jest wszechogarniający brud, a gdyby tak skontrolować zaplecza lokali gastronomicznych, to nie wiem, ile by się ostało. I teraz mamy tego efekty. I jeszcze jedno. jest więcej, niż pewne, ze taka zaraza była komuś na rękę, a przede wszystkim stworzenie wokół niej tego wielkiego nimbu strachu i paniki. Już widać, które państwa na świecie to wygrywają a naiwni politycy europejscy poddają się restrykcjom doprowadzając do upadku swoje kraje. I o to przede wszystkim inspiratorom chodziło.

 • Link do komentarza radek poniedziałek, 06 kwietnia 2020 08:43 napisane przez radek

  tylda, ale o tym, że te maski mające 15 lat trwałości i 14 lat już za sobą, to już nie napiszesz? Pozbywano się sprzętu, które z racji zużycia trwałości nie zapewniał już wystarczającej ochrony. Nieumiałki i nierozumki jak należy dobierać sprzęt wypowiadająsię w tematach, o których nie mają pojęcia. Problemem jest tylko brak nowych zamówień w odpowiednim czasie.

 • Link do komentarza tylda poniedziałek, 06 kwietnia 2020 00:40 napisane przez tylda

  W połowie lutego, a więc gdy już wiadomo było o nadciągającej pandemii (Agencja Wywiadu informowała o zagrożeniu już w połowie stycznia), odpowiedzialna za zaopatrzenie na czas kryzysu Agencja Rezerw Materiałowych sprzedała prawie 63 tys. specjalistycznych całotwarzowych masek neoprenowych (Panoramasque, typ 1710395, produkcji francuskiej po 10 zł za sztukę. W tym samym czasie w internecie kosztowały już 300-400 zł! Dzisiaj w szpitalach zakaźnych przerabiają do pracy maski do pływania, ratownicy medyczni często dostają gogle, które do niczego się nie nadają, bo parują i nic w nich nie widać, brakuje absolutnie wszystkiego Kiedy Polska szykowała się na główne uderzenie koronawirusa, premier Mateusz Morawiecki zapowiadał, że jesteśmy do walki z nim dobrze przygotowani. 2 marca oznajmił wręcz, że nie ma potrzeby dodatkowych zakupów. A jeszcze w lutym Agencja Rezerw Materiałowych zajęta była głównie skupowaniem węgla. W czasie gdy cały świat szykował się na nadejście epidemii, agencja wyprzedawała sprzęt medyczny, żeby skupować węgiel!

 • Link do komentarza !!!!!!!!!!!! czwartek, 02 kwietnia 2020 07:37 napisane przez !!!!!!!!!!!!

  do Scarlett - to nie tvn jest właścicielem Orlenu, to nie w tvn obiecali płyn dezynfekujący z Orlenu do nabycia na stacjach Orlenu , to nie w tvn wywieszają kartki informujące że płynu dezynfekującego na stacjach Orlenu nie ma

 • Link do komentarza Scarlett środa, 01 kwietnia 2020 23:41 napisane przez Scarlett

  Jak widać różne ludziki maja swoja teorie na każdy temat. Podobno inne kraje maja rękawiczki i takie tam inne, a my nie. No to proponuję wam byście się obudzili i nie oglądali tylko tevałenu, bo mózgi wam wyprało. Wszędzie, nawet w tej przebogatej Ameryce wszystkiego brakuje. Tam nawet nie ma momentami papieru toaletowego, serwetek i chusteczek. Nikt na świecie nie spodziewał się takiej tragedii, takiej plagi. Państwa na świecie bankrutują, a oni egoistycznie domagają się specjalnych praw dla siebie!

 • Link do komentarza Koryfeusz środa, 01 kwietnia 2020 20:37 napisane przez Koryfeusz

  Ja bym proponował wprowadzenie nowych rozwiązań w zakresie ekonomicznym. Mianowicie umorzenie tym, którzy z powodu aktualnej sytuacji stracą pracę, wszystkich zobowiązań finansowych, kredytów, pożyczek, jakichś zaległości podatkowych, aby mieli jakiekolwiek pieniądze na swoje funkcjonowanie zanim nie znajdą pracy. Zasiłek to jest pewna mała suma pieniędzy i człowiek nie może go przeznaczać na długi, a potem żebrać o jedzenie.

 • Link do komentarza hej środa, 01 kwietnia 2020 16:10 napisane przez hej

  Mieszkaniec, nawet w tej twojej telewizji za ostatnie 2 miliardy złotych jak pokazują inne kraje to ludzie tam mają maseczki i rękawiczki , to może wyjaśnisz czemu u nich mają a u nas są problemy z ich zakupem

 • Link do komentarza qwertz środa, 01 kwietnia 2020 12:59 napisane przez qwertz

  @Mieszkaniec:
  Michał Dworczyk twierdził w lutym, że Polska jest przygotowana na koronawirusa. Minister Zdrowia twierdził, że koronawirus nie jest groźniejszy od zwykłej grypy, a poza tym kraj przygotowywał się na jego nadejście od miesięcy. Premier twierdził, że w Polsce mamy 10 tysięcy respiratorów. Przestaniecie kiedyś kłamać na tej Nowogrodzkiej?

 • Link do komentarza Mieszkaniec środa, 01 kwietnia 2020 06:42 napisane przez Mieszkaniec

  Kodziarstwo się obudziło?
  Żaden kraj na tym świecie nie był, nie jest i nie będzie przygotowany. Należy traktować ta sytuację jako kataklizm. Gry polityczne tu nie pomogą

 • Link do komentarza qwertz wtorek, 31 marca 2020 23:13 napisane przez qwertz

  Pięć lat rządów PiS doprowadziły kraj na skraj przepaści - rozdali kasę z rezerw strategicznych na kiełbasę wyborczą, rezerwa materiałowa zajmowała się skupem miału, 10 miliardów poszło na kłamliwą propagandę TVP, a kiedy przyszedł kryzys państwo oferuje po pięć maseczek ochronnych na podmiot leczniczy. "Polska w ruinie" to nie była ocena rządów PO, to była obietnica wyborcza PiS.

 • Link do komentarza Gość wtorek, 31 marca 2020 21:19 napisane przez Gość

  Ceny towarów poszły strasznie w górę... A i maseczkach i innych rzeczach potrzebnych do epidemie nawet nie wspomnę. Mam 3 osobowa rodzinę w tym malutkie dziecko mąż na wszystko pracuje... Z kad mam wziąść na zakup maseczek itp. Rzeczy.... Jest źle... A będzie jeszcze gorzej.... To wszystko jest przed nami... Proszę was zostańcie w domu.... Nie musisz nie wychodź... Nie martwię się o siebie a dziecko...

 • Link do komentarza hahahahahaha wtorek, 31 marca 2020 19:56 napisane przez hahahahahaha

  A na drzwiach stacji Orlenu cały czas wisi kartka "płynu do dezynfekcji nie ma" !!!!

 • Link do komentarza senior wtorek, 31 marca 2020 19:15 napisane przez senior

  Panie Jam_Jest - to nie rząd jest winien, że na świecie zapanowała zaraza. Żaden rząd na świecie nie był na takie coś przygotowany, a pan żądasz od rządzących rzeczy niemożliwych do spełnienia. Kto Panu każe wyłazić do miasta? Ja też jestem emerytem i wystarczy mi jeden raz w tygodniu na godzinkę po najpotrzebniejsze zakupy, a nawet rzadziej. I nie narzekam i wcale nie dlatego, ze rząd jest takiej czy innej opcji. Nie ma to dla mnie znaczenia. Ważne, że robi to, co robi dla społeczeństwa i jestem mu wdzięczny za to, ze Polska nie podzieliła doli Włochów, bo jak narazie jesteśmy najlepiej chronionym krajem dzięki własnie temu rządowi. panu to już chyba jakież otępienie uderzyło do głowy, żeby pisać takie głupoty.

 • Link do komentarza Jam_Jest wtorek, 31 marca 2020 17:54 napisane przez Jam_Jest

  Po pierwsze, to zakup rękawiczek lateksowych w aptekach Gniezna, graniczy z cudem, że nie wspominając już innych produktów, takich jak chociażby spirytus salicylowy. BRAK!!!
  Wszelkie wynalazki bakteriobójcze, znajdujące się obecnie w aptekach, to jakaś kpina tubka zawierająca 10,gr żelu dezynfekującego, kosztuje około 20 zł, przepraszam,ale dla kogo te środki mają być, dla zwykłego człowieka, czyli emeryta, z uposażeniem emerytalnym 1,600 zł, czy dla obywateli z zasobnym portfelem?
  Obostrzeń coraz więcej, ale pomocy ze strony państw, to raczej za wiele nie otrzymujemy. Kłamliwa propaganda ekipy rządzącej, ma być lekarstwem na walkę z koronawirusem? Jak można karać ludzi za nieprzestrzeganie pewnych zaleceń związanych z obecną sytuacją walki z wirusem, skoro sam rząd nie jest wstanie zapewnić wszystkiego co w tej walce będzie miało swoje uzasadnienie tak w szpitalach jak i codziennym życiu obywateli tego kraju?
  Jeszcze trochę,a wyjście do sklepu po zakupy, stanie się na tyle ryzykowne, że zostaniemy ukarani mandatem od,5 do 30 tyś zł Niestety, nie stać mnie na to,aby zaufać komuś i zlecić mu aby zrobił mi zakupy, idąc sam na zakupy, staram się wybierać wszystko co tanie, natomiast w zleceniu nikt nad tym nie zapanuje i będzie kupował jak leci, nie biorąc pod uwagę cen kupowanego towaru.

 • Link do komentarza Zmeczony wtorek, 31 marca 2020 17:28 napisane przez Zmeczony

  Mam już dość siedzenia w domu, chyba się położę

 • Link do komentarza kpina i fałsz wtorek, 31 marca 2020 13:50 napisane przez kpina i fałsz

  A jak do tego odnoszą się nasi rządzący i inni, którzy głosili hasła "głupki robią zakupy jak na wojnę" ? Maski i rękawiczki też nie potrzebne ? Teraz jak są po 150 zł to już pewnie potrzebne ?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane